Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
10.04.2023

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane yağı, en çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Kas ağrıları ve mevsimsel alerji semptomlarından düşük enerji ve sindirim şikayetlerine kadar bir dizi sağlık sorununu gidermeye yardımcı olmak için aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilir.

 • Ayrıca enerji seviyelerini artırmak ve hem cilt hem de saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır.
 • Nanenin önemli antimikrobiyal ve antiviral aktivitelere sahip olduğunu bulundu. Ayrıca;
 • Güçlü bir antioksidan olarak çalışır,
 • Laboratuvar çalışmalarında anti-tümör eylemleri gösterir,
 • Anti-alerjik potansiyel gösterir,
 • Ağrı kesici etkileri vardır,
 • Gastrointestinal sistemin rahatlamasına yardımcı olur,
 • Kemopreventif olabilir.


Nane yağının neden dünyadaki en popüler esansiyel yağlardan biri olduğu ve neden herkesin evinde ecza dolabında olması gerektiği hiç de şaşılacak bir şey değil.

Nane Yağının Tarihi

Nane yağı, yalnızca tıbbi amaçlar için kullanılan en eski bitkilerden biri olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer tarihsel kayıtlar, kullanımının eski Japon ve Çin halk tıbbına kadar uzandığını yazar. Yunan mitolojisinde, Mentha'nın, ona aşık olan ve yıllarca insanların onu takdir etmesini isteyen Pluto tarafından güzel kokulu bir bitkiye dönüştürüldüğünden de bahsedilir. Bu bitki nanedir.

Nane yağının birçok kullanımı MÖ 1000 yılına kadar uzanır ve birkaç Mısır piramidinde de bulunmuştur.

Bugün nane yağı; bulantı önleyici etkileri, mide astarı ve kolon üzerindeki yatıştırıcı etkileri nedeniyle tavsiye edilmektedir. Ayrıca serinletici etkileri nedeniyle değerlidir ve topikal olarak kullanıldığında ağrıyan kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, nane uçucu yağı antimikrobiyal özellikler gösterir, bu nedenle enfeksiyonlarla savaşmak ve hatta nefesinizi tazelemek için kullanılabilir.

Nane Yağı Faydaları

Kas ve Eklem Ağrılarını Giderir

Nane yağının ağrıya iyi gelip gelmediğini merak ediyorsanız, cevap kocaman bir “Evet!” Nane yağı çok etkili bir doğal ağrı kesici ve kas gevşeticidir.

Ayrıca serinletici, canlandırıcı ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Nane yağı, özellikle gerilmiş baş ağrısını hafifletmede yardımcı olur.

Topikal olarak uygulanan nane yağının fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu ile ilişkili ağrı kesici avantajlara  sahip olduğunu gösterilmiştir.

nane yağı faydaları

Sinüs Bakımı ve Solunum Yardımı

Nane aromaterapisi sinüslerinizi açmanıza yardımcı olabilir ve cızırtılı bir boğazdan kurtulmanızı sağlayabilir. Ferahlatıcı bir balgam söktürücü görevi görerek hava yollarınızı açmaya, mukusu temizlemeye ve tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca soğuk algınlığı, grip, öksürük, sinüzit, astım, bronşit ve diğer solunum rahatsızlıkları için en iyi uçucu yağlardan biridir.

Laboratuar çalışmaları, nane yağında bulunan bileşiklerin antimikrobiyal, antiviral ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu, yani solunum yollarını ilgilendiren semptomlara yol açan enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Mevsimsel Alerji Tedavisi

Nane yağı, burun pasajlarınızdaki kasları gevşetmede oldukça etkilidir ve alerji mevsiminde solunum yolunuzdaki pisliği ve poleni temizlemeye yardımcı olur. Balgam söktürücü, iltihap önleyici ve canlandırıcı özellikleri nedeniyle alerjiler için en iyi uçucu yağlardan biri olarak kabul edilir.

Bilimsel bir araştırma, nane bileşiklerinin alerjik rinit, kolit ve bronşiyal astım gibi kronik inflamatuar bozuklukların tedavisinde potansiyel terapötik etkinlik sergilediğini buldu.

Enerjiyi ve Egzersiz Performansını Artırır

Sağlıksız enerji içeceklerine toksik olmayan bir alternatif için birkaç nane kokusu alın. Uzun yolculuklarda, okulda veya yağ yakmanız gereken diğer zamanlarda enerji seviyenizi artırmaya yardımcı olur.

Araştırmalar, solunduğunda hafızayı ve uyanıklığı geliştirmeye de yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İster haftalık antrenmanlarınız sırasında biraz zorlamaya ihtiyacınız olsun, ister atletik bir etkinlik için antrenman yapıyor olun, fiziksel performansınızı artırmak için kullanılabilir.

Nane yağı ile enerji seviyenizi yükseltmek ve konsantrasyonu artırmak için, bir bardak su ile dahili olarak bir ila iki damla alın veya şakaklarınıza ve boynunuza topikal olarak iki ila üç damla uygulayın.

Baş Ağrısını Hafifletir

Baş ağrısı için nane, dolaşımı iyileştirme, bağırsakları yatıştırma ve gergin kasları gevşetme yeteneğine sahiptir. Tüm bu koşullar, tansiyon baş ağrılarına veya migrene neden olabilir, bu da nane yağını baş ağrıları için en iyi esansiyel yağlardan biri yapar .

Araştırmacılar, nane yağı, okaliptüs yağı ve etanol kombinasyonunun "baş ağrılarına duyarlılığı azaltan önemli bir analjezik etkiye" sahip olduğunu buldu. Bu yağlar alın ve şakaklara uygulandığında bilişsel performansı da arttırarak kasları gevşetici ve zihinsel olarak rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

IBS Belirtilerini İyileştirir

Nane yağı kapsüllerinin, hassas bağırsak sendromunu (IBS) doğal olarak tedavide yardım etmeye etkili olduğu gösterilmiştir. IBS için nane yağı kolondaki spazmları azaltır, bağırsaklarınızdaki kasları gevşetir ve şişkinliği ve gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

nane yağı sağlığa faydaları

Nefesi Ferahlatır ve Ağız Sağlığını Destekler

1000 yılı aşkın bir süredir denenmiş ve doğru olan nane bitkisi, nefesi doğal olarak ferahlatmak için kullanılmıştır. Bunun nedeni muhtemelen nane yağının boşluklara veya enfeksiyona yol açabilecek bakteri ve mantarları öldürmesidir.

Ağız sağlığınızı güçlendirmek ve nefesinizi ferahlatmak için ev yapımı karbonatlı diş macunumu veya ev yapımı gargara yapmayı deneyebilirsiniz.  

Saç Uzamasını Destekler ve Kepeği Azaltır

Nane, hasar görmüş saç tellerini doğal olarak kalınlaştırıp besleyebildiği için birçok yüksek kaliteli saç bakım ürününde kullanılır. Saçları inceltmek için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir ve saç derisini canlandırmaya ve zihninize enerji vermeye yardımcı olur.

Ayrıca mentolün güçlü bir antiseptik olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle saç derinizde ve saç tellerinizde biriken mikropları gidermeye yardımcı olabilir. Kepek önleyici şampuanlarda bile kullanılır.

Aslında saç büyümesi için en iyi yağlardan biri olabilir.

Kaşıntıyı Giderir

Araştırmalar, nane yağında bulunan mentolün kaşıntıyı engellediğini gösteriyor. Kaşıntı teşhisi konan rastgele seçilmiş 96 hamile kadını içeren üçlü kör bir klinik çalışma, nanenin semptomları iyileştirme yeteneğini test etti. Kaşıntı, sakinleştirilemeyen sinir bozucu, devam eden bir kaşıntı ile ilişkili yaygın bir sorundur.

Çalışma için, kadınlar iki hafta boyunca günde iki kez nane ve susam yağı veya plasebo kombinasyonu uyguladılar. Araştırmacılar, tedavi edilen gruptaki kaşıntı şiddetinin, plasebo grubuna kıyasla önemli bir istatistiksel fark gösterdiğini bulmuşlardır.

Kaşıntı ile yaşamak bir acı olabilir. Nane ile kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için, ilgili bölgeye topikal olarak iki ila üç damla uygulanır veya ılık su banyosuna beş ila 10 damla eklenebilir.

Böcekleri Doğal Olarak Uzaklaştırır

Biz insanlardan farklı olarak, karıncalar, örümcekler, hamamböcekleri, sivrisinekler, fareler ve hatta muhtemelen bitler dahil olmak üzere bazı küçük yaratıklar nane kokusundan nefret eder. Bu, nane yağını örümcekler, karıncalar, fareler ve diğer haşereler için etkili ve doğal bir uzaklaştırıcı madde yapar. Keneler için de etkili olabilir.

Malaria Journal'da yayınlanan bitki bazlı böcek kovuculara ilişkin bir inceleme, böcek kovucularda kullanılan en etkili bitki esansiyel yağlarının şunları içerdiğini buldu:

Nane,

Limon otu

Geraniyol

Çam

Sedir

Kekik

Paçuli

Karanfil

Bu yağların sıtma, ateşli ve sarı humma vektörlerini 60-180 dakika süreyle uzaklaştırdığı bulunmuştur.

Başka bir çalışma, nane yağının kollara uygulanan sadece 0,1 mL yağ ile sivrisineklere karşı 150 dakikalık tam koruma süresi sağladığını gösterdi. Araştırmacılar, 150 dakika sonra nane yağının etkinliğinin azaldığını ve yeniden uygulanması gerektiğini belirtti.

Bulantıyı Azaltır

34 hasta, ameliyat sonrası mide bulantısı yaşadığında ve nane yağı içeren bir nazal aromaterapi inhalatörü kullandıklarında , mide bulantısı seviyelerinin, nane teneffüs etmeden öncekinden önemli ölçüde farklı olduğu bulundu.

Hastalardan bulantı duygularını 0 ila 5 arasında derecelendirmeleri istendi ve 5 en büyük mide bulantısıydı. Nane yağı inhalasyonundan önceki ortalama puan 3.29'dan iki dakika sonra 1.44'e çıktı.

Cilt Sağlığını Artırır

Nane yağı, topikal olarak kullanıldığında cilt üzerinde sakinleştirici, yumuşatıcı, tonlayıcı ve iltihap önleyici etkilere sahiptir. Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Araştırmacılar, nane yağının aşağıdakileri azaltmak için kullanıldığında etkili olduğunu buldular:

Siyah noktalar,

Suçiçeği,

Yağlı cilt,

Dermatit,

İltihaplanma,

Kaşınan cilt,

Saçkıran,

Uyuz,

Güneş yanığı.

Güneş Yanığından Korunma ve Rahatlama

Nane yağı, güneş yanığından etkilenen bölgeleri nemlendirebilir ve ağrıyı hafifletebilir. Güneş yanıklarını önlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Bir in vitro çalışma, nane yağının lavanta, okaliptüs, çay ağacı ve gül yağları dahil olmak üzere diğer birçok esansiyel yağdan daha yüksek bir güneş koruma faktörü (SPF) değerine sahip olduğunu buldu.

Nane Yağının Tıbbi Kullanımları

Besin takviyelerinde, nane yağı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sindirim sorunları için denenmiştir:

 • Huzursuz bağırsak sendromu,
 • Hazımsızlık,
 • Göğüste ağrılı yanma hissi.


Nane yağı içeren besin takviyeleri, yardımcı olduklarına dair net bir kanıt olmamasına rağmen, bazı kişiler tarafından aşağıdaki durumlar için de kullanılmaktadır:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Sabah rahatsızlığı,
 • Üst gastrointestinal sistem ve safra kanallarının krampları,
 • İshal,
 • Gaz,
 • Soğuk algınlığı,
 • Öksürükler,
 • Ağız ve boğaz iltihabı,
 • Sinüs ve solunum yolu enfeksiyonları,
 • Adet sorunları,


Ek olarak, soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını tedavi etmek için bazen nane yağı buharı solunur.

Nane Uçucu Yağı

nane uçucu yağı

Fermente Mutfağım Nane uçucu yağını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.