sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Probiyotik Yoğurt Tarifi

27 Nisan 2021
Probiyotik Yoğurt Tarifi

Probiyotik Yoğurt Tarifi

Malzemeler
5 LT süt (tercihen gezen, otlayan hayvanlardan ya da organik sertifikalı)
1 yemek kaşığı ev yoğurdu maya. (İlk kez mayalayacaklar komşusundan temin edebilir ya da bir defaya mahsus marketten hazır yoğurt mayası alınabilir.)
1 Yemek kaşığı Fermente Mutfağım Organik-Probiyotik Lahana Turşusunun suyu. (Sirkesiz olarak, Lakto-fermantasyon yöntemiyle yapılmış probiyotik turşu suyu olması şart.* sirkeli turşularda asidik asit bakterileri olduğu için onlarla yapılamaz.)

Yapılışı
Ben sütü her zaman kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 dakika kadar daha bırakıyorum. Böylece sütün içindeki su oranı buharlaşıp katı oran artmış oluyor. Böylece yoğurdum daha sert bir kıvam alıyor.
İkinci adımımız sütün ideal yoğurt mayalama derecesi olan 45 dereceye inmesini beklemek. İyi bir yoğurt yapmak için mutlaka mutfağınızda bir gıda termometresi bulundurmanızı tavsiye ederim. Sütü doğru ısıda mayalamak, sonucu direk etkileyen çok önemli bir aşama çünkü.
- 45 Dereceye gelen sütümüzü artık mayalıyoruz. Bir kâseye 1 kaşık mayalık yoğurdumuzu, 1 kaşık probiyotik turşu suyumuzu ve 2 kaşık ılık sütümüzden ilave edip mayalanacak sütümüze ekliyor ve güzelce karıştırıyoruz.
- Mayalanma işlemini için sofra bezi ve battaniye sararak ya da ya da fırını yoğurt ayarına getirerek yapabiliriz. Tercih sizin.
- Mayalama süresi için 4-5 saat yeterlidir. Canlı bakterilerle yaptığımız için bakterilerin uyanması gibi bir aşamamız olmayacak. Çünkü bizim bakterilerimiz canlı, ekstra uyanmaları için beklememiz gerekmiyor. Taş gibi tutan yoğurdunuzu hiç sarsmadan buzdolabına alın. Bir gece soğumasını bekleyin.
- Bir gece dolapta bekleyip soğuyan yoğurdumuzdan mayamızı ayırma zamanı geldi. Probiyotik yoğurdumuzu ailemizin kullanımına açmadan önce 1-2 yemek kaşığı mayalık yoğurt ayırmayı unutmayın. Kapaklı cam bir kap içerisinde mayanızı rahatlıkla bir hafta on gün kadar, bir dahaki yoğurt yapana kadar muhafaza edebilirsiniz.
- Bir sonraki yoğurdunuzda kendi yaptığınız yeni yoğurt mayanızı kullanırken içine yeniden canlı probiyotikleri turşu suyuyla eklemeyi unutmayın.

Tarifimize ait videolu anlatım için tıklayınız.

Afiyet olsun
Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.