Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Pancar Kvass Faydaları Nelerdir?
06.04.2023

Pancar Kvass Faydaları Nelerdir?

Kvass, probiyotikler sağladığı için daha sağlıklı olması dışında, şalgam suyuna benzer bir tada sahip geleneksel fermente bir içecektir. Pancardan yapılır, bu da ucuz ve sürdürülebilir olduğu anlamına gelir. kvass, lakto-fermente pancar suyu veya pancar salamurasıyla hemen hemen eşanlamlıdır.

Etkileyici probiyotik içeriğine ek olarak kvass, sindirim için bir tonik ve mükemmel bir susuzluk giderici olarak kabul edilir. Aşağıda, vücut çapındaki faydalarına daha yakından bakacağız.

Kvass Nedir?

Kvass, Doğu Avrupa'da ortaya çıkan fermente bir içecektir. Hala en çok Ukrayna ve Rusya gibi yerlerde popülerdir, ancak ABD, Avustralya ve Avrupa'nın diğer bölgelerinde daha yaygın olarak kullanılabilir hale gelmektedir.

Bazen "Ekmek sodası" veya "Rus kolası" olarak da adlandırılır.

Son zamanlarda ilgi görse de, probiyotik içecekler bir sağlık trendi haline geldiğinden, kvass yeni olmaktan çok uzaktır. İlk olarak MS 996 yılında Slav halkının eski bir tarih kitabı olan “Birincil Chronicle” da bahsedilmiştir, yani 1000 yıldan daha eskidir.

Halk hekimliği, pancar ve pancar kvasını karaciğer temizleme özellikleri nedeniyle değerlendirmektedir ve pancar kvası, Avrupa'da kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pancar kvasının kronik yorgunluk sendromu, kimyasal hassasiyetler ve alerjiler için mükemmel bir terapi olduğu ve mükemmel bir probiyotik kaynağı olduğu için sindirim problemlerine yardımcı olabileceği bildirilmiştir.

Kvass Tadı Nasıldır?

Tatlandırılmadığında ekşi ve oldukça ferahlatıcıdır.  Tipik olarak keskin, tuzlu ve pancarımsı bir tada sahiptir, ancak çoğu kişi sunduğu besinsel faydalar nedeniyle onu özler.

Kvass ile Kombucha Aynı Şey mi?

Kombucha, benzer faydalara ve doğal olarak ekşi bir tada sahip olan başka bir probiyotik içecektir, ancak ikisi farklı birincil bileşenlerle yapılır.

Kombucha çay, şeker ve genellikle meyve ile yapılır. Ayrıca mayalanmak için simbiyotik bir bakteri ve maya kültürü (SCOBY) gerektirir ve biraz daha tatlı olma eğilimindedir.

Her iki içecek de özünde "canlıdır" çünkü sindirimi destekleyen aktif bakteriler içerirler. Kvasın sahip olduğu bir avantaj, hem probiyotiklerin faydalarına hem de pancardan elde edilen besinlere sahip olmasıdır.

Maya Kullanımı Nedir?

Maya, işlemi kolaylaştırabilir, ancak kullanılması gerekli değildir. Bazı insanlar bunun yerine ekşi maya kullanmayı tercih eder, bu da tadı daha yumuşak ve hoş hale getirebilir. Fermente Mutfağım’da üretilen kvasslarda maya kullanılmaz. Probiyotik turşu suyu maya yerine kullanılarak kvass kurulur.

Besin Değerleri

Kvass, B12 vitamini, selenyum ve manganez dahil olmak üzere çok çeşitli probiyotikler ve besinler sunduğu için "fonksiyonel bir gıda" olarak kabul edilir.

Pancar kvass iyi dozda antioksidanlar, doğal nitratlar, A ve C vitaminleri ve potasyum içerir.

Pancar kvass bir porsiyonda yaklaşık olarak şunları içerir:

- 35 kalori

- 8 gram karbonhidrat

- 1 gram protein

- 2 gram lif

- 6.500 uluslararası birim A vitamini (günlük değerin yüzde 130'u)

- 4,8 miligram C vitamini (günlük değerin yüzde 8'i)

- 0,4 miligram demir

- 20 miligram kalsiyum

pancar kvass faydaları

Pancar kvass faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Büyük Probiyotik Kaynağı

Kvass, en büyük probiyotik gıdalardan biri olarak kabul edildiğinden, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve besin maddelerinin vücut için daha erişilebilir olmasını sağlayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi birçok faydası vardır.

Kvass da dahil olmak üzere diyetinizdeki probiyotiklerin bağırsak mikro-flora çeşitliliğini artırdığı ve metabolik aktiviteyi desteklediği ve aynı zamanda potansiyel olarak iştah azaltıcı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Probiyotik içecekler ayrıca ishal de dahil olmak üzere laktoz intoleransı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve gıda alerjilerinin yaygınlığını azaltabilir.

Eskiden, iyi topraktan taze yiyecekler yemekten ve yiyeceklerimizi bozulmalarını önlemek için fermente ederek diyetlerimizde bol miktarda probiyotik vardı. Modern tarım, soğutma ve yiyecek hazırlama yöntemleri, probiyotik gıdaları ortadan kaldırdı.

Yeterli probiyotik olmaması, sindirim bozuklukları, cilt sorunları, kandida, otoimmün hastalık ve sık soğuk algınlığı ve grip anlamına gelebilir.

Mükemmel Karaciğer Temizleyici

Birçoğu karaciğer sorunlarının tek sebebinin alkol olduğunu düşünürken, hastalığa neden olan iltihaplanma da kötü beslenme tercihlerinden kaynaklanmaktadır.

Pancar ve pancar yeşilliği, antioksidanlar ve potasyum açısından zengindir ve bu nedenle yaşlanma sürecine ve bazı hastalıklara katkıda bulunabilecek serbest radikal hasarlarıyla savaşmaya yardımcı olurlar.

Pancar suyu gibi, pancar kvassı ve pancar da safra kesesini doğal olarak temizlemeye, safra akışını iyileştirmeye, bol miktarda toksini uzaklaştırmaya ve düzenliliği sağlamaya yardımcı olur.

Mükemmel Kan Toniği

Pancar, pancar pigmentinde bulunan betalainler adı verilen bitkisel besinler içerir. (Ellerinizin lekelenmesine neden olan şeylerdir.) Bu betalainler, kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur ve pancar kvasını kanı alkalileştirerek mükemmel bir kan tonik haline getirir.

Bu neden önemli? Kan akışınız çok asidik hale geldiğinde, vücutta iltihaplanmaya neden olur ve pH seviyelerini dengelemeye çalıştığı için vücuttaki kalsiyumu tüketir.

Yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri, pancar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi alkaliyi destekleyen yiyecekleri daha fazla tüketmektir.

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Hepsinden önemlisi, pancar kvassı, mevcut antioksidan ve antienflamatuar özelliklerin kombinasyonu nedeniyle doğal bir kanser savaşçısı olarak yardımcı olabilir.

Pancar Kvass Değerli Besinler Açısından Zengindir

Pancar C vitamini bakımından yüksek olduğu için pancar kvası bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve soğuk algınlığını savuşturmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı kemiklerin yanı sıra karaciğer, böbrek ve pankreas fonksiyonlarının korunması için gerekli olan bir mineral olan manganez açısından da çok yüksektir. Pancar kvası ayrıca doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilecek folat olarak bilinen B vitamini içerir.

Probiyotik Pancar Kvass 500 ml

pancar kvass

Fermente Mutfağım doğal fermantasyon, el yapımı, çiğ Pancar Kvass incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.