Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Kakao Seremonisi Nedir? Nasıl Yapılır?
02.05.2023

Kakao Seremonisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kakao Töreni Nedir?

Bir kakao töreni, manevi ritüellerin uygulandığı kakao içeceğinin tüketildiği bir törendir.

Bu törenlerde kullanılan Ham kakao en saf haliyle çikolatanın özüdür. Ham kakao çekirdekleri veya tohumları, kakao ağacının meyvesinden gelir ve belirgin bir şekilde acı bir tada sahiptir. Kakaoyu Mayalar ve Aztekler'e kadar uzanan törenlerde kullanılan bir süper gıda haline getiren besinlerle de doludurlar. 

Nasıl çalıştığına gelince, Ham kakao "Kafeinin kardeş molekülü gibi" olan teobromin adlı bir molekül içerir. Bununla birlikte, kafeinden farklı olarak, uyarıcı etkileri, sinir sisteminden çok kan akışına ve kalbe odaklanır, bu nedenle insanlar kakaoyu genellikle kafeinden daha topraklanmış bir enerji kaynağı olarak deneyimler.

Kakaoyu yudumlamak inanılmaz derecede enerji verir ama hiçbir zaman bir fincan kahve kadar gergin yapmaz. Daha ruhsal bir düzeyde, kakao ile çalışırken çok sevgi dolu ve anlayışlı bir enerjik hissedebilirsiniz.

Bir kakao seremonisi, kendinizi içsel olarak yeniden dengelemenize, olumsuzluklardan kurtulmanıza ve kendinizi yenilemenize yardımcı olabilir. Sizi bağlantılara açacak, bir yolculuk endişesi duymadan kendi içinize dönmenize yardımcı olacak manevi düzeyde bir şifa törenidir.

Kakaolu İçeceğin İçinde Neler Var?

İçecek ham kakaodan yapılır. Ham kakao, kavrulmamış çekirdeklerin soğuk sıkım olduğu ve işlem sırasında asla 42C derecenin üzerine çıkmadığı anlamına gelir. Süt veya şeker katkı maddesi yoktur, bu da onu alışık olabileceğiniz bir fincan kakaodan tamamen farklı kılar.

Doğal, şekersiz kakao, zengin lezzetli kokusuna rağmen acıdır.

Kakao etrafındaki orijinal ritüeller ve törenler kaybolmuş olsa da, geleneksel olarak kakaonun acı biber ve balla servis edildiğini biliyoruz. Törene bağlı olarak her tören farklıdır. Töreni yapan şaman onu sade tutmayı veya içine baharat ve bal eklemeyi seçebilir.

Ayrıca kakao yağının çıkarılmadığı anlamına gelir. Çiğ kakao, çekirdeğin içerdiği tüm faydalı besinleri koruyarak yağı alınmadığı için gerçek bir bütün gıda olarak kabul edilebilir.

Kakaonun Fiziksel Etkileri Nelerdir?

Kakao, güçlü bir anti-enflamatuar olarak kabul edilir ve güçlü antioksidanlar, kan basıncını düşüren ve hücre hasarıyla savaşan flavanoller ve polifenoller olarak bilinen mikro besinler içerir.

Flavonoidlerin vücuttaki dopamin ve serotonin ile etkileşime girdiği ve fiziksel faydaların yanı sıra bir ruh hali güçlendirici olarak çalıştığı gösterilmiştir.

Aromayı koklamak bile bizi iyi hissettiriyor, çikolatanın bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri.

Teobromin nedeniyle çoğu insan kakaonun etkisini sıcak ve canlandırıcı olarak tanımlar, kakaoyu içtikten sonra mutlu hissetmeye neden olur.

kakao töreni

Kakao Ruhu

Kakaonun ruhuyla bir kakao seremonisi aracılığıyla bağlantı kurmak zihni, bedeni ve ruhu iyileştirmenizi sağlar. Olabileceğiniz tüm olasılıklarla kendinizi sevmenize izin verir.

Hedeflerinizi görselleştirmenize yardımcı olur, uyanış ve içsel şifa yoluyla tutkularınızı ve hedeflerinizi ortaya çıkarır.

Kakaonun bitki ruhu güçlüdür, ancak nazik ve besleyicidir. Sizi affetme ve kabullenme ile çalışmaya davet eder ve yaratıcılığınızı açar her türden sanatçı arasında çok popüler olmasının nedenlerinden birisi budur.

İster deneyimli bir tören katılımcısı olun, ister ilk defa kendiniz evde yapın, bir kakao töreni sizin için bir olasılıklar dünyasının kapılarını aralayabilir.

Kakao Seremonisinin Faydaları Nelerdir?

Kakao törenleri, bir tür meditasyon ve kendini yansıtmadır ve bu tür uygulamaların faydaları arasında daha düşük kan basıncı, azalan stres seviyeleri ve genel olarak artan esenlik duygusu yer alabilir.

Özellikle kendini sevme, affetme ve bakım güçlükleriyle uğraşıyorsanız, kalp çakranızı açmanın harika bir yoludur.

Kalbin enerji çarkı dengesizleştiğinde, korku, ilgisizlik ve kopukluk hissi yaygındır. Bir kakao ayini ile bu olumsuz etkileri hafifletebiliriz. Bu, kakao seremonisinin faydalarından sadece bir tanesidir.

Dikkatlice uygularsa, ritüel eril ve dişil enerjilerimizi dengeleyebilir. Bir yandan canlanmayı, yenilenmeyi ve çıkmayı teşvik eder. Ama aynı zamanda sakin, merkezlenmiş, huzurlu ve sevgi dolu duygu için gereken alanı destekler.

Ayrıca dördüncü çakra, yaratıcı olma ve başkalarıyla bağlantı kurma kapasitemizi düzenler. Bundan dolayı kakao törenleri, bu önemli yerlerdeki tıkanıklıkları yatıştırmak için etkili bir yoldur. Bize ilham ve sonsuz bir fikir sunar.

Kakao Törenleri Nasıl Yapılır?

- Sessiz sakin meditasyon yapabileceğiniz bir odada birkaç mum ve tütsü yakın. Varsa birkaç tane gül kuvars kristalleri bırakın.

- Alanı önce adaçayı tütsüsü veya Palo Santo tütsü ile temizleyin.

- Sonra ham kakaonuzu hazırlayın (tarifi aşağıda). Acele etmeyin, süreçte kasıtlı olarak yavaş olun. Bu esnada hafif bir meditasyon müziği açabilirsiniz.

- Hazırladığınız kakaonuzu, en sevdiğiniz fincanda servise alın.

- Meditasyon alanınıza gidin, omuzlarınızın geride ve dik bir konumda oturduğunuzdan emin olun.

- Önce birkaç kez nefes çalışması yapın. Sonra niyet ve dua edin.

- Bir niyetle belirlediğiniz kakaonuzu sıcakken dikkatli bir şekilde yudumlayın.

- Kalbinin nasıl açıldığını hissedin.            

- Buradan gelen şifayı, sevgiyi ve minnettarlığı hissin.

- Meydana gelen enerji değişimine dikkat ederek kakaonuzu dikkatli bir şekilde bitirin.

Nasıl hissettiğini günlüğünüze not alabilir, sonraki deneyimlerinizde yine notlar alarak ilerlemenizi gözlemleyebilirsiniz.

kakao töreni nasıl yapılır

Kakao Seremonisinin Faydaları

İnsanların bir kakao töreni sırasında bekleyebilecekleri faydalardan bazıları şunlardır:

İç Açıcıdır

Teobromini kan akışını önemli ölçüde artırması nedeniyle, insanların kakao içtikten sonra genellikle kalp açma hissi yaşadıkları gözlemlenir. Sevgiyle dolu hissetmek veya diğer insanlara açık ve bağlı hissetmek daha kolaydır.

O yüzden kendinizi bir törende elinizi kalbinizin üzerine koyarken bulursanız şaşırmayın. 

Moral Yükseltir

Belki bunu söylemeye gerek yok, ama evet, kakao ruh halini yükseltiyor. Anandamid ve PEA bileşikleri , her yudumda genel bir mutluluk ve tatmin duygusuna katkıda bulunan serotonin alımını artırdığını belirtiliyor. 

Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir

Kakaonun uyarıcı etkileri, örneğin uzun bir meditasyon gibi, insanların törenin ruhani pratiğine daha uzun süre ve daha derin bir şekilde odaklanmasına yardımcı olabilir. (Meditasyon boyunca oturmak için mücadele eden herkesin onaylayabileceği gibi, bu çok büyük bir artı.)

Afrodizyak Etkileri Olabilir

Aşk, şehvet ve çikolata arasındaki ilişki asırlardır kutlanmaktadır. Kakaonun sadece kalp açıcı ve ruh halini yükselten etkileri olmakla kalmıyor, aynı zamanda, daha fazla kan akışıyla vücutta daha fazla oksijenlenme oluyor ve dokunmaya karşı daha hassas oluyoruz. Töreniniz dans etmeyi, şarkı söylemeyi veya diğer insanlarla herhangi bir etkileşimi içeriyorsa, kakaonun etkileri bunu yükseltebilir.

Sağlığın İçin Yararlıdır

Ve elbette, bu süper içeceğin tüm fiziksel faydalarını göz ardı edilemez. Kakao, antioksidanlar, demir, magnezyum, kalsiyum ve daha fazlasında yüksektir. Düzenli kakao tüketiminin (Sağlıklı miktarlarda) kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösteren araştırmalar da var.

kakao çekirdeği

Hayatınızda Kakao Nasıl Çalışılır?

Kakaonun faydalarını hayatınızda görmek için tam gelişmiş bir ruhani törene gitmenize gerek yok. Bu erişilebilir süper gıda daha düzenli olarak kullanılabilir. 

Örneğin, kakaoyu sabah rutininize dahil edebilirsiniz. Sıcak suda yaklaşık 1 yemek kaşığı ölçüsünde küçük bir kakao dozunun güzel, enerji verici bir tonik hazırlayabilirsiniz. Hazırlamak ve onunla oturmak için zaman ayırın. Hatta belki kısa bir meditasyon veya biraz günlük kaydı yapın. Bu, güne başlamak için harika bir yol olabilir.

Ayrıca, yeniden odaklanmanıza ve günü güçlü bir şekilde bitirmenize yardımcı olması için, öğleden sonraları sizi toparlamak için de kullanabilirsiniz. Ama gerçekten, kakao, kalp alanınıza düşmenize ve sevgi dolu enerjiyi karşılamanıza yardımcı olmak için en sevdiğiniz manevi uygulamalardan herhangi biriyle birlikte veya kendi başına bir uygulama olarak kullanılabilir.

Kakao Seremonisi Tarifi

  • Kişi başına 1 su bardağı su
  • Kişi başı 6 yemek kaşığı kakao. Tartı kullanıyorsanız, kişi başı 55-60 Gr tartabilirsiniz. İlk kez deneyecekler kakao ölçüsünü yarı yarıya azaltarak deneyebilir.
  • Bir tutam acı biber. Organik tane karabiber çekebilirsiniz.
  • Tatlandırmak için ham bal, hurma suyu ya da organik elma suyu gibi seçtiğiniz doğal tatlandırıcı. Bu isteğe bağlıdır. Törenlerde kakaodan faydalanmak için kakaolu içeceği tatlandırmak gerekli değildir. Ancak çoğu insan içeceği bu şekilde daha keyifli bulacaktır.
  • İsteğe bağlı olarak, tatmak için seylan tarçın, toz zencefil, toz zerdeçal ekleyin.


Hazırlamak için, tatlandırıcı hariç diğer tüm malzemeyi blenderda topaksız olacak şekilde çekebilir, ya da bir çırpma teli ile çırpabilirsiniz. Sonra karışımı bir cezvede içme sıcaklığını geçmeyecek şekilde ısıtıp, kaynatmadan ocaktan alarak tatlandırıcısını ekleyerek güzelce karıştırarak en sevdiğiniz kupa ya da bardakta servis ediniz. Afiyet şifa olsun…

organik ham kakao

Organik Ham Kakao ürünümüzü incelemek ve satın almak için tıklayın.