Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

YIYECEK-VE-ICECEKLER 2.JPG (217 KB)

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Organik 5'li Baharat Seti
1.125,00 TL
787,50 TL
Kazancınız: 337.5 TL
Hediye Çeki 2000 TL
2.000,00 TL
2.000,00 TL
Toplam 11 ürün bulunmaktadır.

Fermente Mutfağım Organik Baharat Çeşitleri

Yemeklere farklı lezzetler kazandıran baharatlar, mutfakların gözde malzemeleri arasında yer alır. Bitkilerin tohum, yaprak, kök, kabuk ve meyvelerinden elde edilen baharatların girmediği mutfak yoktur. Hemen hemen her kültürde baharat kullanımına rastlanır. En lezzetli yemekler, en aromatik içeceklerde mutlaka baharat bulunur. Organik baharat, tarım aşamasından başlayarak sofraya ulaşana dek herhangi bir kimyasal ve yapay müdahaleye maruz kalmadan üretilen baharatlara denir. Sağlıklı yaşamı sürdürebilmek için mutfaklarda organik ve doğal gıda maddeleri gibi organik baharat çeşitlerine de yer vermek önemlidir. Bu yönde tercihler yapmak sağlık kadar doğal çevrenin korunmasına da yardımcı olur.

Mutfağın bir diğer olmazsa olmazı tuzdur. Tuzun kullanılmadığı tariflerin sayısı tuz kullanılan tariflerden daha azdır. Bunun yanı sıra tuz, vücut için önemli bir mineraldir. Vücuttaki kan miktarını ve tansiyon seviyesini dengeler. Ayrıca vücudun elektrolit dengesini sağlar ve asit - baz dengesinin korunmasında etkilidir. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tuz tüketmek önemlidir. Ancak tüketilen tuzun kaya tuzu olmasına özen göstermek gerekir. Çünkü vücut için sağlıklı olan tuz, kaya tuzudur. Sitemizden öğütülmüş kaya tuzu satın alarak tariflerinize lezzet katabilir ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tuzu sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Baharatlar, genellikle çok keskin koku ve aromaya sahiptir. Her baharatın kendine özgü kokusu, tadı ve aroması bulunur. Bazıları doğrudan tüketilirken bazılarının sadece aromasından faydalanılır. Dünyadaki tüm baharat çeşitleri bulunmasa da ülkemiz zengin baharat çeşitlere sahiptir. Baharat çeşitliliği toprak ve iklim koşullarına bağlıdır.

Organik karabiber, tariflerde sık sık kullanılan baharat çeşitlerinden bir tanesidir. Toz ve tane olarak kullanılır. Et yemeklerine çok yakışan karabiberin güçlü bir aroması vardır. Bu yüzden az miktarda kullanmak yeterlidir. Karabiber, ağaçta yetişir ve sadece minik meyveleri tüketilmeye uygundur. Sıcak iklimlerin baharatı olan karabiberin ağacı, ülkemizde sadece Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde ve sınırlı sayıda bulunur.

Zerdeçal, otsu bir bitkidir ve kökleri kullanılır. Keskin bir tadı bulunan zerdeçal hem taze hem de toz olarak kullanılır. Toz olarak kullanmak için kurutulup öğütülmesi gerekir. Keskin ve acımtırak bir tadı vardır. Vitamin bakımından zengin olan zerdeçalın birçok faydası vardır. Sitemizde bulunan organik toz zerdeçal ile tariflerinize lezzet katabilir, sağlıklı karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Organik toz zencefil, zerdeçala benzer. Ancak tadı ve aroması çok daha keskindir. Kökleri baharat ve ilaç olarak kullanılır. Taze ve toz halde tüketilebilen zencefil, balık, et ve tavuk yemeklerine çok yakışır. Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen zencefili tüketmek çok faydalıdır.

Tarçın, kokusu ve tadı ile neredeyse herkesi kendine hayran bırakan baharatlardan biridir. Tropik bir ağacının iç kabuğundan elde edilir. Birçok tarife çok yakışan tarçın toz ve kabuk halde kullanılır. Tarçının yetiştiği bölgeye göre farklı çeşitleri vardır. Sitemizde bulunan Seylan tarçınını klasik Çin tarçınından farklı kılan faktör, kalitesidir. Sri Lanka'ya özgü Seylan tarçınında kumarin adı verilen potansiyel toksik madde bulunmaz. Ayrıca fayda bakımında da Çin tarçınından daha üstün niteliklere sahiptir. Seylan çubuk tarçın, doğrudan tüketilmeye uygundur. Diğer çubuk tarçın çeşitleri ise çok sert yapıda olduğu için doğrudan tüketilemez. Tariflerinize lezzet katmak ve faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için hemen sitemizden Seylan toz tarçın satın alabilirsiniz.

Organik Baharat Çeşitleri Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Organik sertifikalı baharat çeşitleri, birçok tarifte kullanılabilir. Hangi formda ve ne şekilde kullanılacağı genellikle tarife bağlıdır.

Örneğin; taze zencefili evde hazırladığınız içeceklere aroma katmak için dilimleyerek kullanabilirsiniz. Toz zencefili ise ekmek yapımında veya soslara lezzet katmak için kullanabilirsiniz.

Karabiber, tariflere hem toz hem de tane olarak eklenebilir. Kırmızı ete ve tavuk etine çok yakışan karabiberi marine aşamasında veya doğrudan yemeklere ekleyerek kullanabilirsiniz. Karabiber, pilav çeşitlerine de çok yakışır. Farklı lezzetleri deneyimlemeyi seviyorsanız sütlü tatlı ve kurabiye tariflerine de karabiber ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal, bal, yoğurt ve bazı et yemeklerine çok yakışır. Taze zerdeçal sıcak veya soğuk içeceklere aroma ve lezzet katmak için kullanılabilir.

Tarçın, birçok sütlü tatlı tarifine çok yakışır. Hatta bazı tariflerin olmazsa olmazıdır. Doğal baharat çeşitleri arasında en çok tüketilen baharatlardan biri olan tarçın, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Etli yemeklerde, kek ve kurabiye tariflerinde, soslarda ve bitki çaylarında tarçın kullanılabilir. Özellikle soğuk kış aylarında Seylan çubuk tarçın tüketimi artar. Çünkü bitki çaylarına eklendiğinde göğsü rahatlatır. Ayrıca iştahı kontrol etmeye yardımcı olduğu için kilo kontrolü yapan kişiler tarafından da yoğun olarak tercih edilir. 

Organik Baharat ve Tuz Fiyatları

Organik baharat fiyatları, baharatın çeşidine, formuna ve gramajına bağlı olarak değişiklik gösterir. Organik sertifikalı baharatlar, diğer baharat çeşitlerine göre farklı fiyatlandırılır. Ancak doğal üretim aşamalarından geçtikleri için tat, koku, ve aroma bakımından daha üstün özellikleri bulunur. Baharat satın alırken fiyatından önce mutlaka baharatın üretim özellikleri yanında son kullanma tarihine de dikkat etmek gerekir. Son kullanma tarihi yaklaşan baharat çeşitleri özelliklerini kaybetmeye başlar.

Tuz fiyatları da tuzun özelliklerine ve gramajına göre değişiklik gösterir. Vücut fonksiyonları için önemli olan tuzun ölçülü kullanılması önerilir. Tüm yemeklerin yanı sıra bazı tatlı tariflerinde de tuz kullanılır. Tariflerinizde sağlıklı tuz kullanmak istiyorsanız granül kaya tuzu tercih edebilirsiniz. Günlük yaşama anlam katan tariflerde kullanmak için ihtiyacınız olan organik baharat ve tuz çeşitlerini sitemizde bulabilir, sepete ekleyerek hemen satın alabilirsiniz. Sitemizdeki yeniliklerden ve size özel kampanyalardan haberdar olmak için e-posta adresiniz ile e-bültenimize abone olabilirsiniz.