Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Fermente Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
12.04.2023

Fermente Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Son zamanlardaki popülaritesinin artmasından önce bile, elma sirkesinin faydaları yüzyıllardır bilinmektedir.

Elma sirkesinin yazımıza konu olacak pek çok faydasının yanı sıra kan şekerini kontrol altında tuttuğu, kilo kaybını artırdığı ve hatta sivilce ve yara izlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Elma sirkesi, yatıştırıcı güneş yanıklarından bağırsak sağlığınızı güçlendirmeye kadar çeşitli kullanım alanları sunar. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını ve mevsimsel alerjileri hafifletmek, reflüye yardımcı olmak ve kilo yönetimini desteklemek için kullanılır.

Pek çok potansiyel kullanım alanı ve bir dizi kanıtlanmış sağlık avantajı ile elma sirkesi, ecza dolabınızda mutlaka bulunması gereken bir öğedir.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi, fermantasyona uğramış elmadan yapılan bir sirke türüdür. Önce elma bakteriler tarafından fermente edilir, bu da şekerleri alkole dönüştürür ve ardından alkol asetik aside dönüşür ve sirke oluşur. Bu süreç, sağlığı iyileştiren probiyotikler ve enzimler oluşturur.

Bu fermantasyon süreci, elma sirkesinin birçok sağlık yararını açıklar. Aslında, elma sirkesinin olumlu etkilerini deneyimlemek için yalnızca bir, iki yemek kaşığı elma sirkesi gerekir ve her bir yemek kaşığı sadece üç, beş kaloridir ve minimum şeker içerir.

Kilonuzu korumakla ilgileniyorsanız veya kilo vermeye çalışıyorsanız, düzenli olarak doğal fermantasyon elma sirkesi tüketmek iyidir.

Elma sirkesi binlerce yıldır tüketilmektedir. Aslında kayıtlar, M.Ö. 5000'den beri elma suyunu fermente ederek sirke yaptığımızı gösteriyor.

Tarihsel olarak, elma sirkesi karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olmak, kanı temizlemek, lenf düğümlerini temizlemek ve bağışıklığı güçlendirmek gibi çeşitli farklı amaçlar için kullanılmıştır. Antik Yunanistan'da Hipokrat, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olması için biraz balla karıştırılarak reçete bile yazmıştı.

17. yüzyılda Avrupalılar sirkeyi tıbbi olarak kullanmaya başladılar. Şuruplar ve antiseptikler içinde hazırlamaya başladılar ve hatta mikropları öldürmek için gargara olarak kullandılar.

Bugün, elma sirkesi yeniden ilgi odağı haline geldi ve sağlığı geliştirici güçlü özellikleri nedeniyle hak ettiği takdiri kazanmaya başladı. Sadece çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmaz, aynı zamanda salata soslarına ve soslara eklenebilir veya etkili, tamamen doğal bir ev temizleyicisi ve dezenfektanı olarak da kullanılabilir.

Elma Sirkesinin Sağlık Açısından Yararları

fermente elma sirkesi yararları

Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler

Elma sirkesinin normal kan şekerini korumaya yardımcı olma özelliği, üzerinde en çok çalışılan elma sirkesi faydalarından biridir ve tip 2 diyabetli kişiler için yararlı olabilir.

Küçük bir çalışmada, beyaz ekmek yedikten sonra sirke tüketiminin kan şekerini ortalama yüzde 31 oranında düşürdüğü bulundu. Benzer şekilde, İran'da yapılan bir hayvan araştırması, diyabetik farelere dört hafta boyunca elma sirkesi vermenin kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

Elma sirkesi de insülin duyarlılığını artırabilir. İnsülin, şekerin kandan yakıt olarak kullanılabileceği dokulara taşınmasından sorumlu olan hormondur. Yüksek insülin seviyelerini sürdürmek, etkinliğini azaltan ve yüksek kan şekeri ve diyabete yol açan insülin direncine neden olabilir.

Diabetes Care'de yapılan bir araştırma, sirke alımının, tip 2 diyabet veya insülin direnci olanlarda insülin duyarlılığını yüzde 34'e kadar önemli ölçüde artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kan şekerini sabit tutmak için, bir ila iki yemek kaşığı elma sirkesini sekiz ons suyla seyreltmeyi ve yemeklerden önce tüketmeyi deneyin. Ek olarak, kan şekerini daha da fazla düşürmek için karbonhidrat alımını ölçülü yaptığınızdan, lifli ve proteinli gıda tüketiminizi artırdığınızdan ve bol miktarda düzenli fiziksel aktivite yaptığınızdan emin olun.

Elma Sirkesi Kilo Kaybını Artırır

Elma sirkesi, son zamanlarda fitness guruları ve doğal sağlık uzmanlarının istenmeyen kiloları hızla düşürmeye yardımcı olmak için “elma sirkesi diyeti” önermesiyle ilgi odağı haline geldi. Elma sirkesi kilo vermeye iyi gelir mi ve onu içerek ne kadar kilo verebilirsiniz?

Elma sirkesinin kilo kaybı için faydalarını doğrulayan çok sayıda araştırma var.

Araştırmalar, elma sirkesinin tokluğu artırabileceğini, bunun da alımı azaltmaya ve kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aslında bir çalışma, elma sirkesi tüketmenin gün boyunca toplam kalori alımını 275 kaloriye kadar azalttığını gösterdi.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol, atardamarlarda birikerek bunların daralmasına ve sertleşmesine neden olabilen yağ benzeri bir maddedir. Yüksek kan kolesterolü, kalbinizi zorlar ve kanı tüm vücuda itmek için daha fazla çalışmaya zorlar.

Elma sirkesi, kolesterolü düşük tutmaya yardımcı olarak kalp sağlığını geliştirebilir. Yukarıda sözü edilen İran'da yapılan hayvan çalışması, farelere elma sirkesi takviyesi yapmanın kötü LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürürken aynı zamanda faydalı HDL kolesterolü artırdığını gösterdi.

Diyetinize her gün bir veya iki çorba kaşığı elma sirkesi eklemenin yanı sıra, kolesterolü hızlı bir şekilde düşürmenin diğer yolları arasında, diyetinizde çok çeşitli sağlıklı yağlar dahil olmak üzere şeker ve rafine karbonhidrat alımını en aza indirmek ve birkaç porsiyon balık yemek yer alır.

Elma Sirkesi Cilt Sağlığını İyileştirir

Elma sirkesi sadece iç sağlığınızı etkilemez. Ayrıca sivilceleri tedavi ettiği ve yara izlerini azalttığı gösterilmiştir.

Sirke, antibakteriyel özellikleriyle iyi bilinir ve birçok zararlı bakteri türüne karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca asetik asit, laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi spesifik bileşenler içerir ve bunların hepsinin akneye neden olan spesifik bakteri türü olan Propionibacterium acnes'in büyümesini engellediği gösterilmiştir.

Diyetinize bazı probiyotik gıdalar eklemek, iyileştirici maskeler ve tonerler kullanmak ve cildinizi iyi nemli tutmak da akne için diğer etkili ev ilaçlarıdır.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Kalbi daha fazla çalışmaya zorlayarak kalp kasının zamanla zayıflamasına ve bozulmasına neden olur.

Elma sirkesi, kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutarak kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olur. Japonya'da yapılan bir hayvan araştırması, farelere sirkenin ana bileşeni olan asetik asit vermenin kan basıncını düşürmeye neden olduğunu gösterdi.

Tansiyonu düşürmenin diğer doğal yolları arasında magnezyum ve potasyum alımınızı artırmak, lif alımınızı artırmak ve tuzu ve işlenmiş gıdaları bütün gıdalar ile değiştirmek yer alır.

Elma Sirkesi Asit Reflü Belirtilerini Hafifletir

GERD veya asit reflü olarak da bilinen gastroözofageal reflü hastalığı, mide ekşimesi, geğirme ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olan mideden yemek borusuna asit geri akışı ile karakterize edilen bir durumdur.

Asit reflü genellikle düşük mide asidine sahip olmanın bir sonucudur. Sizin için durum buysa, elma sirkesi tüketmek asit geri akışını önlemek için sindirim sistemine daha fazla asit sokarak asit reflü semptomlarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için, bir ila iki yemek kaşığı elma sirkesini bir su bardağı suyla seyreltin ve yemekten hemen önce için. Ek olarak, semptomları daha da azaltmak için sebzeler, sağlıklı yağlar ve fermente gıdalar açısından zengin bir asit reflü diyeti uygulamayı unutmayın.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

elma sirkesi

Tamamen doğal ev temizleyicileri ve böcek spreyleri yapmaktan dişleri beyazlatmaya ve detoksifikasyona yardımcı olmaya kadar çok çeşitli elma sirkesi kullanımları vardır. Detoks içecekleri genellikle onu temel bir bileşen olarak kullanır. Bazı popüler kullanımlar arasında elma sirkesi ile saç durulama, ev yapımı böcek spreyi, mantar önleyici sprey veya elma sirkesi tonik yer alır.

Günde Ne Kadar Elma Sirkesi İçmelisiniz?

Standart bir miktar ve elma sirkesini kullanmanın en kolay yolu, diyetinize günde bir ila iki yemek kaşığı karıştırmak, örneğin bir bardak suya karıştırmak, salata sosunuzda veya hatta turşunun bir parçası olarak kullanmaktır.

Her gün elma sirkesi içebilir misin? Su ile seyreltilmiş günde iki yemek kaşığı kadar içmenin, çeşitli farklı koşullar için güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.

Hangi Tür Elma Sirkesi?

Elma sirkesinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olduğunca organik, çiğ ve filtresiz elma sirkesi seçmelisiniz. Paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmek için ağ benzeri bir görünüme sahip bulanık ve analı elma sirkesi tercih edin.

organik-elma-sirkesi

Bu terimler ne anlama geliyor ve en iyi sonuçlar için neden mümkünse organik, ham ve filtresiz elma sirkesi seçmeniz gerekir:

Organik Elma Sirkesi: Elma sirkeniz organik sertifikalı olarak etiketlenmişse, sağlığınız açısından yarardan çok zarar verebilecek genetiği değiştirilmiş organizmalar ve sentetik katkı maddeleri içermediği anlamına gelir.

Çiğ Elma Sirkesi: Ham elma sirkesi ısıtılmamıştır ve işlenmemiştir. Bu, hala bozulmamış “anaya” sahip olduğu anlamına gelir; ki bu bir bakteri kümesidir.

Filtrelenmemiş Elma Sirkesi: Elma sirkesi filtrelendiğinde, anayı ve herhangi bir tortuyu gidererek geride berrak, kehribar rengi bir sirke bırakır. Filtrelemek sirkenin pek çok sağlık yararından uzaklaşması anlamına gelir.

fermente organik elma sirkesi

Fermente Mutfağım Organik sertifikalı çiğ, filtrelenmemiş geleneksel fermantasyon ile artisan üretim elma sirkesini incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Bir önceki blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Nane Yağının Faydaları Nelerdir?