Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?
31.03.2023

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaronun tedavi edici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar, bitkiyi derin kılıç yaralarını, yılan ısırıklarını, adet kramplarını, mide-bağırsak bozukluklarını ve melankoliyi tedavi etmek için kullandılar. Ortaçağda insanlar, kötü ruhları ve hastalıkları savuşturmak için bitkinin mistik gücüne inanıyorlardı.

- Antioksidanlar açısından zengin olan sarı kantaron yağı; artrit, kas ağrıları ve diğer eklem rahatsızlıklarının ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

- Anti-depresan nitelikler içerdiği, ruh halindeki dalgalanmaları azalttığı ve kaygıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır. Bitki, doktorların ve psikiyatristlerin sıklıkla hastalara reçete ettiği popüler bir doğal çözümdür. Depresyonda rahatlama sağlar ve metabolizmayı ve kişinin iç saatini yeniden düzenleyerek uykusuzluk, yorgunluk ve sinirlilik konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bitki, kronik stres hormonlarını ortadan kaldırarak genel sağlığı ve bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olur. Kantaronun kimyasal bileşenlerinin ruh hali değişimleri durumunda, menopozdaki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygıyı azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca ek, kadınlarda kramp, adet öncesi tahriş ve depresyonun şiddetini azaltır.

- Artrit, gut, eklem rahatsızlıkları ve kas ağrılarını hafifletir, bacak ülserlerini, varisli damarları iyileştirir ve hemoroitleri tedavi eder.

- Tümör hücrelerinin büyümesini engeller ve durdurur, kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.

- Sinir sistemini yatıştırır, kaygı ve ruh hali değişimlerinden kurtulma sağlar, uykusuzluğa ve kronik yorgunluğa yardımcı olur.

- Hormonal dengeleri sağlar, adet öncesi ve menopoz semptomlarının şiddetini azaltır.

- Mide rahatsızlıklarına yardımcı olur, kanı temizler, kansızlığı tedavi eder.

- Ağrıyı hafifleten, ruh halini neşelendiren ve genel sağlığı artıran harika bir yağdır.

sari-kantaron-yagi

- Kantaron yağının cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırdığı, iltihaplanmayı azalttığı ve yaygın rahatsızlıkların neden olduğu ağrıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır. Yanıkların, morlukların ve yara izlerinin iyileşme sürecini hızlandırabilir, çünkü bu yağ cildin hücre yenilenme sürecine yardımcı olur ve oksijenli kanın hasarlı hücrelere dolaşımını uyarır.

- Anti-inflamatuar ajanıdır, ayrıca kızarıklığı ve iltihabı azaltır.

- Sarı kantaron yağı günlük olarak kullanmak, cildinizi iyileştirmeye, sıkılaştırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

- İltihabın azalmasına, cildin sıkılaşmasının artmasına, ince çizgilerin görünümünün azalmasına ve daha genç bir görünüm sağlamaya yardımcı olur.

- Cilde sağlıklı görünüm, temiz, etkili cilt bakımı sağlar.

- Avrupa'da ortaya çıkan ve daha sonra Asya ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde başarıyla yetiştirilen sarı kantaron Hypericaceae ailesinden çiçekli bir bitkidir.

- Haziran ayının sonunda geleneksel çiçeklenme ve hasat zamanından gelir.

Sarı kantaron yağı;

- Antiviral, antiinflamatuar, analjezik, antispazmodik, diüretik, büzücü, antitümör ve antidepresan etkisini sağlayan bir yağdır.

- Hiperisin ve hiperforin, flavonoidler  rutin, quercetin ve kaempferol, fenolik asit, tanenler ve uçucu yağlar dahil olmak üzere çok sayıda biyolojik olarak aktif madde içerir.

- Beden ve zihin için birçok sağlık yararı vardır.

- Sarı kantaron, kuru ve çatlamış cildi, hafif tahrişleri ve kızarıklıkları yatıştırır ve rahatlatır, egzama, sedef hastalığı, dermatit ve akneyi tedavi eder.

- Yaraların, küçük kesiklerin, morlukların, yatak yaralarının, yanıkların ve güneş yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.

- Kantaron yağı ışığa duyarlılığa neden olabilir ve çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir. Dahili kullanımdan önce daima doktorunuza danışın.

- Sarı kantaron, hafif ila orta şiddette depresyon ve anksiyete gibi ruh hali ve duygusal bozuklukları geleneksel olarak tedavi etmedeki yararları ile ünlüdür. 

- Bitkinin yaprakları çoğunlukla dahili tıbbi kullanım için kullanılırken, kantaron yağı, taze çiçeklerin Ayçiçeği yağı veya Zeytinyağı gibi nötr bir baz yağa aşılanmasıyla oluşturulur.

- Topikal olarak uygulandığında bu yağın cilt ve kaslar için birçok faydası olduğu bilinmektedir.

- Kantaron yağı, cildin elastikiyetini ve nemini artırırken kuru, kaşıntılı ve egzamaya eğilimli cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Cilde masaj yapıldığında yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

- Kantaronun en yaygın topikal kullanımlarından biri, cildin yenilenme sürecine yardımcı olarak ve oksijenli kanın hasarlı hücrelere dolaşımını uyararak küçük yanıkların, yaraların ve morlukların iyileşmesine yardımcı olmaktır.

- Topikal kullanımının cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırdığı, iltihaplanmayı azalttığı ve yaygın rahatsızlıkların neden olduğu ağrıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Kantaron Yağlı Krem

kantaron yağlı krem

Kantaron Yağlı Kremimiz birçok cilt problemini doğal ve sağlıklı yollarla giderilmesine yardımcıdır. Cilt problemlerini iyileştirici (yara, yanık, sivilce, egzema, cilt lekeleri vb.) ve cildi yoğun nemlendirici özelliktedir.

Kantaron Yağlı Krem hakkında detaylı bilgi ve satın almak için tıklayın.


Lavanta Yağının Cilde, Sağlığa ve Saçlara Faydaları başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.