Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Çam Katranı ve Sabununun Faydaları Nelerdir?
05.04.2023

Çam Katranı ve Sabununun Faydaları Nelerdir?

Çam Katranı Nedir?

Çam katranı, çam ağacının yüksek sıcaklıkta karbonizasyonunun bir yan ürünü olan güçlü ve yapışkan bir maddedir.Çam katranı, çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Birçok cilt bakım ürünü ve sabunun etiketinde bir bileşen olarak listelenmiştir. Çam katranı, cilt bakımından bahsederken gözden kaçırılmaması gereken gizli bir mücevherdir.

Sabunlara, vücut losyonlarına ve şampuanlara eklenen çam katranını bulmak çok yaygındır. Bunun nedeni, çam katranının akneyi azaltmaya ve sivilceleri sınırlamaya yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olmasıdır. Bununla birlikte, iyileştirici özellikleri çam katranını akne, kepek, egzama, böcek ısırıkları, kuru cilt ve kurdeşen ve diğer kaşıntılı ve iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi birçok cilt rahatsızlığını tedavi etmek için uygun hale getirir. 

Çam Katranının Sedef Hastalığına Faydaları

Sedef hastalığı, cildin iltihaplanmasına neden olan ve kırmızı lekelerin eşlik ettiği yüzeyde pullu cilt ile sonuçlanan kronik bir otoimmün sistemdir. Çam katranı sabunu, sedef hastalığı için reçetesiz satılan bir çare haline gelmiştir. Çam katranı, pürüzlü, kalın cilt hücrelerinin aşırı üretimini azaltarak pürüzsüz ve daha net bir cilt sağlar.

çam katranı faydaları

Çam Katranı Sabununun Saçlara Faydaları

Çoğu zaman cilt için çalışabilen bileşenler çok yönlüdür ve faydalarını saç ve saç derisi ile de paylaşırlar. Saç derisindeki kaşıntı, tahriş ve kepeği giderme potansiyeline sahiptir.

Cildinizi nasıl temizlediğiniz önemlidir. Cildinizde yapılan yağlar onu sağlıklı tutan şeydir, ancak sabun genellikle bu yağları uzaklaştırabilir. Bu nedenle bazı insanlar sabun kullandıklarında cilt hassasiyetleri yaşarlar. İşte burada çam katranı sabunu devreye giriyor. Çam katranı sabunu cildinizi yıkamanın en iyi yoludur çünkü hassas cildi tahriş edebilecek parfüm veya sentetik bağlayıcılar gibi sert maddeler içermez.

Kir ve pürüzlerden kurtulmanın en iyi yöntemlerinden birinin cildinizi yıkamak olduğunu herkes bilir. Ama cildinizi nasıl yıkadığınızın büyük bir fark yaratabileceğini herkes bilmez.

Her gün cildimizde onu sağlıklı ve nemli tutan yağlar üretiriz. Bununla birlikte, ticari sabunlar, bu doğal yağların bir kısmını sıklıkla yok eder ve cildi hemen kurutur. Saf Çam katranı sabunu, parfüm veya sentetik bağlayıcılar gibi sert içerikler içermediği için bu hassasiyetlere cevap verir.

Çam katranı sabunu sadece hassas ciltler için iyi değildir, tüm cilt tipleri için inanılmazdır. Aynı zamanda başka faydaları da vardır. Örneğin çam katranı sabunu sivilce ve egzamadan kurtulmak için çok iyi çalışır. Antibakteriyeldir, bu da akne patlamalarını önlemeye yardımcı olur ve sebore dermatiti (kırmızı lekeler) ve özellikle hamilelik sonrası, yani hamilelik çatlaklarını kontrol etmeye yardımcı olur.

Çam kullanmak için en iyi zaman günün her saati olabilir. Bu sabunla yüzünüzü veya vücudunuzu ne zaman yıkayabileceğiniz konusunda herhangi bir sınırlama veya kısıtlama yoktur. Ancak, güne zinde ve safsızlıklardan arınmış olarak başlamak için sabahları kullanmanızı öneririz.

Çam Katranı Sabunu

çam katranı sabunu

Fermente Mutfağım Çam Katranı sabununu incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Bir önceki Kayısı Çekirdeği Faydaları Nelerdir? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.