Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Avokado Yağı Kullanmanın Saç ve Cilt İçin Faydaları
27.03.2023

Avokado Yağı Kullanmanın Saç ve Cilt İçin Faydaları

Avokado meyvesinin çeşitli sağlık yararları vardır ve yağı genellikle salata soslarında, smoothie'lerde ve yemek pişirmede kullanılır. Avokado yağı; β-karoten, lesitin, mineraller ve A, C, D ve E vitaminleri açısından zengindir ve bu da onu cilt bakımı ve saç bakımı rutinlerinize faydalı bir katkı haline getirir.

Soğuk pres avokado yağı, avokado meyvesinin yağ içeriğinin yaklaşık %60'ını içeren özünden çıkarılır ve bu da onu oleik asit, palmitik asit, palmitoleik asit, linoleik asit ve alfa-linolenik asit gibi bol miktarda esansiyel yağ asitleri kaynağı yapar.

Meyve önce kurutulur ve ardından zengin yağı çıkarmak için mekanik olarak preslenir.

Yüksek miktarda temel besin maddeleri, antioksidanlar ve yağlar içerdiğinden, harika faydalarından yararlanmak için saç bakımı ve cilt bakımı için avokado yağını kullanabilirsiniz. Cildinizde yumuşama sağlar ve özellikle kuru cilt ve saç derisi için besleyicidir.

Avokado yağının cilde ve saçlara faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

Kuru Cildi Nemlendirir

Cildinize avokado yağı kullanmak, yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. En dış tabakada koruyucu bir bariyer oluşturarak cildinizin nem kaybını önlemeye yardımcı olan ve cildinizin esnekliğini koruyan zengin bir yumuşatıcıdır.

İltihabı yatıştırır

Avokado yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Egzama, dermatit, sedef hastalığı veya kuru cilt nedeniyle oluşan kaşıntı gibi iltihap belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Yaraları Daha Hızlı İyileştirir

Araştırmalar avokado yağının yara iyileşme sürecini hızlandırabileceğini gösteriyor. Kollajen sentezini arttırır ve cilt tahrişini azaltarak yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

avokado yağı faydaları

Cildi Çevresel Zararlardan Korur

Günlük olarak ultraviyole radyasyona, dumana ve kirleticilere maruz kalmak, cildinizde serbest radikallerin oluşmasına neden olabilir. Soğuk pres avokado yağı, cildiniz üzerindeki çevresel stresi en aza indiren karotenoidler, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir.

Güneş Yanıklarını Yatıştırır

Soğuk sıkım avokado yağı, güneş yanığı cildi yatıştıran, koruyan ve onaran esansiyel bir yağ asidi olan zengin bir oleik asit kaynağıdır. Cildinizin bariyer işlevini güçlendirir, kızarıklığı azaltır ve güneş hasarının semptomlarını en aza indirmek için cilt onarımını destekler.

Yaşlanma Karşıtı Faydalar

Avokado yağı kullanmanın birçok faydasından biri de yaşlanma belirtilerinin azalmasıdır. Serbest radikallerle savaşarak ve cildinizdeki kollajen sentezini artırarak ince çizgilerin, kırışıklıkların ve koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

Çatlamış Dudakları Besler

Kuru, çatlamış dudaklarınız varsa, soğuk sıkım avokado yağı, onları iyi nemlendirerek nem kaybını önleyebilir. Avokado yağı ayrıca dudaklarınız üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve onları çevresel stres faktörlerinden korur.

Saç Derisi Sağlığını İyileştirir

Saç bakımında avokado yağı kullanmak saç derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Besin maddeleri saç köklerini beslerken, antioksidanlar sağlıklı saç büyümesini destekleyen oksidatif stresi önler. Yağ asitleri, kuruluğu, kaşıntıyı ve pullanmayı azaltmak için saç derinizi derinlemesine nemlendirir.

Kıvırcık Saçları Evcilleştirir

Kuru, kabaran ve kontrol edilemeyen saçlara sahipseniz avokado yağını saç bakım rutininizde kullanabilirsiniz. Yağ, saç telleriniz üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturur ve nem kaybını önlemek için kütikülü kapatır. Bu, uçuşmaları ve kıvırcık saçları evcilleştirmeye yardımcı olur ve saçınızı daha yumuşak ve parlak hale getirir.

Saç Kırılmalarını Azaltır

Soğuk pres avokado yağından elde edilen besinler saçınızı onarır, korur ve güçlendirir. Saç yağı olarak kullanmak, dolaşıklığı kolayca açarak ve kuru, kırılgan saçları nemlendirip yumuşatarak kırılmayı ve kırık uçları azaltır.

Avokado Yağının Farklı Formları

Avokado yağı bir taşıyıcı yağdır ve doğrudan cildinize ve saçınıza uygulanabilir. Açık yeşil veya zümrüt yeşili bir renge sahiptir ve ceviz aromasına sahip olabilir. Ekstraksiyon teknikleri, meyve seçimi ve işleme seviyelerindeki farklılıklar nedeniyle farklı avokado yağı türleri mevcuttur. 

Avokado Yağlı Doğal Makyaj Temizleyici

avokado yağlı doğal makyaj temizleyici

%100 bitkisel doğal içerikli formülüyle, en kalıcı makyaj malzemelerini bile geride iz bırakmadan temizler. Formulündeki yoğun avokado yağı oranı sayesinde,  cildi arındırırken bakım yapar ve besler.

Avokado Yağlı Makyaj Temizleyici hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Bir önceki Kenevir Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.