sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!

Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Şirden Maya

Stok Kodu 152.02.026
60,00 TL
2.png (937 b)
glutenicermez1.png (4 KB)
koruyucuicermez1.png (6 KB)
Yerli-Üretim-Logosu_60x60-px_png.png (1 KB)
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hızlı Mesaj
 • Organik Şirden Mayası

  Fermente Mutfağım Şirden Mayası Helal sertifikalı doğal peynir mayasıdır.

  Şirden Mayası Nedir?

  Binlerce yıldır geleneksel peynir üretiminde kullanılan şirden maya, anne sütünü sindirmek için buzağıların ve oğlakların midelerinde, doğal olarak salgıladıkları enzimleri içeren şirdenden yapılır.
  Şirden mayasının sindirim enzimleri ve yararlı bakteriler açısından zengindir ve bu nedenle bağırsak florasının dengelenmesinde yardımcıdır. Şirden maya kullanarak doğal fermantasyonla hazırlanan peynirler yapıları gereği probiyotik özelliğe sahiptir.

  Evde Şirden Mayalı Peynir Yapımı

  Peynir yaparken kullanılan maya, peynirin lezzetini ve kalitesini belirleyen en önemli etkendir. Şirden mayanın içerdiği enzimler sebebiyle peyniri de son derece lezzetlidir. Hatta bu tada alışınca, diğer peynirlerden aynı lezzeti almak pek mümkün olmaz.

  Evde şirden mayalı peynir yapmanın çok zevkli olması yanı sıra birçok avantajı da vardır. En büyük avantajı sağlıklı ve son derece lezzetli bir peynir yersiniz. 5 lt. sütten şirden mayalı peynir yaptığınızda 1 kg.’a yakın peynir, 4 lt. civarında da çok değerli protein içeren besleyici peynir altı suyu (whey proteini) elde edersiniz. Peynir altı suyunu, dilerseniz ekmek hamurunuza ekleyebilir, siz ve ev halkınız bardak bardak içebilirsiniz. Yani başlangıçtaki sütünüzün tamamını değerlendirmiş hiçbir yerini ziyan etmemiş, aksine süte ilk halinden daha faydalı bir form kazandırmış olacaksınız.

  *İçindekiler
  Şirden mayası.

  Gramaj ve Muhafaza
  100 ml. cam şişede. Buzdolabında ağzı kapalı olarak 1 yıl muhafaza edilir.
  Kullanım miktarı: 5 lt. süt için yarım kapak şirden maya ilave ediniz.

  Şirden Mayalı Peynir Tarifi

  Malzemeler;
  5 lt. *evde pastörize edilmiş süt
  Yarım Fermente Mutfağım Şirden Mayası,
  Gıda termometresi,
  1/2 su bardağı ev yoğurdundan yapılmış koyu ayran.

  Yapılışı
  Yarım kapak Fermente Mutfağım Şirden Maya’yı ve yarım bardak ev yoğurdundan yaptığımız ayranı süte ekleyerek, hafif hareketlerle, anafor oluşturmadan karıştırınız. 1.5 saat sararak ılık bir şekilde bir kenarda bekletiniz. Süre sonunda, pıhtılaşan sütü 2 cm. aralıklarla kesip, karelere ayırınız. Yarım saat daha bekledikten sonra sulanan telemeyi süzme aşamasına geçiniz.
  Bu aşamada yaptığımız işlem *peynir altı suyu (whey proteini) ile telemeyi ayırmaktır.
  Üzerine bez örtülmüş süzgeci bir tencereye oturtun ve telemeyi dökerek suyunun süzülmesini sağlayın. Yarım saat kadar da bu şekilde bekleyen peynirin üzerine ağırlık koyarak suyun tamamen ayrılması için 3-4 saat de ağırlık altında bekletiniz.
  Hazır olan peynirinizi kavanoza girecek büyüklükte keserek, her bir dilimin her yerini örtülmüş Çankırı Kaya Tuzuna bulayarak cam kavanoza atınız. Kavanoza bu şekilde tuzlanarak dizilen peynirler bitince başka hiçbir şey ilave etmeden kavanozun ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında muhafaza ediniz. Bir gün dinlenen peynir, suyunu salmış, tuzunu çekmiş ve sertleşmiştir. Dilerseniz peynirinizi yemeden yarım saat önce suda bekleterek fazla tuzundan kurtulabilirsiniz. Peyniriniz pastörize ettiğiniz sütten yapıldığı için beklemeden yenmeye hazırdır.

  Küçük bir uyarı!
  Şirden mayalı peyniri bir kez evde yapıp yemeye başladığınızda bir daha asla başka bir peyniri güzel bulmayacaksınız.
  Afiyet olsun.

  *Evde pastörize edilmiş süt
  Benmari usulüyle 75 derece ısıtılan sütü bu ısıda 15 saniye tutup, 10 dakika gibi kısa bir sürede peynir mayalama ısısına düşürmeniz gerekiyor. Bu işlemi ağzı kapalı bir tencereyi lavaboya oturtarak, üzerine soğuk su akıtarak ve tenceredeki sütü ara ara karıştırarak, gerekirse lavaboya birkaç tane de buz aküsü koyarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

  *Peynir altı suyu (whey proteini)
  İngilizce'de whey protein denen peynir altı suyu esansiyel amino asitler (vücuda dışarıdan alınması gereken elzem amino asitler) içeren bir proteindir. Bu protein sporcular için, kilo vermek isteyenler için, bağışıklık sistemini ve kemiklerini güçlendirmek için kullanılır ve fayda sağlar.

  Fermente Mutfağım Şirden Maya Helal Sertifikası için tıklayınız.

  Şirden maya analiz raporu için tıklayınız!

  Şirden maya GDO içermez analizi için tıklayınız!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.