Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Probiyotik Yoğurt Tarifi
27.04.2021

Probiyotik Yoğurt Tarifi

Probiyotik Yoğurt Tarifi

Malzemeler
5 LT süt (tercihen gezen, otlayan hayvanlardan ya da organik sertifikalı)
1 yemek kaşığı ev yoğurdu maya. (İlk kez mayalayacaklar komşusundan temin edebilir ya da bir defaya mahsus marketten hazır yoğurt mayası alınabilir.)
1 Yemek kaşığı Fermente Mutfağım Organik-Probiyotik Lahana Turşusunun suyu. (Sirkesiz olarak, Lakto-fermantasyon yöntemiyle yapılmış probiyotik turşu suyu olması şart.* sirkeli turşularda asidik asit bakterileri olduğu için onlarla yapılamaz.)

Yapılışı
Ben sütü her zaman kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 dakika kadar daha bırakıyorum. Böylece sütün içindeki su oranı buharlaşıp katı oran artmış oluyor. Böylece yoğurdum daha sert bir kıvam alıyor.
İkinci adımımız sütün ideal yoğurt mayalama derecesi olan 45 dereceye inmesini beklemek. İyi bir yoğurt yapmak için mutlaka mutfağınızda bir gıda termometresi bulundurmanızı tavsiye ederim. Sütü doğru ısıda mayalamak, sonucu direk etkileyen çok önemli bir aşama çünkü.
- 45 Dereceye gelen sütümüzü artık mayalıyoruz. Bir kâseye 1 kaşık mayalık yoğurdumuzu, 1 kaşık probiyotik turşu suyumuzu ve 2 kaşık ılık sütümüzden ilave edip mayalanacak sütümüze ekliyor ve güzelce karıştırıyoruz.
- Mayalanma işlemini için sofra bezi ve battaniye sararak ya da ya da fırını yoğurt ayarına getirerek yapabiliriz. Tercih sizin.
- Mayalama süresi için 4-5 saat yeterlidir. Canlı bakterilerle yaptığımız için bakterilerin uyanması gibi bir aşamamız olmayacak. Çünkü bizim bakterilerimiz canlı, ekstra uyanmaları için beklememiz gerekmiyor. Taş gibi tutan yoğurdunuzu hiç sarsmadan buzdolabına alın. Bir gece soğumasını bekleyin.
- Bir gece dolapta bekleyip soğuyan yoğurdumuzdan mayamızı ayırma zamanı geldi. Probiyotik yoğurdumuzu ailemizin kullanımına açmadan önce 1-2 yemek kaşığı mayalık yoğurt ayırmayı unutmayın. Kapaklı cam bir kap içerisinde mayanızı rahatlıkla bir hafta on gün kadar, bir dahaki yoğurt yapana kadar muhafaza edebilirsiniz.
- Bir sonraki yoğurdunuzda kendi yaptığınız yeni yoğurt mayanızı kullanırken içine yeniden canlı probiyotikleri turşu suyuyla eklemeyi unutmayın.

Tarifimize ait videolu anlatım için tıklayınız.

Afiyet olsun
Ferda Uslu