Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

YIYECEK-VE-ICECEKLER 2.JPG (217 KB)

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Organik Serfifikalı Maya Çeşitleri

Maya, tek hücreli bir mikroorganizma olan, genellikle şekerin yaygın olduğu ortamlarda bulunan, pek çok gıda içerisinde etkili olan canlı organizmalardır. Gözle görülmeyecek kadar küçük ve tek hücreli özelliği ile canlı olan mayalar, gıda üretiminde çok sık kullanılan bir mikroorganizmadır.

Mayaların Özellikleri Nelerdir?

Mayalar, 2 ila 10 kat aralığında olmak üzere, bakterilerden, çok daha büyük canlılardır. Mayaların yaşayabilmeleri için, mineral, vitamin ve pek çok besine ihtiyaç vardır. Daha çok, doğada şeker olan ortamlarda bulunurlar. Mayalar, pek çok gıda ürününde fermantasyonun ana kaynağı olarak varlık göstermektedir. Sayıca oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir.

Maya Nerelerde Kullanılır?

Mayalar, yaşam içerisinde yaygın olarak hemen hemen pek çok ürün içerisinde kullanılan canlılardır. Özellikle ekmek, sirke, turşu, hardal, soya sosu, içecekler gibi doğal olarak tüketilen gıdalar ve yakıt pilleri içerisinde sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Mayalar, probiyotik olarak hem insan hem de hayvanların beslenmesinde de yaygın olarak kullanılan mikroorganizmalardır.

Maya Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok alanda kullanılan mayalar, binden fazla çeşit ile doğada bulunmaktadır. En fazla kullanılan maya çeşidi ise saccharomyces cerevisiae olarak bilinen doğal mayalardır. Bu maya, uzun yıllar önce şarap, bira ve ekmek yapımında kullanılan bir maya çeşididir.

Sağlıklı Maya Hangisidir?

Saccharomyces Cerevisiae olarak bilinen ve oksijensiz solunum yapma özelliğine sahip olan maya, sağlıklı mayalardandır. Bu maya, ekşi maya olarak bilinen bir mayadır. Üretiminin doğal olması sebebiyle pek çok gıda üretiminde tercih edilen organik mayalardır.

Organik Maya Nedir?

Gıda sektöründe en çok tercih edilen üretim yöntemi olarak mayalardan faydalanılmaktadır. Özellikle uzun süreli ve sağlıklı kullanım gerektiren besinlerin üretiminde çokça tercih edilen üretim yöntemi olarak faydalanılmaktadır. Bu mayalar içerisinde ise en çok tercih edileni elbette doğal yani organik mayalardır. Organik Maya, oksijensiz solunum yapabilen maya türü olan ekşi mayalardır. Organik ekşi maya, olarak da bilinen bu mayalar doğal maya olarak bilinmektedir. Peki, organik saccharmyces cerevisiae maya nedir? Hangi özelliklere sahiptir?

Mayanın Faydaları Nelerdir?

Büyüyebilen, çoğalabilen ve ev ortamında, doğal yöntemlerle oluşabilme özelliğine sahip, canlılığını koruyabilen ve bitmeyen mayalara doğal maya adı verilmektedir. Bu mayalar, asidik koşullara karşı ticari mayalardan çok daha dayanıklı ve kullanışlı olma özelliğine sahiptir.

Mayalar, probiyotik etki ile bağırsak sorunlarının giderilmesinde, sağlıklı kilo vermede, gastrit, reflü ülser gibi sağlık sorunlarının tedavisine, insülin direncine, demir eksikliği anemisine, vitamin ve mineral eksikliğinin giderilmesine yardımcı olan, oldukça etkili bir canlıdır. Fermente Maya ile mayalanan gıda ürünlerinde, mayanın görevi, gıda ürünü içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin serbest bırakılmasını sağlamaktır.

Fermente Maya Nerelerde Kullanılır?

Maya, pek çok gıda fermentesinde ve mayalanmasında kullanılmaktadır. Potasyum, B vitamini, magnezyum gibi vitamin ve mineralleri barındıran ekşi mayalar, pek çok gıda üretiminde kullanılmaktadır.

Doğal Maya Nereden Alınır?

Pek çok doğal ürünü temin etmek için tercih edebileceğiniz Fermente Mutfağım, doğal maya satışı ile de güvenle tercih edebileceğiniz bir adres olarak sizlere yardımcı olmaktadır. Sirke, turşu, baharat ve gıda ürünlerine kadar pek çok doğal ürünü, güvenle tercih edebileceğiniz Fermente Mutfağım’ın, maya ürünleri nelerdir, inceleyelim.

Fermente Mutfağım Maya Ürünleri Nelerdir?

Fermente Mutfağım maya ürünleri arasında Kombucha anası, Şirden maya, organik elma sirkesi anası gibi ürün seçeneklerini temin edebilirsiniz.

Kombucha Mantarı

Kombucha çayı, doğal yöntemlerle oluşturulan doğal maya ile mayalanan organik bir içecektir. Bu doğal maya, Kombucha çayının üretimi sırasında, kazan üzerinde biriken ve doğal oluşan kombucha anasıdır. Bu ürün içerisinde rafine şeker yerine, doğal elma suyu konsantresi kullanımı tercih edilmiştir.

Isıl işleme tabii tutulmayan bu ürün, çiğ fermantasyondan gelen kazanım ve besin değerlerini yitirmez. Pastörize edilmeden çiğ, yani yaşayan halde satışa sunulmaktadır.

Şirden Maya

Bu maya, sindirim enzimleri ve yararlı bakteriler açısından zengin bir mayadır. Peynir üretiminde kullanılan bu ürün ile lezzetli peynir üretimi elde edilmektedir. Buzağı ve oğlakların midelerinde, kendi doğalında salgıladıkları enzimleri içeren şirdenden yapılmaktadır.

Organik Elma Sirkesi Anası

Organik elma sirkesi anası; çiğ, yani yaşayan bir sirke anasıdır. Pastörize edilmeyişinden dolayı, rengi parlak değil bulanıktır. Bu sirke anası, organik sirke yapımında maya olarak kullanılabilmektedir.

Siz de kullanmak istediğini gıda için gerekli gördüğünüz doğal maya ürünleri için, Fermente Mutfağım ürün seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.