Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?
08.05.2023

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Geleneksel bir Hint yemeği olan körideki ana baharat olan zerdeçal, birçok kişi tarafından gezegendeki en güçlü bitki olarak bilinir.

Kurkumin, zerdeçalı "Fonksiyonel bir gıda" yapan, yani temel beslenmenin ötesinde insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan maddesidir.

Bu baharatın, özellikle Ayurveda tıbbında ve Geleneksel Çin Tıbbında, çeşitli durum ve rahatsızlıkların yönetilmesine yardımcı olmak için uzun bir kullanım geçmişi vardır. Ağrı, şişlik, sindirim, kolesterol, kan şekeri ve daha fazlasını yönetmeye yardımcı olmak için 5.000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.

Beyin, kalp, eklemler, cilt ve diğer organlar için zerdeçal ve kurkumin faydaları hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, Hindistan ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen zerdeçal bitkisinin kökünden gelir. Zingiberaceae familyası olarak da adlandırılan zencefil ailesinin bir üyesidir.

Zerdeçal bitkisinin kurutulmuş kökü, kendine özgü sarı bir toz haline getirilir ve ona "Altın baharat" takma adını kazandırır. Zerdeçalın tadı dünyevi, acı, biraz misk ve biraz biberli olarak tanımlanır.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal sizin için neden iyidir? Bu bitkide, polifenol türleri olan kurkuminoidler olarak bilinen birkaç kimyasal bileşik bulunur. En aktif madde, antioksidan, antienflamatuar, antibakteriyel ve antikanser özelliklere (Diğer olumlu etkilerinin yanı sıra) sahip olduğu bilinen kurkumindir.

İşte zerdeçal ve kurkuminin bazı kullanımları ve sağlık yararları:

zerdeçalın sağlığa faydaları

Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

Zerdeçal, kurkuminin beyin kaynaklı nörotrofik faktör yoluyla nörotransmiter işlevini etkileme şekli nedeniyle depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

2020'de yapılan bir meta-analiz, kurkuminin depresyon hastaları tarafından genellikle iyi tolere edildiği ve standart bakıma eklenmesi halinde depresif ve anksiyete belirtilerini iyileştirebileceği sonucuna varmıştır. Önemli çalışmalar bunu desteklemektedir.

Enflamasyonla Savaşır

Muhtemelen, kurkuminin en güçlü yönü iltihabı kontrol etme yeteneğidir. Oncogene dergisi, birkaç anti-inflamatuar bileşiği değerlendiren ve kurkuminin dünyadaki en etkili anti-inflamatuar bileşikler arasında olduğunu bulan bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Cilt Sağlığını Destekler

2021 tarihli sistematik bir incelemeye göre, zerdeçalın birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış antienflamatuar ve antioksidan özellikleri.

Bu baharat, cildin "ışıltısını ve parlaklığını" artırmaya, yara iyileşmesini hızlandırmaya, akne ve sivilce izlerini azaltmak için gözenekleri sakinleştirmeye ve sedef alevlenmelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kaşıntı, oral liken planus, yüz kızarıklığı ve cilt kanseri türlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bazı Kanserlerin Tedavisine veya Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Bilim adamlarının kurkumin ve hastalığın tersine çevrilmesi ile ilgili olarak ele aldığı tüm çeşitli konular arasında kanser (prostat kanseri dahil çeşitli türlerde) en kapsamlı araştırılan konulardan biridir. Prostat kanseri, pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinde yardımcı olabilir.

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olabilir

2009'da Biyokimya ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi, Auburn Üniversitesi'nden kurkuminoidlerin glikoz seviyelerini düşürme potansiyelini araştıran bir laboratuvar çalışması yayınladı. Çalışma, zerdeçaldaki kurkuminin, AMPK (AMP ile aktive olan protein kinaz) enzimini aktive etmede metforminden (yaygın bir diyabet ilacı) tam anlamıyla 400 kat daha güçlü olduğunu keşfetti.

Obezite ile Savaşır

Biofactors dergisinde yayınlanan bir araştırma, kurkuminin laboratuvar sonuçlarına göre yağ hücrelerinin çoğalmasını (büyümesini) azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, curcumin'deki anti-inflamatuar özelliklerin, obezitenin inflamatuar süreçlerini bastırmada etkili olduğunu, dolayısıyla obeziteyi ve "olumsuz sağlık etkilerini" azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

zerdeçalın yararları

Doğal Ağrı Kesici Olarak Çalışır

Kurkuminin bilimsel topluluklarda daha yaygın olarak kabul edilen özelliklerinden biri, ağrıyı yönetme yeteneğidir. Çığır açan araştırmalar ve incelemeler, kurkuminin aşağıdakiler için yararlı bir doğal ağrı kesici olabileceğini bulmuştur:

Yara iyileşmesi ve yanık ağrısı,

Ameliyat sonrası ağrı,

İltihaba bağlı artritik ağrı

Konstriksiyon yaralanmasının neden olduğu nöropatik ağrı,

Orofasiyal ağrı (ağız, çene ve yüz ile ilgili, en yaygın olarak diş sorunları ile ilgili),

Kronik konstriktif yaralanmadan kaynaklanan siyatik sinir ağrısı,

Artrit/eklem ağrısı.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Zerdeçal ve kurkumin tüketiminin, vücudu verimli bir şekilde detoksifiye etmede ve tehlikeli kanserojenlerin bazı etkileriyle savaşmada karaciğeri desteklemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Örneğin, ksenobiyotikler olarak bilinen çevresel ve diyet toksinlerinin etkilerine karşı savunmaya yardımcı olabilir.

Bu süreç, birlikte çeşitli karaciğer ve bağışıklık fonksiyonlarını destekleyen zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar ajanları ile birlikte çalışır.

Eklem Sağlığını İyileştirir

Zerdeçalın eklem hassasiyeti, hareketlilik ve rahatsızlık gibi eklem artriti semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği bildirmektedir.

Ek olarak, çok sayıda çalışma, kurkumin takviyesinin egzersize bağlı eklem rahatsızlığını azaltabileceğini bulmuştur. Bu kısmen inflamasyon modülasyon yeteneklerinden kaynaklanmaktadır.

Kas İyileşmesini Artırır

Zerdeçal bazlı çeşitli müdahaleler, kişinin algıladığı ağrı ve hassasiyet ölçümlerini iyileştirmiş, kas hasarına ilişkin kanıtları azaltmış, enflamatuar belirteçleri iyileştirmiş, antioksidan kapasite belirteçlerini artırmış, oksidatif stres belirteçlerini azaltmış, AGE belirteçlerini azaltmış ve ortalama güç kaybında zayıflatmıştır.

Yazarlar, "Bulguların tutarlı bir şekilde rapor edilmediğini" ancak daha fazla çalışmanın benzer sonuçlar ortaya koyduğunu not ettiler.

Örneğin, egzersize bağlı kas hasarını nasıl etkilediğini görmek için kurkumin ve piperin takviyesi incelenmiştir. Araştırmacılar şu sonuca vardı: "Egzersizden önce ve sonra kurkumin ve piperin takviyesi, kas hasarının tüm yönlerini olmasa da bazı yönlerini azaltabilir."

Bir çorba kaşığı (yaklaşık dokuz gram) öğütülmüş zerdeçal yaklaşık olarak şunları içerir:

29 kalori

6 gram karbonhidrat

1 gram protein

0.3 gram yağ

2 gram lif

1,86 miligram manganez (Yüzde 26 DV)

0.01 miligram B6 vitamini (Yüzde 6 DV)

196 miligram potasyum (Yüzde 5 DV)

19 miligram magnezyum (Günlük değerin yüzde 3'ü)

zerdeçal nasıl kullanılır

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal almanın en iyi yolu nedir? Bu baharat elbette çeşitli Hint ve Pakistan yemeklerinde kullanılabilir ve neredeyse her zaman köri tozu karışımının bir parçasıdır.

Karabiber ve Hindistan cevizi yağı ile doğru oranda birleşimiyle zerdeçalın etken maddesi Kurkumin vücut tarafından en yüksek düzeyde emilir.

organik zerdeçal

Fermente Mutfağım Organik sertifikalı Zerdeçal Kürü ve Organik zerdeçal baharatını incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.