Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?
24.03.2023

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu yağı, bitkinin çiçek ve yapraklardan değil, tohumlarından soğuk presleme ile üretilir. Çok lezzetli bir yağdır ve birçok faydası bulunmaktadır. Vücudun yağı metabolize etmesine yardımcı olabilecek mükemmel omega-6 ila omega-3 oranında yüksek düzeyde çoklu doymamış yağ asitleri içerir.

Kenevir tohumu yağı ayrıca şunları içerir: 

 • Antioksidanlar (E vitamini),
 • Karoten (VitaMediamin A'nın öncüsü)
 • Fitosteroller
 • Fosfolipidler
 • ve bunlara ilaveten aşağıdakileri içeren bir dizi mineral:
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Kükürt
 • Potasyum
 • Fosfor
 • Çinko

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Kenevir tohumu yağının faydalarını da şöyle açıklayabiliriz:

Kalp Sağlığını Artırır

Yüksek omega-6 ve omega-3 seviyeleri. Bu esansiyel yağ asitleri, β-sitosterol içeriği nedeniyle kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve bu da kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Kenevir tohumu yağındaki gama-linoleik asidin (GLA), genellikle iltihaplanmanın neden olduğu kalp hastalığı tipini önleyen iltihaplanmayı azalttığı bilinmektedir.


Bağışıklık Sistemi Güçlendiricidir

Kenevir tohumu yağındaki temel yağ asitleri, işlevi bağışıklık sistemini güçlendirmek olan endokannabinoidleri sentezlemek için vücut tarafından gereklidir. Bu, düzenli olarak Kenevir tohumu yağını bağışıklık arttırıcı bir takviye olarak almayı iyi bir fikir yapar.

Hormon Dengeler

Bilim adamları, kenevir tohumu yağında bulunan GLA'nın hormon sağlığı iyileştirebileceğini ve adet krampları gibi PMS ile ilişkili semptomları azaltabileceğini keşfettiler. Ayrıca menopoza giren kadınlarda hormon sağlığını iyileştirebilir ve sıcak basması, sinirlilik ve depresyon gibi semptomlarını azaltabilir. Çalışmalar yağ asidi GLA takviyesinin herhangi bir yan etkiye neden olmadığını gösterir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kenevir tohumlarında bulunan gama-linoleik asit (GLA) şeker isteğini azaltabilir ve daha az kalori alarak kilo vermenize yardımcı olan doğal bir iştah bastırıcıdır.

Güçlü Bir İltihap Önleyicidir

Artrit ve diğer iltihaplı hastalıklardan muzdarip insanlara yardımcı olan Kenevir tohumu yağında bulunan GLA, iltihapla savaşma yeteneğiyle bilinir. Bilim adamları, fibromiyalji tedavisinde de etkili olabileceğine inanıyor.

Ağrıları Giderir

Birçok kişi Kenevir tohumu yağını doğal bir ağrı kesici olarak kullanır çünkü yutulduğunda veya topikal olarak uygulandığında ağrıyı azaltır. Bu, anti-enflamatuar özellikleriyle birleştiğinde, ağrıya neden olan yaralanmalar, enfeksiyonlar veya otoimmün bozukluklar için yararlı bir müttefik haline gelir.

Gelişmiş Bilişsel İşleyişe Yardımcı Olur

Kenevir tohumu yağında bulunan esansiyel yağ asitlerinin hafızayı iyileştirdiği ve yaşa bağlı beyin fonksiyonlarındaki düşüşü önlediği bilinmektedir. Çalışmalar, ayrıca kenevir tohumu yağının depresyon semptomlarını azaltabileceğini ve kaygıyı azaltabileceğini düşünmektedir.

Geliştirilmiş Sindirim Sağlığı

Kenevir tohumu yağındaki yağ asitleri, sindirimi ve genel sindirim sağlığını iyileştiren bağırsak florasındaki iyi mikropları destekler.

Kenevir Tohumu Yağı Cilde Faydaları

kenevir yağının cilde faydaları

Parlak Saçlar ve Daha Hızlı Saç Uzaması

Kenevir tohumu yağındaki esansiyel yağ asitleri,  kırılgan saç tellerini güçlendirebilir ve saç büyümesini desteklerken saça parlaklık ve nem katabilir. Ayrıca yağın kafa derisine uygulanmasının kuruluk, kaşıntı ve kepek gibi kafa derisi problemlerini azaltabileceğini ve muhtemelen kafa derisi sedef hastalığını tedavi edebilir.

Tırnakları Güçlendirir

Daha hızlı büyüme, daha güçlü tırnaklar, kütikül onarımı ve yumuşak eller ve ayaklar için tırnaklara masaj yapın.

Sağlıklı Cilt Tedavisine Yardımcı Olur

Harika bir cilt nemlendiricisi olan kenevir tohumu yağı, cilt tarafından kolayca emilir ve nem kaybını önlemeye yardımcı olur. Çoğu cilt tipi için mükemmeldir, gözeneklerinizi tıkamadan nemlendirir ve cildin yağ üretimini düzenlerken yağlı cildi dengelemeye yardımcı olabilir. Kenevir tohumu yağı, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya, kollajen üretimini desteklemeye ve yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Kronik Cilt Durumlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Kenevir tohumu yağının ayrıca akne, sedef hastalığı, dermatit, egzama ve kaşıntılı cildi rahatlattığı ve sürekli kullanımla cildin genel görünümünü iyileştirdiği bilinmektedir. Topikal olarak uygulanan yağ ayrıca cildi güçlendirmeye ve viral, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara direnmesine yardımcı olabilir.

Kenevir Tohumu Yağlı Gece Serumu

kenevir tohumu yağlı gece serumu

Kenevir tohumu yağının yanı sıra, kantaron yağı, badem yağı, jojoba yağı, çörekotu yağı, hemisqulene yağı ve bergamot uçucu yağı ile güçlendirilmiş etkili formülü sayesinde cilde yoğun bakım yapan ve nemlendiren bir serumdur.

Kenevir Tohumu Yağlı Gece Serumumuz kuruyan cilt ile mücadele eder, kızarıklığı azaltır, iltihabı yatıştırır. Cilt Elastikiyetini artırarak yaşlanma etkileriyle aktif bir mücadele sağlar. Ayrıca içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, A-C-E vitaminleri sayesinde cildi yoğun olarak besler ve bakım yapar.

Kenevir Tohumu Yağlı Gece Serumu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Kenevir Tohumu Yağlı Kastil Sabun

kenevir tohumu yağlı kastil sabun

Sabunumuzun içindeki her bir yağ; cildi beslemesi, nemlendirmesi ve temizlemesi açısından özenle seçilmiş olup hepsi de antioksidan özelliklere sahip, %100 faydalı yağlardır.

Kenevir Tohumu Yağlı Sabun hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Bir önceki Argan Yağı Faydaları Nelerdir? başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.