Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Argan Yağı Nedir? Argan Yağı Faydaları Nelerdir?
22.03.2023

Argan Yağı Nedir? Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir?

Argan ağacının yemişlerinden elde edilen argan yağı, yüzyıllardır birçok şekilde kullanılmaktadır. Popülerliği kısmen yemek pişirme dünyasında başladı ve genellikle Fas tarzı tariflerde salata sosu olarak kullanıldı. Bir dizi doymamış ve doymuş yağ asitlerinin yanı sıra polifenoller bileşenler içerir. Argan yağını altın rengi ve zengin kıvamından tanıyabilirsiniz.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağı; küçücük bir çekirdekten gelse de, sizin için yapabilecekleriyle güçlü bir etki yaratır. İçindeki linoleik ve oleik asitler gibi yağ asitleri çok nemlendiricidir. Aynı zamanda serbest radikallerin kırılmasını ve hasar görmesini önleyebilen E vitamini ve antioksidanlar içerir.

Argan yağının saçınız ve cildiniz için faydalarından bazıları şunlardır;

  • Kabarmayı en aza indirir
  • Saç tellerinizi hafif tutarken elektriklenmeyi yatıştırmak için nemlendirici bir destek sağlar. Saçınızı ağırlaştırmayan daha hafif bir nem katarken aynı zamanda saçınızın genel sağlığını da iyileştirir.
  • Saçınızın uçlarına hızlıca akan argan yağı onların kırık uçlarını onarır.
  • Isıya ve şekillendirme hasarına karşı korur.
  • Cildinizi nemlendirir.
  • Yaraların tedavisine yardımcı olabilir.
  • Yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabilir.

Isıya ve Şekillendirme Hasarına Karşı Korur

Görünüşe göre argan yağı ısıdan kaynaklanan hasar için doğal bir çare olabilir. Yağlar saça koruyucu bir tabaka ekler ve çok fazla ısı veya kimyasal maddeden zarar görmüş saçı güçlendirmeye yardımcı olur.

2013 yılında yapılan bir araştırma, argan yağının yoğun şekilde boyanmış veya boyanmış saçların kalitesini iyileştirdiğini bile buldu.

argan yaği nedir

Cildinizi Nemlendirir 

Özellikle kuru cilde eğilimliyseniz, bu ipeksi yağ, içerdiği E vitamini ve yağ asitleri sayesinde cilde çok ihtiyaç duyduğu nemi verebilir. Araştırmalar, argan yağının cildin bariyerini koruduğunu ve genel dokuyu iyileştirdiğini gösteriyor.

Ayrıca, egzama, sedef hastalığı veya kronik cilt kuruluğu ile mücadele ediyorsanız, argan yağı kurtarıcınız olabilir. 

Daha doğal çareler arayanlar için kuru, hassas cilde yardımcı olarak kullanılabilir. Ancak yağda ilave koku veya koruyucu olmaması önemlidir çünkü bunlar egzama gibi şeyleri daha da kötüleştirebilir.

Yaraların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Argan yağı uygulamak, hafif sıyrıklara ve çiziklere de fayda sağlayabilir. 2017'de yapılan bir inceleme, argan yağının iltihap önleyici özelliklere sahip olması nedeniyle tahriş olmuş yanıklara ve yaralara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirmeye Yardımcı Olabilir

Argan yağı da “Gençlik Pınarı” olabilir mi? Kesin olarak bilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ancak bazı çalışmalar , bu yağın cildin elastikiyetini artırarak bazı yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Argan Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi şekilde yararlanmak için saf argan yağı (genellikle koyu renkli bir cam şişede) almaya çalışın. Bunun nedeni, bazı argan yağı markalarının cildinizi ve saçınızı tahriş edebilecek aşırı miktarda koku ve kimyasal içermesidir. 

Ciltte veya saçta daha geniş bir alana uygulamadan önce küçük bir alanda denemek en iyisidir.

Argan yağını her durumda satın almanıza gerek olmasa da, cilt bakım dolabınızda elinizin altında bulundurmanız için kesinlikle pek çok neden vardır. Kıvırcık saçlarınızı sakinleştirmek veya cildinize biraz nem vermek istiyorsanız, bu doğal yağ birden fazla şekilde yardımcı olabilir. 

Argan Yağlı Saç Besleyici Onarıcı Serum

 argan yağı faydaları

Fermente Mutfağım Argan Yağlı Saç Besleyici Onarıcı Serum; soğuk sıkım argan yağının yanı sıra, badem yağı, hint yağı, jajoba yağı, keten tohumu yağı, hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi saç ve saç derisi için her biri kendi başına güçlü ve faydaları yağlar içeren yoğun bir serumdur. %100 doğal ve bitkisel içeriklidir.

Düzenli kullanımında saçları dipten uca besler ve güçlendirir, saça doğal olarak şekil kazandırır. Argan Yağlı Saç Besleyici Onarıcı Serumu incelemek için tıklayınız.