Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Soğuk Sıkım Sabit Yağlar, Çeşitleri ve Fiyatları

Soğuk sıkım bitkisel sabit yağlar, doğal içerikleri olup sağlık üzerine olumlu etkileri ve bakım uygulamalarındaki yüksek performanslarıyla dikkat çeken ürünlerdir. Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan sabit yağlar hem doğrudan saf halde hem uçucu yağlar ile karıştırılarak kullanılabilirler hem de farklı ürünlerin hammaddesi olarak da değerlendirilebilirler. Bu yağların tamamen doğal ve katkısız olması için organik tarım yöntemleriyle yetiştirilen bitkilerden elde edilmesi önemlidir.

Sabit Yağ Nedir?

Sabit yağ nedir, diye merak edenler için; sabit yağ, yüksek doymuş yağ asidi içeren yağ türüdür. Soğuk sıkım sabit yağ ise düşük sıcaklıkta, mekanik presleme yöntemi kullanılarak elde edilen bir sabit yağ çeşididir. Bu işlemde, öncelikle bitki veya tohum ezilir daha sonra da preslenir. Bu sayede yağın doğal lezzeti ve aroması korunmuş olur. Soğuk sıkım, yavaş ilerleyen ve zahmetli bir işlemdir. Ancak yağın doğal bileşenleri ve antioksidanları sıcak sıkım işlemine göre daha fazla korunur.

Soğuk Sıkım Sabit Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok bitki, tohum ve çekirdekten elde edilebildiği için soğuk sıkım sabit yağların pek çok çeşidi mevcuttur. Sitemizde bulunan bazı sabit yağ çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinden elde edilen ve güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cilt bakımında etkili olan bir yağ çeşididir. Yüksek oranda linoleik asit (Omega-6 yağ asidi), kolajen ve resveratrol içerir. Bu içerik sayesinde cildin yaşlanma etkilerine karşı korunmasına yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağının hafif bir yapısı olması sebebiyle cilt tarafından kolayca emilir. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca saç ve tırnakların bakımında da kullanılabilir. Saç bakım rutinlerinde saçın nemini koruyarak kırılmaları önlemeye yardımcı olur. Tırnak bakımında ise, tırnakları güçlendirerek kırılmaların minimum seviyeye indirilmesini sağlar.

  • Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeklerinden elde edilen bu yağ, yüksek oranda oleik asit (tekli doymamış yağ asidi) içerdiği için cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmakta etkilidir. Cildinizin sıkılığını artırmak ve ince çizgileri azaltmak için düzenli olarak kullanılabilir. Kayısı çekirdeği yağı ayrıca saç bakımı için de kullanılabilir. Saçlara uygulandığında saçın nemini korurken özellikle de kuruluktan kaynaklanan kırılmaları da azalır.

  • Kantaron Yağı

Kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen ve geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan değerli bir yağdır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde cildin yeniden yapılandırılmasına ve bazı fiziksel ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra cildin nemlendirilmesinde de son derece etkilidir. Ancak kantaron yağı, güneş ışığına karşı duyarlılığı artırabilir. Bu yüzden cilt üzerinde kullanırken dikkatli olmak faydalı olur.

Aromaterapide Kullanılan Sabit Yağlar

Sabit yağlar da uçucu yağlar gibi aromaterapi uygulamalarında kullanılabilir. Aromaterapide kullanılan sabit yağlar ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Susam Yağı

Aromaterapide yaygın olarak kullanılan yağlardan bir tanesi de susam yağıdır. Susam tohumlarından elde edilen bu yağ, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengindir. Aromaterapide susam yağı genellikle uçucu yağların seyreltilmesi amacıyla kullanılır. Uçucu yağlarla karıştırıldığında cildin, yağları daha kolay bir şekilde emmesine yardımcı olur.

  • Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı, aromaterapi uygulamalarında da yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Antioksidanlar ve tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan çörek otu yağı, ciltteki yaşlanma belirtilerinin azaltılmasında etkilidir. Ayrıca çörek otu yağı, bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de destekleyicidir. Aromaterapide, rahatlatıcı etkileri ön plana çıkar. Stres, kaygı ve depresyon gibi duygusal sorunlara karşı verilen mücadeleye yardımcı olabilir.

  • Argan Yağı

Argan yağı, aromaterapide kullanılan popüler bir taşıyıcı yağdır. Arındırılmış argan ağacının çekirdeklerinin soğuk preslenmesiyle elde edilen argan yağı, cilt bakımında da yaygın olarak kullanılan yağlar biridir. Kendine has hafif tatlı bir kokuya sahip olduğu için lavanta, gül, kekik ve nane gibi uçucu yağlarla birlikte kullanılmaya uygundur. Aromaterapide argan yağı genellikle diğer uçucu yağlarla karıştırılarak cilde uygulanır. Stresi azaltmak, zihni sakinleştirmek ve rahatlatmak için ideal olan yağlardan biridir. Fiziksel rahatlık sağlamak için argan yağı ile masaj yapılması faydalı olur.

Soğuk Sıkım Sabit Yağ Fiyatları

Soğuk sıkım sabit yağ fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sabit yağ fiyatlarını etkileyen faktörler arasında; ürünün özellikleri, miktarı ve kullanım alanı gibi unsurlar söz konusudur. Soğuk sıkım sabit yağ seçerken öncelikle ürünün doğallığına dikkat etmeniz faydalı olur. Ayrıca kullanım alanına uygun sabit yağ seçilmesi de önemli bir konudur.

Soğuk sıkım sabit yağlar ile bakım yapmak veya aromaterapi uygulamalarını gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan ürünleri sitemizden satın alabilirsiniz. Güvenli bir şekilde bitkisel ve doğal soğuk sıkım yağ satın almak için favori ürünlerinizi sepetinize ekleyerek sipariş verebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız yenilikleri ve kampanyaları daha kolay bir şekilde takip etmek ve fırsatları değerlendirmek için e-posta adresiniz ile e-bültenimize abone olabilirsiniz.