Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Kemik Suyu ve Kolajenin Sağlığa Faydaları
14.04.2023

Kemik Suyu ve Kolajenin Sağlığa Faydaları

Kemik suları, her kültürün geleneksel diyetlerinin temel öğesidir ve tüm kaliteli yemeklerin temelidir. Ayrıca Paleo diyetinde ve keto diyetinde temel bir unsur haline gelmiştir.

Bunun nedeni, kemik sularının besin açısından yoğun, sindirimi kolay, lezzet açısından zengin olması ve iyileşmeyi hızlandırmasıdır.

Kemik suyu, ilikli kemiklerin saatlerce kaynatılmasından elde edilir. Bu kaynama, kemiklerin ve bağların sağlığınızı dönüştürme gücüne sahip olan kolajen, prolin, glisin ve glutamin gibi iyileştirici bileşikler salmasına neden olur.

Kemik suyu vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerir, bunlar;

 • Kalsiyum,
 • Magnezyum,
 • Fosfor,
 • Silikon,
 • Kükürt,
 • ve diğerleri…


Enflamasyonu, artriti ve eklem ağrısını azaltmak için önemli bileşikler içerir.

İltihaplanmayı azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcıdır.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirip ve alerji, astım ve artrit gibi rahatsızlıkların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Kemik Suyunun Sağlığa Faydaları

Eklemleri Korur

Kemik suyu, omurlu hayvanların kemiklerinde, derilerinde, kıkırdaklarında, bağlarında, tendonlarında ve kemik iliğinde bulunan bir protein olan dünyanın en iyi doğal kolajen kaynaklarından biridir . Yaşlandıkça, eklemlerimiz doğal olarak aşınma ve yıpranma yaşar ve daha az esnek hale geliriz.

Bu neden önemli? Yaşlandıkça, kıkırdak antikorlar tarafından saldırıya uğradığından (eklem kıkırdağının yaşa bağlı olarak bozulması) azalır. Kemik suyu kaynadıkça, hayvan parçalarından gelen kolajen et suyuna sızar ve kıkırdağın yenilenmesine yardımcı olmak için kolayca emilebilir hale gelir.

Kemik suyunun en değerli bileşenlerinden biri jelatindir. Jelatin, kemiklerin arasında sürtünme olmadan "kaymalarına" yardımcı olan yumuşak bir yastık görevi görür.

Ayrıca bize güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için gerekli olan yapı taşlarını sağlar. Bu, yaşlanan eklemlerdeki baskıyı gidermeye yardımcı olur ve sağlıklı kemik mineral yoğunluğunu destekler.

Bağırsak Sağlığını Artırır

Çalışmalar, jelatinin bağırsak astarının gücünü geri kazanmak ve gıda hassasiyetleriyle (buğday veya süt ürünleri gibi) savaşmak için faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bağırsakta probiyotiklerin büyümesine yardımcı olur ve sindirim sistemini destekler.

Kemik suyu, tamamen parçalanması zor olabilen diğer birçok gıdanın aksine kolayca sindirilir ve sindirim sistemi için yatıştırıcıdır. Ne de olsa, bir besin yalnızca besinlerini özümseme olanağına sahipsek gerçekten yararlıdır.

Cildi Korur

Kollajen, cildin genç tonunu, dokusunu ve görünümünü korumaktan sorumlu olan elastin ve diğer bileşikleri oluşturmaya yardımcı olur. Kollajen bütünlüğü, kırışıklıkların görünür belirtilerini azaltmaya, şişkinliği azaltmaya ve çeşitli diğer yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olmakla tanınır.

Pek çok insan, kolajen içeren gıdaları ve takviyeleri tüketirken selülitte bir azalma olduğunu bildirir, çünkü selülit bağ dokusu eksikliği nedeniyle oluşur ve cildin sıkı tonunu kaybetmesine neden olur.

kemik suyu faydaları

Bağışıklık Sistemi İşlevini Destekler

Kemik suyuyla ilgili en dikkat çekici şeylerden biri, yukarıda açıklandığı gibi aslında vücut üzerinde bütünsel bir etkiye sahip olan ve sağlıklı bağışıklık sistemi işlevini destekleyen bağırsağı destekleyici faydalarıdır.

Sızdıran bağırsak sendromu, gıdalardan gelen sindirilmemiş partiküllerin zayıflamış bağırsak astarındaki küçük açıklıklardan sızıp kan dolaşımına girmesiyle oluşur ve burada bağışıklık sistemi onları algılar ve hiperaktif hale gelir.

Bu da iltihaplanmayı artırır ve her yerde işlev bozukluklarına yol açar. Bağışıklık sistemi, otoimmün benzeri bir tepkiye neden olan ve sağlıklı dokuya saldıran yüksek düzeyde antikorlar salgılar.

Kemik suyu, bağırsak sağlığını iyileştirmek ve dolayısıyla bağışıklık sistemi işlevini ve sağlıklı iltihaplanma tepkisini desteklemek için tüketilmesi gereken en faydalı gıdalardan biridir. Kollajen jelatin ve prolin, glutamin ve arginin amino asitleri bağırsak astarındaki bu açıklıkları kapatmaya yardımcı olur ve bağırsak bütünlüğünü destekler.

Geleneksel olarak yapılan kemik et sularının sağlıklı enflamatuar yanıtı ve normal bağışıklık sistemi işlevini desteklediğine inanılmaktadır. Hatta kemik suyu sağlıklı uykuyu teşvik edebilir, gün boyunca enerjiyi artırabilir ve sağlıklı bir ruh halini destekleyebilir.

Detoksifikasyonu Artırır

Günümüzde insanlar bir dizi çevresel toksine, böcek ilacına, yapay içeriğe ve her türden kimyasala maruz kalıyor. İnsan vücudunun, kendisini ağır metallerden ve diğer toksik maruziyetlerden arındırmak için kendi araçları olsa da, aşırı miktarda kimyasalla dolup taştığı zaman ayak uydurmakta genellikle zorlanır.

Kemik suyu, sindirim sisteminin atıkları dışarı atmasına yardımcı olduğu ve karaciğerin toksinleri atma yeteneğini desteklediği için güçlü bir detoksifikasyon maddesi olarak kabul edilir. Ayrıca doku bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur ve vücudun antioksidan kullanımını geliştirir.

Kemik suyu, hem hücresel hem de karaciğer detoksifikasyonunu destekleyen potasyum ve glisin içerir. Kemik suyunun detoksifikasyonu artırma yollarından bazıları, kükürt (özellikle et suyuna sebzeler ve otlar eklediğinizde) ve oksidatif stresi azaltan bir faz II detoksifikasyon ajanı olan glutatyon sağlamaktır.

Metabolizmaya Yardımcı Olur ve Anabolizmayı Teşvik Eder

Kemik suyuda bulunan amino asitler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda metabolik role sahiptir:

 • Kas dokusunun inşası ve onarımı,
 • destekleyici kemik mineral yoğunluğu,
 • Besin emilimini ve sentezini artırmak,
 • Kas ve bağ dokusu sağlığını korumak.


Kolajen içinde bulunan glisin, glikozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşmasına yardımcı olur.

Ayrıca, vücudun antioksidan kullanımını iyileştirerek yaşlanmayla ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır.

Glutamin, sağlıklı bir metabolizma için önemli olan başka bir amino asittir. Nitrojen de dahil olmak üzere besinleri hücrelerimize göndererek enerjiyi korumamıza yardımcı olur.

Arginin ayrıca dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olan ve vücuttaki hücrelere kan ve besinleri gönderen nitrik oksidi parçalama rolüne de sahiptir. Kas ve doku bütünlüğünü geliştirir ve normal yara iyileşmesini destekler.

Ayrıca bu besinler kemik suyunu kilo kaybı için kullanma potansiyeli sağlar.

kemik suyu yararları

Kemik Suyunun Besin Değerleri

Kemik suyu "Doğanın multivitamini" olarak adlandırılabilir. Kemik suyu şu besinlerle doludur:

 • 19'dan fazla emilmesi kolay, esansiyel amino asitler ve esansiyel olmayan amino asitler (proteinlerin yapı taşları)
 • Bağ dokusu oluşturmaya yardımcı olan kollajen / jelatin
 • Sindirim fonksiyonlarını, bağışıklığı ve beyin sağlığını destekleyen besinler.


Kemik suyu, bağırsaklarınızdan beyninize, kaslarınıza ve bağlarınıza kadar vücudunuzun tam anlamıyla her yerine fayda sağlar.

Ayrıca kalorisi nispeten düşüktür, ancak birçok insanda eksik olan mineraller ve diğer kimyasal bileşikler açısından çok yüksektir. Hiç şüphe yok ki kemik suyu, diyetinize her gün harika bir katkı sağlar.

Glikozaminoglikanlar (GAG'ler)

Glikozaminoglikanlar, kemikler ve çeşitli lifler arasındaki boşlukları kaplayan kollajen ve elastini korumak ve desteklemek gibi birincil role sahiptir. Araştırmalar , GAG'ların bağırsak astarını onarmaya yardımcı oldukları için sindirim sağlığını desteklediğini vurgulamaktadır . Bu nedenle, bu besinlerdeki bir eksiklik sindirim sorunlarıyla bağlantılıdır.

Kemik suyunda glukozamin, hyaluronik asit ve kondroitin sülfat dahil olmak üzere birkaç önemli GAG bulunur.

Glukozamin

Doğal olarak oluşan iki ana glukozamin türü vardır : hidroklorür ve sülfat. Her ikisi de eklemlerde doğal bir yastık görevi gören kauçuksu madde olan kıkırdağın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Çalışmalar , yaşlandıkça glukozaminin tükenebileceğini gösteriyor, bu nedenle takviyeler genellikle eklem sağlığını desteklemek için kullanılıyor.

Doğal olarak glukozamin elde etmenin kolay ve nispeten ucuz bir yolu, daha fazla kemik suyu içmektir. Kemik suyu, pahalı glukozamin takviyelerine alternatif olarak hareket ederek kıkırdak sağlığı kaybını desteklemeye yardımcı olur.

Daha fazla glukozamin tüketmek eklem sağlığını, esnekliğini ve rahatlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Hyaluronik Asit

Bağ, epitel (cilt) ve nöral dokularda bulunan hyaluronik asit, hücre çoğalmasına, farklılaşmasına ve hafifletilmesine katkıda bulunur. Bu, hücrelerimizin vücutta gerektiği gibi çeşitli işlevleri yerine getirmesini sağlar.

Cilt sağlığını değerlendiren çalışmalar, birden fazla cilt tipi için destek sağladığını ve sağlıklı yaşlanmayı, hücre yenilenmesini ve cilt sıkılığını desteklediğini göstermektedir.

Kondroitin Sülfat

Kondroitin sülfat, tüm hayvanların eklemlerindeki kıkırdakta bulunan yararlı bir glikozaminoglikandır. Özellikle glukozaminlerle kombinasyon halinde eklem sağlığını ve rahatlığını desteklemek için sıklıkla kullanılır.

Çalışmalar, kondroitin takviyesinin sağlıklı iltihaplanma tepkisinin yanı sıra kardiyovasküler sağlık, kemik sağlığı, cilt sağlığı ve sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklediğini bulmuştur.

Mineraller ve Elektrolitler

Kemik suyu, tümü emilmesi kolay bir biçimde sağlanan elektrolitler de dahil olmak üzere temel mineralleri sağlar. Kemik suyunda bulunan elektrolitler arasında kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur (fosfor gibi diğer birçok mineralden bahsetmiyorum bile).

Bunlar sağlıklı dolaşımı, kemik yoğunluğunu, sinir sinyal fonksiyonlarını, kalp sağlığını ve sindirim sağlığını desteklemek için önemlidir.

Eklenen sodyum seviyeleri düşük tutulduğunda, kemik suyu, hücresel sağlığı ve verimliliği desteklemek ve elektrolit dengesizliğini önlemek için ideal bir sodyum ve potasyum dengesi içerir.

Kolajen

Kollajen, insan vücudunda bulunan ve bağ dokusu oluşturmaya yardımcı olan ve gastrointestinal sistemin koruyucu astarını "Mühürleyen" ana yapısal proteindir. Aynı zamanda, kemiklerimizi kaplayan ve bir arada tutan jel benzeri pürüzsüz yapı, kaymamızı ve özgürce hareket etmemizi sağlar.

Bağırsaktaki tahriş, normal sindirim fonksiyonlarını bozar ve geçirgenliğe neden olarak, sızıntılı bağırsak olarak bilinen parçacıkların kan dolaşımına geçmesine izin verir.

Zengin bir jelatin kaynağı olan kemik suyu, GI yolunun mukozal astarını korur ve mühürler. Bu, besin emilimini geliştirdiği ve ayrıca parçacıkların olmaması gereken yerlere sızmasını önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Amino Asitler

Kemik sularındaki jelatin, "Koşullu" amino asitler arginin , glisin, glutamin ve prolin içerir.

Koşullu amino asitler, bazı koşullar altında gerekli olan, gerekli olmayan amino asitler olarak sınıflandırılanlardır. Hastaysanız veya stresliyseniz onları çok iyi üretemezsiniz.

Bu nedenlerden dolayı, çoğu insan, bağırsaklarını iyileştirmeye, hücrelerini, bağırsaklarını ve karaciğerlerini detoksifiye etmeye yardımcı olmak için kısmi oruç, detoks veya yemek sırasında kemik suyu tüketir.

ilikli kemik suyu

Fermente Mutfağım el yapımı içilebilir ilikli kemik suyunu incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.