Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Detoks Nedir, Ne Zaman Gerekir ve Faydaları Nelerdir?
10.05.2023

Detoks Nedir, Ne Zaman Gerekir ve Faydaları Nelerdir?

Çoğumuzun her gün çok sayıda toksine, ağır metale ve kimyasala maruz kaldığımız doğrudur. Bu toksinler soluduğumuz havadan tabaklarımızdaki yiyeceğe kadar her şeyde bulunur.

Vücudumuz belirli miktarda toksin maruziyetiyle başa çıkabilir. Vücudumuz, ihtiyacımız olmayan mikroplardan ve atıklardan kurtularak hastalanmamızı önlemek için genellikle harika bir iş çıkarır. Zamanla toksinlere yüksek düzeyde maruz kalma birçok yan etkiye yol açabilir.

Neyse ki, vücudumuz bu tehlikeli bileşikleri gidermeye yardımcı olabilecek doğal bir detoks sistemi ile donatılmıştır ve diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmek vücudunuzun toksin giderme potansiyelini üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur.

Son zamanlarda halsiz, karamsar, şişkin veya normalden daha fazla tükenmiş hissediyorsanız, muhtemelen bir detokstan yararlanabilirsiniz. Bu detoks; besleyici yiyecekler yemeyi, tahriş edici ve kirleticilerden kaçınmayı ve sindirim, bağışıklık ve sinir sisteminizi desteklemek için takviye etmeyi içerir.

Detoks Nedir?

Detoksun veya "Temizliğin" tanımı, vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırmanın, kilo vermenin veya sağlığı geliştirmenin yolları olarak önerilmiştir.

Bir detoks veya temizlik zaman uzunluğuna göre değişebilir, ancak tek bir gün ile birkaç hafta arasında değişebilir. Bu süreden daha uzun bir detoks genellikle önerilmez.

Bir detoksun amacı, daha iyi hissetmenize ve çalışmanıza yardımcı olmak için sağlıksız yabancı maddelerin yanı sıra zararlı bakteri, maya ve virüsleri vücudunuzdan çıkarmaktır.

Detoksa ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Her insan toksine maruz kalmaya farklı tepki verir, ayrıca metaller ve küf gibi her birinin vücut üzerinde benzersiz etkileri olan çeşitli toksin türleri vardır. Detoksifikasyona ihtiyaç duyabileceğiniz bazı yaygın işaretler şunları içerebilir:

- Açıklanamayan yorgunluk

- Halsizlik, halsizlik ve uyuşukluk

- Beyin sisi ve konsantre olma sorunu

- Ruh hali değişimleri, anksiyete veya depresyon belirtileri

- Şişkinlik ve hazımsızlık

- Enflamasyondan kaynaklanabilecek ağrı ve sızılar

- Daha sık hastalanmak

- Ciltte pullanma, kızarıklık ve hassasiyet

İdeal olarak, detoks, yoluna devam etmenin ve vücudunuzun tam olarak tasarlandığı şeyi yapmasına yardımcı olmanın sağlıklı bir yoludur: toksinleri temizleyin ve sizi en iyi durumda tutun.

Bakın, vücudunuzun yerleşik karmaşık bir detoks sistemi vardır ve tüm organlarınız sağlıklı hissetmenizi sağlamak için birlikte çalışır. Cildiniz bakterileri terin içinden dışarı iter, böbrekleriniz litre kanı süzer ve idrar üretir, akciğerleriniz karbondioksiti dışarı atar, bağırsaklarınız atık ürünleri ayırmak için yiyeceklerden besinleri çıkarır ve karaciğeriniz toksinleri vücuttan temizler.

Kronik stres, sağlıksız alışkanlıklar, fiziksel hareketsizlik ve ultra işlenmiş gıdalarda gibi faktörler vücudunuzun doğal detoks sistemini tamamen bozarak toksinleri kan dolaşımından verimli bir şekilde çıkarmayı daha da zorlaştırabilir.

Abur cuburları kesmeyi ve birkaç güçlü detoks içeceği ve yiyeceğin yanı sıra besleyici bütün gıda alımınızı artırmayı içeren bir vücut temizliği veya detoks diyeti, sıfırlama düğmesine basmanıza yardımcı olmanın kolay bir yolu olabilir.

Hepsinden iyisi, bu tür doğal bir temizlik enerji seviyenizi boşaltmaz veya kendinizi yıpranmış hissetmenize neden olmaz. Bunun yerine, enerjiyi artırabilir, motivasyonu geri kazanabilir ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabilir.

Detoksun Faydaları

Detokslar, fiziksel ve zihinsel sağlık da dahil olmak üzere genel refahı iyileştirmeye yardımcı olur. Detokslarla ilişkili ana faydalardan bazıları aşağıdadır:

Vücuttaki Toksisiteyi Azaltmaya Yardımcı Olur

Bir detoksun birincil amacı, zarar veren toksinleri vücuttan uzaklaştırmaktır, ancak bilimsel literatür çoğu detoks temizliğinin bunu başardığını göstermez. Kısmen, bunun nedeni bazılarının aşırı kısıtlayıcı olan, yeterli çeşitlilikte besleyici yoğun gıdalar içermeyen ve sadece kısa vadeli kilo verme başarısına yol açan ancak vücut toksini açısından hiçbir şey yapmayan çok düşük kalorili bir yaklaşım olan moda diyetler veya detokslar olmasıdır.

Bunun yerine, karaciğeriniz, böbrekleriniz ve bağışıklık sisteminiz sizin için doğal detoks yapar, bu nedenle bir detokstaki amaç, bu organlara bol miktarda besin sağlayarak desteklemek olmalıdır.

İltihaplanma Seviyelerini Düzenler

Vücudunuz, yabancı kimyasalları veya bazı mikrop ve organizma türlerini içerebilen bir tehdit algıladığında iltihabı artırır. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzu toksinlerden kurtarmaya yardımcı olarak iltihabı daha iyi yönetir.

Sağlıklı Kilo Yönetimini Destekler

Sürekli yorgun, şişkin ve karamsarsanız iştahınızı ve kilonuzu yönetmek zor olabilir. Besin açısından zengin bir diyet yiyerek ve abur cuburdan kaçınarak, açlık ve tokluk ipuçlarınızla daha iyi iletişim kuracak ve fiziksel aktivite için daha fazla enerjiye sahip olacaksınız.

Daha Kaliteli Uyku Sağlar

Vücudun farklı sistemlerinin hepsi birbirine bağlıdır bu nedenle iltihaplanma ve kötü bağırsak sağlığı, sizi sakin ve uykulu yapan nörotransmiterlerin ve hormonların üretimini etkileyebilir.

Acı çektiğinizde, sertleştiğinizde veya endişeliyken mışıl mışıl uyumak zordur. Bu nedenle, genel sağlığınızı iyileştirmek de daha iyi bir uyku ile sonuçlanmalıdır.

Enerjiyi Artırmaya Yardımcı Olur

Temel vitaminler ve mineraller gibi besin ihtiyaçlarınızı karşılarken ve enflamatuar tetikleyicilerden kaçınırken, daha fazla enerjiniz olmalıdır. Aslında, devam eden yorgunluk, temel besinleri kaçırıyor olabileceğinizi ve/veya tükenmiş bir bağışıklık sistemi ve zayıf bağırsak fonksiyonu ile uğraştığınızın ilk işaretlerinden biridir.

Bilişsel Sağlığı Destekler

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, yüksek düzeyde iltihaplanma ve uyku eksikliği, bilişsel işlevlere ve zihinsel sağlığa müdahale edebilir. Bağırsaklarınızı destekleyerek ve bol miktarda detoksifiye edici gıda ve takviye elde ederek ruh halinizi, motivasyonunuzu ve tekrar yola odaklanma yeteneğinizi elde edebilirsiniz.

Nefes Almayı İyileştirmeye Yardımcı Olur

Bazı insanlar küf veya tahriş edici maddeler gibi toksine maruz kalma ile uğraşırken nefes darlığı, hırıltı ve diğer solunum sorunları yaşarlar. Bu tetikleyicileri hayatınızdan çıkarmak, akciğer sağlığını ve solunum fonksiyonunu desteklemenin akıllıca bir yoludur.

Cilt ve Saç Sağlığını İyileştirir

Kötü beslendiğinizde, stresli olduğunuzda veya yeterince uyumadığınızda cildiniz kırışır, pul pul dökülür, kızarıklıklar oluşur. Saç telleriniz incelir ve kırılır ve genel "Işıltınız" gitmiş gibi görünür. Bu belirtiler, düşük besin seviyeleri ve/veya hormonal sorunlarla uğraştığınızı gösterebilir. Karaciğerinizi ve bağırsağınızı destekleyerek görünümünüz ve gençliğiniz muhtemelen iyileşecektir.

detoks faydaları

Detoks Nasıl Yapılır?

İyi bir detoks diyeti, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm önemli besinleri sağlarken, aynı zamanda kimyasalları, önemsizleri ve ek bileşenleri kesmelidir.

Birkaç kolay yönergeye uymak ve bazı detoks yiyeceklerini diyetinize dahil etmek, 777 şekilde temizlemek için ihtiyaç duyduğu araçları sağlamanın en iyi yoludur.

Pahalı programlara ve ürünlere bir servet harcamadan vücudunuzu nasıl detokslayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Neyse ki, kilo kaybı ve daha iyi sağlık için bir detoks diyeti uygulamak, diyetinizde birkaç basit takas yapmak kadar basit olabilir.

İşte sağlıklı bir detoks diyetinde izlenecek adımlar:

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Gazlı içecekler ve spor içecekleri gibi şekerli içecekleri su, şekersiz çay veya kombucha çayı, Kıvass ve probiyotik turşu suyu gibi sağlıklı ve probiyotiklerle dolu fermente içeceklerle değiştirin ve iyi su aldığınızdan emin olun.

Ayrıca şeker, kek, kurabiye ve tatlı gibi yiyeceklerden diyetinizden çıkartıp bunun yerine meyve ve nadiren de olsa doğal şekerlerle yapılmış ikameleri ile değiştirin.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Hazır yemekler, önceden paketlenmiş atıştırmalıklar ve mağazadan satın alınan kekler ve kurabiyeler gibi yoğun olarak işlenmiş ve rafine edilmiş tüm yiyecekleri kesin.

Pastırma, sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş etleri ve yoğun olarak etle beslenmekten uzaklaşın. Ara sıra et yemeyi tercih ettiğinizde de otla beslenen dana ya da koyun eti, deniz balıkları ve gezen organik tavuk gibi daha iyi seçeneklere yönelin. Vejetaryen veya vegan bir diyet uyguluyorsanız, fındık, tohum ve baklagiller de dahil olmak üzere bol miktarda bitki bazlı proteinli gıda da mevcuttur.

Beslenmenizi Çeşitlendirin

Çoğunlukla temiz bir beslenme rejiminin bir parçası olarak, meyveler, sebzeler, sağlıklı proteinli yiyecekler ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere bütün malzemeleri ve çiğ yiyecekleri alımınızı yükseltin.

Günlük Diyetinize Detoks Gıdaları Katın

Greyfurt, kemik suyu, lahana, meyveler, pancar, chia tohumu ve kuruyemiş gibi daha doğal detoks yiyeceklerini diyetinize dahil edin.

Smoothie'lerinizde ve yemeklerinizde elma sirkesi, zencefil kökü ve karahindiba yeşillikleri gibi detoksifiye edici bileşenler kullanmaya başlayın.

Besinlerinize bazı şifalı otlar ve baharatlar ilave edin. Zerdeçal, kimyon, fesleğen, maydanoz ve kırmızı biber ve karabiber gibi baharatlar, yiyeceklerinizin lezzetini artırırken aynı zamanda bir dizi güçlü sağlık yararı sağlayabilir.

Şifalı Bitkilerden Faydalanın

Devedikeni: Karaciğer hücrelerini yeniden inşa ederek, karaciğer hasarını azaltarak ve karaciğer yoluyla işlenen toksinleri vücuttan uzaklaştırarak güçlü bir karaciğer temizleyici görevi görür.

Dulavratotu kökü: Kandaki ağır metalleri detoksifiye ettiği, organ sağlığını ve tüm vücudun sağlığını iyileştirdiği bulunan aktif bileşenlere sahiptir.

Zencefil kökü: Sindirim sağlığını destekler ve ağrı, mide ekşimesi, dolgunluk ve rahatsızlık ile karakterize dispepsi gibi sorunları önler.

Bupleurum kökü: Bu bitki en çok karaciğeri detoksifiye etme ve genel karaciğer sağlığını iyileştirme yeteneği ile bilinir.

Probiyotikler: Kronik iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak inflamatuar bağırsak hastalığı, IBS ve daha fazlası gibi çok sayıda durumun gelişimini etkileyebilir.

Psyllium kabuğu: Hem kabızlığı hem de ishali hafifletmeye yardımcı olur.

Yeterince Uyuyun

Vücudunuzun iyileşmesini ve iyileşmesini sağlayan gece başına en az sekiz saat sıktığınızdan emin olmak için uyku programınızı ayarlayın. Karanlıkta uyuduğunuza emin olun. Gece uyuyun, gündüz uyanık kalın.

Fiziksel Egzersiz Alışkanlığı Edinin

Günlük egzersiz yapın. Her gün mutlaka yürüyün. Yürüyüş alışkanlığı edinmek için 21 gün kuralından yararlanın. 21 gün boyunca düşük bir tempoda her gün kısa bir zaman diliminde yürümeye çalışın. Başlangıç için her gün 15 dakika yürümek, 21 gün boyunca bunu devam ettirmek sizde yürüme alışkanlığının kolayca yerleşmesini sağlayacaktır. Sonra yavaş yavaş ve kademeli olarak bu zamanı 40 dakika ya da 1 saate rahatlıkla çıkartabilir ve her gün düzenli olarak yürüyebilirsiniz.

Stresi Azaltın

Stres seviyenizi en aza indirin. Hayatımda çok fazla stres içeren olay var demeyin, stres dış faktörlere değil, iç faktörlere bağlıdır. Yani başka bir değişle olaylar onlara verdiğiniz tepkilerdir aslında. Yoga, meditasyon, günlük tutma ve uçucu yağlarla aroma terapi gibi bazı doğal stres gidericileri ritüellerle yaşamınızı zenginleştirin, içsel yolculuğunuz ve dinginlinizde dinlenmek için kendinize zaman ayırın.

detoks paketi

Fermente Mutfağım Detoks paketi ve 21 günlük içten dışa detoks Paketini incelemek ve sipariş vermek için tıklayın.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?