Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Seylan Tarçınının Faydaları Nelerdir?
12.05.2023

Seylan Tarçınının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, her yerde bulunan bir baharattır, ancak gizli derinlikleri vardır. Aslında yaygın olarak bulunan iki tür tarçın vardır: Cinnamomum verum olarak da bilinen Seylan tarçını ve Sinameki tarçını veya Cinnamomum cassia yani Çin tarçını. Her iki tür de "tarçın" olarak satılıyor, ancak Seylan tarçını, Cassia (Çin) tarçınından daha hassas ve daha az keskin olarak kabul ediliyor. Her ikisi de aynı aktif bileşenleri ve aromayı içerir, ancak farklı etkilere sahiptir.

Cassia (Çin) Tarçını

Çin tarçını, Cinnamomum cassia ağacından gelir. Güney Çin kökenlidir ve Çin tarçını olarak bilinir. Çin tarçını, Seylan tarçınından daha kalın çubuklarla ve daha pürüzlü bir dokuyla koyu kahverengi-kırmızı bir renk olma eğilimindedir.

Çin tarçını daha düşük kaliteli olarak kabul edilir. Çok ucuz ve dünya çapında en çok tüketilen türdür. Süpermarketlerde bulunan tarçının tamamı cassia -Çin-çeşididir.

Seylan Tarçın

Seylan veya "gerçek tarçın", Sri Lanka'ya ve Hindistan'ın güney bölgelerine özgüdür.

Cinnamomum verum ağacının iç kabuğundan yapılır.

Seylan ten rengi-kahverengidir ve yumuşak katmanlara sahip birçok sıkı çubuk içerir. Bu özellikler oldukça arzu edilen bir kalite ve doku sağlar.

Seylan tarçını daha az yaygındır ve uzun süredir yemek baharatı olarak değer görmektedir. Daha yaygın olan cassia çeşidine kıyasla oldukça pahalıdır.

Tatlılara uygun, narin ve hafif tatlı bir tada sahip olarak tanımlanır.

Hangi Tarçının Sağlığa Daha Fazla Faydası Var?

Seylan ve Çin tarçını muhtemelen biraz farklı sağlık özelliklerine sahiptir.

Bunun nedeni, uçucu yağ oranlarının biraz farklı olmasıdır.

Örneğin, tarçındaki biyoaktif bileşiklerin birçoğu, tau adı verilen bir proteinin beyinde birikmesini engelliyor gibi görünmektedir.

Tau birikimi Alzheimer hastalığının bir özelliği olduğundan bu önemlidir.

Ancak bu etki hem Seylan hem de Çin tarçını kullanılarak gözlemlenmiştir. Bu nedenle, birinin bu konuda diğerinden üstün olup olmadığı belirsizdir.

Bunun dışında, çin tarçını Toksik Olabilen Kumarin maddesi içerir.

Kumarin, çeşitli bitki türlerinde doğal olarak bulunan bir bileşiktir.

Büyük dozlarda zararlı olabilir.

Çin tarçını yaklaşık %1 kumarin içerirken Seylan sadece %0.004 veya 250 kat daha az kumarin içerir. Bu o kadar düşüktür ki genellikle tespit edilemez.

Çok fazla tarçın tüketiyorsanız, kumarin için üst sınırın aşılması kolayca mümkündür. Çoğu durumda, sadece 1-2 çay kaşığı günlük limiti aşabilir.

seylan tarçın

Sağlığa Yararları

Seylan tarçınındaki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar önemli sağlık yararları sağlar. Örneğin tarçın, zengin kahverengi renginin nedenlerinden biri olan beta-karoten ile doludur. Karoten pigment ailesi, A vitaminine dönüştürülebildikleri için önemli provitaminler gibi davranır. Bu vitamin, gözlerinizi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır.

Seylan tarçınının diğer sağlık yararları şunlardır:

Azaltılmış Enflamasyon

Seylan tarçınının aktif maddesi sinnamaldehit, anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir. Sinnamaldehitin vücuttaki enflamatuar yanıtı azalttığı ve daha az negatif semptoma yol açtığı gösterilmiştir. Enflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi kronik durumlarla bağlantılıdır. Seylan tarçını bu durumların semptomlarını azaltabilir.

Kolesterol Düzeylerini Düşürebilir

Tarçınla yapılan ilk araştırmalar, kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. "Kötü" LDL kolesterol, genel olarak yüksek kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı gibi problemlerle bağlantılıdır. Tarçın, "iyi" HDL kolesterolü önemli ölçüde etkilemeden LDL ve genel kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı oluyor gibi görünmektedir.

İnsülin Yanıtını İyileştirir

Son olarak, tarçının insülin direnci veya diyabeti olan kişiler için de faydaları var gibi görünüyor. Araştırmalar, düzenli olarak tarçın tüketmenin vücudunuzun insüline doğal tepkisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu, vücudunuzun kan şekeri düzeylerini daha etkili bir şekilde düzenlemesine ve hipo veya hiperglisemi olay riskinizi azaltmasına yardımcı olabilir.

seylan tarçın yararları

Beslenme

Seylan tarçını, vücudunuzun serbest radikallerle başa çıkmasına yardımcı olan ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları riskinizi azaltan antioksidanlarla doludur.

Seylan tarçını mineral manganez açısından da zengindir. Bu mineral, vücudunuzun hormon üreten enzimleri yönetmesine ve kemiklerinizi onarmasına yardımcı olur. Manganez ayrıca, vücudunuzu serbest radikallerden koruyan manganez süperoksit dismutaz enziminin bir parçası olarak bir antioksidan görevi görür.

Seylan tarçını ayrıca mükemmel bir kaynaktır:

A vitamini

K vitamini

Potasyum

Çinko

Magnezyum

sinamaldehit

Porsiyon Başına Besinler

Bir çay kaşığı Seylan tarçını şunları içerir

Kalori: 6

Protein: 1 gramdan az

Yağ: 1 gramdan az

Karbonhidratlar: 2 gram

Elyaf: 1 gram

Şeker: 1 gramdan az

Seylan tarçını hem çubuk hem de öğütülmüş halde kullanılabilir. Tarçın her iki biçimde de eşit derecede etkilidir ve öğütülmüş tarçının çoğu yemeğe eklenmesi çok daha kolaydır. Tarçınınızı hava geçirmez bir kapta saklamak, lezzetini kaybetmemesine yardımcı olabilir.

Yoğun bir tarçın deneyimi yaşamak istiyorsanız tarçın çayı yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı öğütülmüş Seylan üç veya dört dakika kaynar suda demleyin. Baharatı süzün ve tatlı, baharatlı bir çayla baş başa kalacaksınız.

Seylan tarçını, diyetinize yatıştırıcı ve sağlıklı bir katkıdır. İşte bu sıcak baharatı kullanmanın bazı yolları:

- Cacao latte'ye Seylan tarçını ekleyin

- Tarçınlı sıcak çikolata yapın

- Tatlılara öğütülmüş Seylan tarçını ekleyin

- Lezzetin derinliği için köriye tarçın ekleyin

- Siyah çayı çubuk tarçın ilavesiyle demleyin

- Etleri çeşnilendirmek için Seylan tarçınını ovuşturarak kullanın.

organik tarçın

Fermente Mutfağım organik sertifikalı çubuk seylan tarçını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

Fermente Mutfağım organik sertifikalı toz seylan tarçını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.