Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Badem Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
31.03.2023

Badem Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Badem Yağı Nedir?

İki tür badem yağı vardır: Acı ve tatlı. Her türün farklı faydaları ve kullanımları vardır.

Keskin bir kokusu olan acı badem yağı, sabunlarda, aromaterapide ve masaj terapilerinde kullanılır. Cildinizde kullanmak güvenlidir ancak yerseniz veya içerseniz toksik olabilir.

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerden elde edilir. Birçok cilt bakımı ve saç ürününde yaygın olarak bir bileşen olarak kullanılır.

Badem Yağı Nasıl Yapılır?

Soğuk pres badem yağı, bademlerden oda sıcaklığında modern bir çelik presle preslenerek çıkarılır.

Tatlı badem yağının saça faydalarından birkaçı şöyledir;

  • Hasarlı saçları onarmak
  • Kıvırcık saçları evcilleştirmek
  • Saç uzamasını teşvik etmek

Badem Yağının Faydaları

Cildi pürüzsüzleştirir, kuruluğu azaltır, yara izlerini soldurur ve daha fazlasını sağlar.

Badem yağının cilt ve saç sağlığı için çeşitli potansiyel faydaları vardır. Badem yağı, cilt sağlığı için hayati önem taşıyan bademlerde bulunan güçlü bir antioksidan, vitamin ve diğer besin kaynağıdır. Badem yağının, yara izi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak gibi cilt için birçok potansiyel faydası vardır. Saç sağlığına da faydaları olabilir.

badem yağının cilde faydaları

Cilt Sorunlarının Tedavisinde Badem Yağı 

Badem yağı; yumuşatıcı, cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilecek hidrasyon sağlar. Bu nitelikler, badem yağını cilt bakım ürünleri için popüler bir bileşen haline getirir.

Badem yağı genellikle hassas ciltler için güvenlidir çünkü tahriş edici değildir ve hafiftir. Bazı kronik cilt durumlarını iyileştirmede yardımcı olabilir. Bu cilt durumları şöyledir;

  • Sedef hastalığı
  • Akne
  • Egzama
  • Dermatit


Araştırmalar, tatlı badem yağı ile yapılan el kremi kullanmanın el dermatitinden kurtulma sağlayabileceğini göstermiştir.

Bazı insanlar badem yağını ciltlerini ve cilt tonlarını iyileştirdiğini düşündükleri için günlük yüz nemlendiricisi olarak kullanırlar. Badem yağını gece boyunca yüzünüze nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı Akne için Faydalı mı?

Badem yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olarak akneye eğilimli cilde fayda sağlayabilir.

Yara İzini Azaltmak İçin Badem Yağı

Yaralanma veya ameliyat sonrası yara iyileşmesi yara izine neden olabilir. Ayurveda ve eski Çin tıbbı pratisyenleri, yara izlerinin görünümünü azaltmak ve cildi yatıştırmak için badem yağı kullanırlar.

Araştırmacılar, badem yağının ameliyat sonrası yara izinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklerine dikkat çekti .

Çatlakları Gidermek İçin Badem Yağı

Vücudunuz ergenlik veya hamilelik sırasında hızlı bir büyüme yaşadığında, esneme cildin kollajen ve elastinin kırılmasına neden olabilir. Cilt iyileştikçe çatlaklar oluşur. Araştırmalar, badem yağının hamilelerde çatlakları önlemeye ve cilt iyileşirken çatlakların neden olduğu kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Halihazırda çatlaklarınız varsa, badem yağıyla cildinize düzenli olarak masaj yapmak, cildinizi toparlayıp, yumuşatır.

UV Hasarını Azaltmak İçin Badem Yağı

Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmak erken cilt yaşlanmasına neden olabilir. UV ışınları ciltte ince çizgilere, kırışıklıklara ve koyu lekelere neden olabilir.  Araştırmalar, badem yağının güneş hasarının neden olduğu erken yaşlanmayı yavaşlatmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Badem yağı, cildi zararlı UV ışınlarından koruyan etkili bir bariyerdir. Ayrıca yağın içerdiği E vitamini, UV ışınlarından hücre hasarını önleyen antioksidan özelliklere sahiptir.

badem yağının saça faydaları

Sağlıklı Saçlar İçin Badem Yağı

Saç tipiniz ne olursa olsun, badem yağının saçın görünümünü ve sağlığını iyileştirmek için avantajları vardır. Badem yağı şampuana eklendiğinde saça doğal görünen bir parlaklık verebilir, bu da saçın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Hücresel düzeyde badem yağı, saçı yumuşatmaya ve hasarı onarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yağ asitleri açısından zengin olduğu için saça nem ve esneklik katabilir.

Badem yağı ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka saç ve saç derisi faydalarına sahip olabilir:

Saç dökülmesi: Bir çalışma, badem yağının doğrudan kafa derisine uygulanmasının saç dökülmesini tersine çevirdiğini gösterdi .

Kepek: Saç derisinde kaşıntı, kızarıklık veya kepek varsa , badem yağını doğrudan kafa derinize uygulamak iltihabı azaltmaya ve cildinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Kabarma: Saçınızın uçlarına bezelye büyüklüğünde badem yağı eklemek saçınızı nemlendirmeye ve elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem yağını saçınızda kullanmak için saç derisine uygulayın ve köklerden uçlara doğru hafifçe masaj yapın. 20 dakika veya daha fazla (veya istenirse gece boyunca) bekletin.

Badem yağının saça sağladığı faydalar arasında kirpikler ve kaşlar; ancak, gözünüzün yakınında kullandığınız herhangi bir ürünün güvenli olduğundan her zaman emin olun.

Fındıklara Alerjim Varsa Badem Yağı Kullanabilir miyim?

Fındık alerjiniz varsa badem yağı kullanmayın. Badem yağı, fındık alerjenleri içerir ve yerseniz veya cildinize sürerseniz alerjik reaksiyona neden olabilir.

soğuk sıkım badem yağı

Fermente Mutfağım Soğuk sıkım Badem Yağını incelemek için tıklayın.


Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Sarı Kantaron Yağının Faydaları