Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

Şirden Maya 100 ml

450,00 TL
337,50 TL
%25
1500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Layer_1-3.png (9 KB)
Layer_p22.png (5 KB)
Layer_1-4.png (10 KB)
Layer_1-7.png (3 KB)
Şirden Maya 100 ml Doğal İçerik (Organik)
Şirden Maya 100 ml Vegan Ürünler
Şirden Maya 100 ml Memnun Kullanıcılar
Şirden Maya 100 ml Yerli Üretim
Şirden Maya 100 ml

Doğal Şirden Maya

Şirden Mayası Helal Sertifikalı doğal peynir mayasıdır.

Şirden Maya Nedir?

Binlerce yıldır geleneksel peynir üretiminde kullanılan şirden maya, anne sütünü sindirmek için buzağıların ve oğlakların midelerinde, doğal olarak salgıladıkları enzimleri içeren şirdenden yapılır.
Şirden mayasının sindirim enzimleri ve yararlı bakteriler açısından zengindir ve bu nedenle bağırsak florasının dengelenmesinde yardımcıdır. Şirden maya kullanarak doğal fermantasyonla hazırlanan peynirler yapıları gereği probiyotik özelliğe sahiptir.

Evde Şirden Mayalı Peynir Yapımı

Peynir yaparken kullanılan maya, peynirin lezzetini ve kalitesini belirleyen en önemli etkendir. Şirden mayanın içerdiği enzimler sebebiyle peyniri de son derece lezzetlidir. Hatta bu tada alışınca, diğer peynirlerden aynı lezzeti almak pek mümkün olmaz.

Evde şirden mayalı peynir yapmanın çok zevkli olması yanı sıra birçok avantajı da vardır. En büyük avantajı sağlıklı ve son derece lezzetli bir peynir yersiniz. 5 lt. sütten şirden mayalı peynir yaptığınızda 1 kg.’a yakın peynir, 4 lt. civarında da çok değerli protein içeren besleyici peynir altı suyu (whey proteini) elde edersiniz. Peynir altı suyunu, dilerseniz ekmek hamurunuza ekleyebilir, siz ve ev halkınız bardak bardak içebilirsiniz. Yani başlangıçtaki sütünüzün tamamını değerlendirmiş hiçbir yerini ziyan etmemiş, aksine süte ilk halinden daha faydalı bir form kazandırmış olacaksınız.

*İçindekiler
Şirden mayası.

Gramaj ve Muhafaza
100 ml. cam şişede. Buzdolabında ağzı kapalı olarak 1 yıl muhafaza edilir.
Kullanım miktarı: 5 lt. süt için yarım kapak şirden maya ilave ediniz.

Şirden Mayalı Peynir Tarifi

Malzemeler;
5 lt. *evde pastörize edilmiş süt
Yarım Fermente Mutfağım Şirden Mayası,
Gıda termometresi,
1/2 su bardağı ev yoğurdundan yapılmış koyu ayran.

Yapılışı
Yarım kapak Fermente Mutfağım Şirden Maya’yı ve yarım bardak ev yoğurdundan yaptığımız ayranı süte ekleyerek, hafif hareketlerle, anafor oluşturmadan karıştırınız. 1.5 saat sararak ılık bir şekilde bir kenarda bekletiniz. Süre sonunda, pıhtılaşan sütü 2 cm. aralıklarla kesip, karelere ayırınız. Yarım saat daha bekledikten sonra sulanan telemeyi süzme aşamasına geçiniz.
Bu aşamada yaptığımız işlem *peynir altı suyu (whey proteini) ile telemeyi ayırmaktır.
Üzerine bez örtülmüş süzgeci bir tencereye oturtun ve telemeyi dökerek suyunun süzülmesini sağlayın. Yarım saat kadar da bu şekilde bekleyen peynirin üzerine ağırlık koyarak suyun tamamen ayrılması için 3-4 saat de ağırlık altında bekletiniz.
Hazır olan peynirinizi kavanoza girecek büyüklükte keserek, her bir dilimin her yerini örtülmüş Çankırı Kaya Tuzuna bulayarak cam kavanoza atınız. Kavanoza bu şekilde tuzlanarak dizilen peynirler bitince başka hiçbir şey ilave etmeden kavanozun ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında muhafaza ediniz. Bir gün dinlenen peynir, suyunu salmış, tuzunu çekmiş ve sertleşmiştir. Dilerseniz peynirinizi yemeden yarım saat önce suda bekleterek fazla tuzundan kurtulabilirsiniz. Peyniriniz pastörize ettiğiniz sütten yapıldığı için beklemeden yenmeye hazırdır.

Küçük bir uyarı!
Şirden mayalı peyniri bir kez evde yapıp yemeye başladığınızda bir daha asla başka bir peyniri güzel bulmayacaksınız.
Afiyet olsun.

*Evde pastörize edilmiş süt
Benmari usulüyle 75 derece ısıtılan sütü bu ısıda 15 saniye tutup, 10 dakika gibi kısa bir sürede peynir mayalama ısısına düşürmeniz gerekiyor. Bu işlemi ağzı kapalı bir tencereyi lavaboya oturtarak, üzerine soğuk su akıtarak ve tenceredeki sütü ara ara karıştırarak, gerekirse lavaboya birkaç tane de buz aküsü koyarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

*Peynir altı suyu (whey proteini)
İngilizce'de whey protein denen peynir altı suyu esansiyel amino asitler (vücuda dışarıdan alınması gereken elzem amino asitler) içeren bir proteindir. Bu protein sporcular için, kilo vermek isteyenler için, bağışıklık sistemini ve kemiklerini güçlendirmek için kullanılır ve fayda sağlar.

GMP Standartlarında Üretim
Tüm ürünlerimiz, GMP sertifikalı “İyi üretim sistemleri” çerçevesinde, ilgili Bakanlık yönetmeliğine uygun ve denetiminde, gerekli analiz ve testlerden geçirilerek faydalı ham maddelerle, el işçiliği ile üretilmektedir.

Fermente Mutfağım Şirden Maya Helal Sertifikası için tıklayınız.

Şirden maya analiz raporu için tıklayınız!

Şirden maya GDO içermez analizi için tıklayınız!