Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Uçucu Yağ ve Aromaterapi Yağları

Uçucu yağlar, yüzyıllardır tıbbi ve terapötik amaçlarla kullanılan doğal ürünler arasındadır. Bu yağların sağlık üzerine pek çok faydası da çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Uçucu yağlar, aromaterapinin temelini oluşturan yağlar olması sebebiyle bu alanda sıklıkla tercih edilir. Aromaterapi, uçucu yağların kullanılmasıyla bedenin fiziksel, psikolojik ve duygusal sağlığını desteklemeye yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Aromatik yağlar, kokuları ile sinir sistemimize etki ederek ruh halimizi ve stres seviyemizi olumlu yönde değiştirebilir. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemimizi bile etkileyebilir. Aromatik yağlar nedir, diye merak edenler için; aromatik yağlar, aromaterapi uygulamalarında kullanılan ve güçlü aromaları bulunan uçucu yağlardır.

Uçucu Yağ Nedir?

Bitkilerin yaprakları, çiçekleri, tohumları ve köklerinden elde edilen doğal yağlara uçucu yağ denilir. Buhar distilasyonu veya soğuk sıkım yoluyla elde edilen uçucu yağlar, aromaterapi uygulamalarında ve taşıyıcı yağlarla birlikte kişisel bakım ürünleri olarak kullanılabilir. Ayrıca gıda takviyeleri ve ev temizliği ürünlerinin yapımı gibi daha pek çok alanda bu faydalı yağları kullanmak mümkündür. Her uçucu yağın kendine özgü bir kokusu ve farklı özellikleri mevcuttur. Uçucu yağların özellikleri arasında, antiseptik, antienflamatuar, rahatlatıcı veya enerji verici gibi özellikler bulunur. Ancak uçucu yağlar doğal olsalar bile bazı kişiler için alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle, uçucu yağları kullanmadan önce cildin küçük bir alanında test etmek faydalı olur. Kokusunu ve aromasını sevdiğiniz uçucu yağları sitemizde bulabilir, satın almak için hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.

Uçucu Yağ ve Aromaterapi Yağı Çeşitleri

Doğallığı ve faydaları ile ön plana çıkan uçucu yağların ve aromaterapi yağlarının birden fazla çeşidi bulunur. Her yağın farklı bir kokusu ve aroması vardır. Uçucu yağların bazıları aromaterapi uygulamalarında kullanıldığı için bu yağlara aromaterapi yağları da denir. Aromaterapi yağları özellikleri şunlardır:

  • Bitkisel bileşenler içerdikleri için aromaterapi yağlarının doğal olarak iyileştirici özellikleri bulunur.
  • Aromaterapi yağları, farklı kombinasyonlarla hazırlanmaya uygun yağlardır. Bu yüzden pek çok farklı amaç için kullanılabilirler.
  • Aromaterapi yağlarını farklı şekillerde uygulamak mümkündür. Cilde doğrudan sürülebilir, solunum yoluyla ve masaj yoluyla kullanılabilirler.

Aromatik yağlar ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizde bulunan ürün sayfalarını inceleyebilirsiniz. Organik uçucu yağlar ile bakım rutini oluşturmak veya aromaterapi uygulamaları yapmak için ihtiyacınız olan ürünleri sitemizden hemen satın alabilirsiniz. Sitemizde bulunan bazı uçucu yağ ve aromaterapi yağları şunlardır:

  • Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta uçucu yağı, lavanta bitkisinden elde edilir. Lavanta uçucu yağının elde edilmesi için bitkinin çiçekleri buhar distilasyonu yöntemiyle işlenir. Bu yağının, antiseptik, sakinleştirici, anti-inflamatuar ve ağrı kesici özellikleri bulunur. Sakinleştirici uçucu yağlar arasında olduğu için aromaterapi uygulamalarında en çok kullanılan doğal yağlardan biridir. Özellikle stres, anksiyete, uyku sorunları, baş ağrısı, kas ağrısı gibi sorunların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca masaj ve cilt bakımı ürünlerinin yapımında da kullanılır. Ancak lavanta yağının doğrudan kullanılması tavsiye edilmez. Sağlıklı ve doğru bir şekilde kullanmak için sabit yağlar ile seyreltilmesi gerekir.

  • Sandal Ağacı Uçucu Yağı

Sandal ağacının odunundan elde edilen sandal ağacı uçucu yağı, buhar distilasyonu yöntemiyle sağlanır. Özellikle doğal parfüm yapımında kullanılan ve değerli bir yağ olan sandal ağacı uçucu yağı, aromaterapi uygulamalarında da kullanılır. Rahatlatma, stres azaltma ve zihinsel netlik sağlama gibi pek çok etkisi bulunur. Ayrıca kozmetik sektöründe de kullanılan sandal ağacı uçucu yağını uygun bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek cilt bakımı ve saç bakımı rutinlerinde kullanabilirsiniz.

  • Ylang Ylang Uçucu Yağı

Ylang Ylang uçucu yağı ise tropikal bir ağaç olan Ylang Ylang ağacının çiçeklerinden elde edilir. Bu çiçeklerin yoğun ve tatlı kokusu olduğundan dolayı yağı da çok güzel bir kokuya sahiptir. Bu yüzden de doğal parfüm yapımında yaygın olarak kullanılır. Aromaterapi uygulamalarında da kullanılan Ylang Ylang uçucu yağının rahatlatıcı ve stres azaltıcı ve afrodizyak etkisiyle vardır. Cilt bakımında doğrudan kullanılabilmesi için sabit yağ ile seyreltilmesi gerekir.

  • Yasemin Yağı

Yasemin yağı, yasemin çiçeğinin doğal yağının damıtılmasıyla elde edilir. Yasemin, özellikle Asya ve Ortadoğu'da yetişen güçlü ve hoş kokusu olan bir bitki türüdür. Binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan yasemin yağının hem yatıştırıcı hem de rahatlatıcı etkileri sayesinde günümüzde de aromaterapi uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Güzel kokulu uçucu yağlar arasında olan yasemin yağı, parfüm endüstrisinde yoğun olarak kullanılan yağlardan biridir.

  • Paçuli Yağı

Tropikal bölgelerde yetişen paçuli bitkisinden elde edilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için bu yağ ile cilt ve deri bakımı, saç bakımı ve aromaterapi uygulamaları yapılabilir. Cilt enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili olan paçuli yağı ayrıca cildi nemlendirirken cildin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan bu yağ ile düzenli olarak saç bakımı yapılırsa yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak mümkündür. Aromaterapide uygulamalarında stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı paçuli yağının aynı zamanda afrodizyak etkisi de bulunur.

Uçucu Yağ ve Aromaterapi Yağları Fiyatları

Uçucu yağ fiyatları, birçok unsura bağlı olarak farklılık gösterir. Yağın özellikleri, kullanıldığı alan ve gramajı, uçucu yağ fiyatlarını etkileyen başlıca faktörlerdir. Bu yağların bir damlası bile çok etkili olduğu için aromaterapi uçucu yağlar genellikle az miktarda ve koyu renkli cam şişelerde sunulur. Uçucu yağ satın alırken fiyatının yanı sıra özelliklerine, gerçekten doğal olup olmadığına ve kullanım alanına dikkat etmek faydalı olur. En iyi aromaterapi yağları ile favori ürünlerinizi gönül rahatlığıyla satın almak için sitemizden alışveriş yapabilirsiniz. Doğal yağlarla hem sağlığınızı hem de güzelliğinizi rahatlıkla koruyabilirsiniz.