Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?
13.04.2023

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba bitkisinin tohumlarından üretilen sıvıdır ve aslında bir mumdur, ancak yağ gibi görünür. Uzun raf ömrü kararlılığı ve yüksek sıcaklıklara karşı güçlü direnci ile bilinir. Jojoba yağı genellikle vücut losyonlarına, yüz nemlendiricilerine, şampuanlara ve saç kremlerine karıştırılarak bulunur. Yağ tek başına cilt, saç ve tırnak kütiküllerinde de kullanılabilir.

Jojoba Yağının Yüze ve Vücuda Faydaları Nelerdir?

Bu yağ, yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki cilt için harikadır. Daha hafif hissedilen bir yağ ama derinlemesine nemlendiriyor ve cildinizin sağlığının ayrılmaz bir parçası olan besinler, vitaminler ve minerallerle dolu. İşte jojoba yağının cilt bakımına sağladığı faydalardan bazıları:

Kuru Cildi Nemlendirir

Jojoba yağının bu kadar güçlü bir nemlendirici olmasının nedeni, tıpkı cildimizin doğal yağları gibi davranabilmesidir. Bu yeteneğinden dolayı cildi kandırarak yeterince yağ ürettiğini düşünerek vücudun yağlarını dengeler. Cildinizde kullanırken, jojoba yağını tamamen emmesi için temizlemeden hemen sonra uygulamanızı önerilir.

Kaba Tırnak Etlerini Yumuşatır

Tonlarca yağ asidi içeren jojoba yağı, pürüzlü tırnak etlerini yumuşatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur. Her kütiküle küçük bir damla uygulayın ve masaj yapın. Fazla yağ varsa, ellerinizi nemlendirmek ve pürüzsüz tutmak için ellerin arkasına ve avuç içlerine masaj yapın.

jojoba yağı faydaları

Kuru Dudakları Besler ve İyileştirir

Jojoba yağı, ister bir dudak balsamı içinde demlensin ister tek başına kullanılsın, besleyici vitamin ve mineralleri sayesinde kuru ve çatlamış dudakları yatıştırır. Çok kolay emilir, bu nedenle dudaklarınızda yağlı bir kalıntı bırakması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yağı her gece yatmadan önce kuru, çatlamış dudaklara sürmenizi öneriliyor.

Güneş Yanıklarını Hafifletebilir

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, hem vücutta hem de ciltte iltihabı azaltmaya ve hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur, bu da jojoba yağını güneş yanığı için harika bir tedavi haline getirir. İltihabı azaltmak ve cildi yatıştırmak için güneş yanığı olan bölgelere çeyrek boy bir miktar sürün.

Antibakteriyel Özelliği Vardır

Bu yıldız yağı, yağ üretimini kontrol ederek ve bakteri üremesini önleyerek sivilceleri azaltır. Jojoba yağı, sivilcelere yol açabilecek bakteriyel büyümeyle savaşan yüksek miktarda iyot içerir. Leke tedavisi olarak sabah ve akşam sivilce eğilimli bölgelere kuruş büyüklüğünde bir miktar uygulama öneriliyor.

Cildin Işıltısını Artırır

Ciltte donukluk çoğunlukla ciltteki dehidrasyondan kaynaklanır. Jojoba yağı, cildin nemini artırarak donukluğu azaltmaya ve ışıltınızı artırmaya yardımcı olur. Temizledikten sonra sabah ve akşam yüzünüze beş damla uygulayın. Çabuk emilir ve durulamanıza gerek kalmaz.

İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Yok Eder

Serbest radikallerle savaşan ve hücre hasarını onaran bir B vitamini kompleksi ve hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olan E vitamini ile jojoba yağı harika bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Sabah ve akşam temiz, kuru cilde uygulayarak ışıltınızı artırmak için kullanın.

Egzamalı Cildi Yatıştırır

E vitamini ve iyot kombinasyonu, egzamanın neden olduğu gibi iltihaplı veya zarar görmüş cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Enflamasyonu yatıştırmak ve tedavi etmek için etkilenen bölgelere çeyrek boyutlu bir miktar sürün.

Komedojenik Değildir

Yüzünüze yağ sürmenin sivilcelere neden olabileceğinden endişe ediyorsanız, endişelenmeyin. Bileşimi, cildimizde doğal olarak üretilen sebum veya yağa çok benzer, bu nedenle yüzünüzü tıkamaz.

Makyajı Temizleyebilir

Ayrıca makyaj temizleyici olarak kullanılması da öneriliyor. Bu, cildin doğal yağlarını soymadan fazla kiri temizlemenin harika bir yolu. Yağı tüm cilde dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın ve ılık, ıslak bir bezle silin.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

jojoba yağının saça faydaları

Jojoba yağı; saçınızı kuruluğa, kırılmaya ve kırık uçlara karşı korumak için kullanılabilir.

Saçı Nemlendirir

Jojoba yağı, içerdiği yağ asitleri ve diğer vitaminler ve besinler sayesinde kuru saçlar için harika bir tedavi yöntemidir. Yağın kendisine yeni yıkanmış saça masaj yapın ve saç tellerine nüfuz etmesi ve beslenmesi için gece boyunca bırakın.

Kırık Uçları Önler

Jojoba yağının cildi iyileştirme şekline benzer şekilde, saçınızdaki kırık veya bölünmüş uçların iyileşmesine de yardımcı olabilir. Haftada iki kez, saç tellerini nemlendirmek için gece maskesi olarak kullanabilir veya saç kreminize yağ ekleyip 30 dakika boyunca uçlara uygulayıp durulayabilirsiniz.

Saç Büyümesini Teşvik Edebilir

Yüksek konsantrasyonlarda B ve E vitaminleri ve mineralleri saç kalınlığını ve büyümesini destekler. Ayrıca saç büyümesi için gerekli olan çinko ve bakır içerir, bu da saç tellerini daha sağlıklı hale getirir ve dökülme olasılığını azaltır.

Jojoba Yağının Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Jojoba yağı doğrudan cilde uygulandığında çoğu insan için çok güvenlidir. Nadir olmasına rağmen, kızarıklık veya alerjik reaksiyon gibi bazı yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir. Jojoba yağını kullanmadan önce, kolunuzun iç kısmında az miktarda test etmek ve herhangi bir yan etki olup olmadığını kontrol etmek için birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Jojoba Yağını Nasıl Kullanılır?

Akşam jojoba yağı kullanmak için en uygun zamandır. Kuru cildiniz varsa, jojoba yağını her gün, hatta günde iki kez kullanabilirsiniz. Yağlı cildiniz varsa, aşırıya kaçmamak için gün aşırı kullanmayı veya bir nemlendiriciyle karıştırmayı deneyin.

Jojoba yağı cilt tarafından hızla emilir ve geride ağır kalıntı bırakmaz, bu nedenle tedavi olarak kullanıyorsanız cildinizden yıkamanıza gerek yoktur.

soğuk sıkım jojoba yağı

Fermente Mutfağım soğuk sıkım Jojojba Yağını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Bir önceki Fermente Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.