Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Lavanta Yağının Cilde, Sağlığa ve Saçlara Faydaları
29.03.2023

Lavanta Yağının Cilde, Sağlığa ve Saçlara Faydaları

Lavanta uçucu yağı, bugün dünyada en çok kullanılan esansiyel yağdır. Lavantanın faydaları aslında 2500 yıl önce keşfedilmiştir. Mısırlılar, lavantayı mumyalama ve parfüm olarak kullandılar. Aslında, Kral Tut'un mezarı 1923'te açıldığında, 3000 yıl sonra hala algılanabilecek hafif bir lavanta kokusu olduğu söylendi.

Erken ve modern aromaterapi metinleri, lavantanın antibakteriyel bir uçucu yağ olarak kullanılmasını savunur. Bitkinin yaprakları ve sapları sindirim sistemi hastalıkları ve romatizmaya karşı kaynatma yapımında kullanılmış ve lavanta kozmetik amaçlı değerlendirilmiştir.

Araştırmalar, Romalıların lavanta yağını banyo yapmak, yemek pişirmek ve havayı temizlemek için kullandıklarını gösteriyor. İncil'de lavanta yağı, mesh ve şifa için kullanılan aromatikler arasındaydı.

Lavanta yağı, çok yönlü özellikler içerdiğinden ve doğrudan cilde kullanılabilecek kadar nazik olduğundan, özellikle sağlığınız için uçucu yağları kullanmaya yeni başlıyorsanız, olmazsa olmaz bir yağ olarak kabul edilir. Bilim, lavanta esansiyel yağının içerdiği sağlık etkilerini daha yeni değerlendirmeye başladı, ancak şimdiden bu yağın inanılmaz yeteneklerine işaret eden çok sayıda kanıt var.

Bugün lavanta, dünyadaki en popüler uçucu yağlardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsanlar lavanta yağının hem vücudunuz hem de eviniz için faydalarını anlamaya başlıyor.

Güçlü antioksidan, antimikrobiyal, sedatif, sakinleştirici ve antidepresif özellikleri nedeniyle lavanta yağı faydaları boldur ve yüzyıllardır hem kozmetik hem de terapötik olarak kullanılmaktadır. 

Lavanta yağının faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

Antioksidan Koruma

Toksinler, kimyasallar ve kirleticiler gibi serbest radikaller, bugün insanları etkileyen her hastalık için tartışmasız en tehlikeli ve en yaygın risk faktörüdür. Serbest radikaller bağışıklık sisteminizi kapatmaktan sorumludur ve vücudunuza inanılmaz zararlar verebilir.

Vücudun serbest radikal hasarına karşı doğal tepkisi, bu serbest radikallerin zarar vermesini engelleyen antioksidan enzimler, özellikle glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz (SOD) yaratmaktır.

Ne yazık ki, serbest radikal yükü yeterince büyükse, zayıf beslenme ve toksinlere yüksek oranda maruz kalma nedeniyle, vücudunuz gerçekten antioksidanlarda yetersiz kalabilir.

Neyse ki lavanta, hastalığı önlemek ve tersine çevirmek için çalışan doğal bir antioksidandır.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

2014 yılında Tunuslu bilim adamları büyüleyici bir görevi tamamlamak için yola çıktılar: Lavantanın kan şekeri üzerindeki etkilerini test ederek diyabetin doğal olarak tersine çevrilmesine yardımcı olup olmayacağını görmek için

Yapılan araştırması sırasında, araştırmacıların gözlemlediği sonuçlar kesinlikle şaşırtıcıydı. Özetle, lavanta esansiyel yağı tedavisi vücudu aşağıdaki diyabet semptomlarından korumuştur:

-Artan kan şekeri (diyabetin ayırt edici özelliği)

-Metabolik bozukluklar (özellikle yağ metabolizması)

-Kilo almak

-Karaciğer ve böbrek antioksidan tükenmesi

-Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu

-Karaciğer ve böbrek lipoperoksidasyonu (serbest radikaller hücre zarlarından gerekli yağ moleküllerini “çaldığında”)

Diyabetin önlenmesi veya tersine çevrilmesi için lavantanın tam kapasitesini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu çalışmanın sonuçları ümit vericidir ve bitki özünün terapötik potansiyelini göstermektedir. Diyabet için kullanmak için, boynunuza ve göğsünüze topikal olarak kullanın, evde yayın veya onunla takviye yapın.

Ruh Halini İyileştirir ve Stresi Azaltır

lavanta yağı faydaları

Son yıllarda lavanta yağı, nörolojik hasara karşı benzersiz koruma yeteneği nedeniyle de öne çıkmıştır. Geleneksel olarak lavanta migren, stres, anksiyete ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır, bu nedenle araştırmanın nihayet tarihi yakaladığını görmek heyecan verici.

Bitkinin stres ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini gösteren birkaç çalışma vardır. 2019'da yapılan bir araştırma, Lavandula'yı solumanın en güçlü anksiyolitik yağlardan biri olduğunu, çünkü perioperatif kaygıyı azalttığını ve cerrahi prosedürler ve anestezi uygulanan hastalar için potansiyel bir yatıştırıcı olarak kabul edilebileceğini buldu.

2013 yılında International Journal of Psychiatry in Clinical Practice  tarafından yayınlanan kanıta dayalı bir çalışma, 80 miligramlık lavanta esansiyel yağı kapsülleri ile takviye etmenin kaygı, uyku bozukluğu ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu. Ek olarak, çalışmada lavanta yağı kullanımından kaynaklanan herhangi bir yan etki, ilaç etkileşimi veya yoksunluk belirtisi görülmedi.

Lavanta'nın TSSB semptomlarını iyileştirdiği de gösterilmiştir. Phytomedicine'de yayınlanan bir faz iki denemesinde gösterildiği gibi, günde seksen miligram lavanta yağı, depresyonun yüzde 33 oranında azalmasına yardımcı oldu ve TSSB'den muzdarip 47 kişide uyku bozukluklarını, karamsarlığı ve genel sağlık durumunu önemli ölçüde azalttı.

Stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için yatağınızın yanına bir difüzör koyun ve gece uyurken veya aile odasında kitap okurken veya akşamları dinlenirken yağları dağıtın. Benzer sonuçlar için topikal olarak kulaklarınızın arkasında da kullanabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Lavantanın nörolojik faydaları, depresyonu tedavi etme ve ruh halini iyileştirme yeteneğiyle sınırlı değildir. Araştırma ayrıca Alzheimer hastalığı için potansiyel bir doğal tedavi olarak hizmet ettiğini göstermektedir.

Araştırmalar, yağın buharını solumanın beyin oksidatif stresini azaltmaya ve bilişsel bozukluğu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sinir sistemini lavanta yağı ile desteklemek için evde dağıtın, doğrudan şişeden içinize çekin veya topikal olarak şakaklarınıza ve ensenize uygulayın.

Saç Uzamasını Teşvik Edebilir

lavanta yağının saça faydaları

Ön araştırmalar, lavanta yağının yalnızca yeni saç büyümesini teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda günlük olarak masaj yapıldığında saç derisi ve saç sağlığını ve kalınlığını artırabileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışma, lavanta, kekik, biberiye ve sedir ağacı esansiyel yağlarının karışımıyla yapılan masajın, alopesi areata'nın neden olduğu saç dökülmesini önemli ölçüde iyileştirebileceğini gösterdi.

Saç Biti İçin Doğal Bir Tedavi Yöntemidir

Tezgah üstü tedavilerden daha etkili olduğu kanıtlanmış, zeytin veya hindistancevizi yağında seyreltilmiş lavanta ve çay ağacı yağlarının bir kombinasyonunun 3 hafta sonra saç bitini temizlediği bulunmuştur.

Saç Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Lavanta yağı bir antimikrobiyal olduğu için kepek oluşumunu engelleyebilir. Doğal anti-enflamatuar özellikleri, kafa derisi iltihabını ve kuru kafa derisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Lavanta Yağının Zihin Sağlığına Faydaları

lavanta yağı yararları

Stresi, Kaygıyı ve Ruh Halini İyileştirir

Lavantanın ruh hali, stres, kaygı ve depresyon üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkisi olduğunu gösteren pek çok araştırma var. Bir çalışma, lavanta yağının kaygıyı azaltmada reçeteli bir ilaçla tam olarak aynı performansı gösterdiğini buldu. Bir diğeri lavantanın kaygıyı, uyku bozukluklarını ve depresyonu azalttığını gözlemledi. Ayrıca doğum sonrası depresyon ve TSSB semptomlarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Lavantanın duygusal sağlığı ve ruh halini iyileştirdiği bile bulunmuştur.

Baş Ağrısı veya Migreni Giderir

Bir gerginlik veya migren baş ağrısı vurduğunda, lavantanın yardımcı olacak en iyi esansiyel yağlardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Doğal bir yatıştırıcı olarak, gerginliği azaltmak, kaygıyı hafifletmek, vücudu rahatlatmak ve zihni sakinleştirmek için hızla çalışır.

Uyku ve Uykusuzluğa İyi Gelir

Kaliteli uyku, optimal sağlık için en önemli şey olarak kabul edilmektedir. Pek çok araştırma, lavantanın uyku süresini, uykuya dalma süresini iyileştirmek ve uykusuzluğu azaltmak için doğal bir seçim olduğunu göstermiştir. Hepsi de sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı. Hem erkekler hem de kadınlar arasında derin uyku yüzdesini arttırdığı, orta yaştaki uykusuzluk hastaları için uyku kalitesi puanlarını iyileştirdiği ve ayrıca genç anneler arasında uyku kalitesini arttırdığı bulunmuştur.

Kan Basıncını ve Kalp Atış Hızını Düşürür

Hipertansiyon kalbe ek baskı uygulayarak inme veya kalp krizi riskini artırır. Birkaç çalışma, lavantanın kan basıncını ve kalp çarpıntısını düşürdüğünü göstermiştir.

Menopoz ve PMS Semptomlarını Azaltır

Küçük bir çalışma, günde iki kez 20 dakikalık lavanta aromaterapisinin sıcak basmaları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Lavanta, sardunya gülü, gül ve yasemin yağları kullanılarak yapılan düzenli aromaterapi masajları da sıcak basmaları, depresyon ve ağrıları iyileştirdi. Lavanta aromaterapisinin de adet öncesi duygusal semptomları hafiflettiği bulunmuştur.

Çoğu Ağrı Türünü Hafifletir

İster kas veya eklem ağrısı, ister burkulma veya sırt ağrısı olsun, lavanta yağı güvenli ve etkili bir doğal ağrı kesicidir. Birçok çalışma, ameliyat sonrası ağrı, adet krampları, boyun ağrısı , artrit ve romatizma ve doğum ağrısı dahil olmak üzere çok çeşitli ağrı durumlarında kullanımını desteklemektedir.

Solunum Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Güçlü bir anti-enflamatuar olan lavantanın, solunum yollarının ve mukusun iltihaplanmasını azaltmak için bronşiyal astıma yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu, özellikle lavanta diğer esansiyel yağlarla birlikte kullanıldığında, soğuk algınlığı, grip, öksürük ve sinüs tıkanıklığı gibi diğer solunum rahatsızlıkları için de geçerli olabilir.

Fermente Cilt Toniği Lavanta

fermente cilt toniği lavanta

Lavanta Yağı özlü Fermente Cilt Toniği; cildi temizler, yatıştırır, gözenekleri sıkılaştırır ve cilt florasını besler.

Fermente Lavantalı Cilt Toniği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Lavanta Uçucu Yağı

lavanta uçucu yağı

Soğuk Sıkım Doğal Lavanta Uçucu Yağı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Avokado Yağı Kullanmanın Saç ve Cilt İçin Faydaları başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.