Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?
07.04.2023

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinden elde edilen yağdır. Omega-6 yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar gibi besinler açısından zengindir.

Üzüm çekirdeği yağının bazı faydaları şu şekildedir:

Omega-6 Yağ Asitleri

Üzüm çekirdeği yağı, omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Vücudumuz bu sağlıklı yağları yapmaz, bu yüzden onları diyetlerimizde almamız çok önemlidir.

Omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, güneşe karşı daha iyi koruma ile ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, bu bileşiklerin vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilmesi ve güneş yanıklarında ağrı ve şişliği iyileştirebilmesidir. Ayrıca cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha iyi koruyabilir.

Azaltılmış inflamasyon aynı zamanda omega-6 yağ asitlerinin yara iyileşmesini hızlandırabilmesinin nedenidir. Daha iyi cilt korumasının bir başka yararı da daha parlak, daha genç görünen bir cilttir. Omega-6 yağ asitleri, kırışıklıklar ve kuruluk gibi cilt yaşlanma belirtilerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

üzüm çekirdeği yağı

E Vitamini

Üzüm çekirdeği yağı, polifenollerin yanı sıra C, D ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar ve belirli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı, soya fasulyesi veya zeytinyağından daha fazla E vitamini içerir.

Antioksidanlar bağışıklık sistemlerimizi güçlendirebilir ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltabilir. Ayrıca bizi kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlardan koruyan vücuttaki iltihaplanmayı azaltırlar.

Çatlaklarla Savaşır

Üzüm çekirdeği yağı, yağlı veya akneye eğilimli cildi tedavi etmek için mükemmeldir. Omega-6 yağ asidi olarak da bilinen yüksek linoleik asit içerir, bu da cildin bariyerini güçlendirmeye ve ciltten su kaybını azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra akneye yardımcı olabilir.

Kızarıklığı Azaltır

Bazı araştırmalar linoleik asidin iltihap önleyici olduğunu, iltihaplı ve genellikle sivilcelerle ilişkili kırmızı ciltler için harika olduğunu göstermiştir.

Yara İzlerini Hafifletir

Üzüm çekirdeği yağı, koyu lekeleri soldurmak ve yara izlerini hafifletmek için birlikte çalışan güçlü antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve yağ asitleri içerir. Çalışmalar, iyileşme sürecini hızlandırmaya ve keloid yara izlerinin oluşumunu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

üzüm çekirdeği yağı faydaları

Nemlendirir ve Sıkılaştırır

Üzüm çekirdeği yağı, iltihaplanmayı azaltan pahalı göz kremlerinde yaygın olarak bulunan bir bileşen olan  E vitamini ve ayrıca nemlendirici yağ asitleri içerdiğinden, cildin daha sıkı ve daha genç görünmesine yardımcı olabilir.

Kollajeni Artırır

Çalışmalar, üzüm çekirdeği yağının güneş hasarına karşı koruyabildiğini ve kollajen onarımını destekleyebildiğini göstermiştir. Aslında, ince çizgilerin ve çatlakların görünümünü azaltabilir.

Anti-Mikrobiyel

Üzüm çekirdeği yağının anti-mikrobiyal özelliklerinin cildi derinlemesine temizlemesi anlamına gelir. Üzüm çekirdeği yağı, genellikle kateşinler adı verilen polifenolik bileşiklerin düzeyine atfedilen bazı antimikrobiyal özelliklerle hafif derecede büzücü ve arındırıcıdır.

Serbest Radikal Hasarını Önler

Üzüm çekirdeği yağı, beta-karoten, D, C, E vitaminleri ve polifenoller dahil olmak üzere diğer birçok yararlı bileşik açısından zengindir. Bu bileşikler, üzüm çekirdeği yağını serbest radikal temizleme ve UV radyasyonu veya kirlilik gibi çevresel saldırganlardan koruma da dahil olmak üzere güçlü bir antioksidan fayda kaynağı yapan mükemmel antioksidan yeteneklere sahiptir.

Hiperpigmentasyonu Azaltır

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu her şeyden önce gelir. Bu nedenle, sivilcelerle savaşmanın yanı sıra, güneş hasarı ve hiperpigmentasyona da yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı genellikle yağlı veya akneye eğilimli ciltlerin yanı sıra kuru cilt ve hiperpigmentasyon için tasarlanmış ürünlerde bir bileşen olarak kullanılır.

Cilt Tonunu Eşitler

Antioksidan proantosiyanidin içerdiğinden, sürekli kullanıldığında cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir.

soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı

Fermente Mutfağım soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Bu içeriğimizi de okumak isteyebilirsiniz: Pancar Kvass Faydaları Nelerdir?