Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
21 Günlük Detoksta 1 Gününüz Nasıl Olmalı?
26.04.2023

21 Günlük Detoksta 1 Gününüz Nasıl Olmalı?

İster üç günlük, ister beş günlük, isterseniz 21 günlük bir detoks temizlik diyeti yapmaya karar verin, lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerin tadını çıkarmak için birçok seçeneğiniz var. Bazı fikirler almak için aşağıdaki yemek modelini kullanın ve detoksunuza hızlı bir şekilde başlamak istediğiniz sürece planı takip etmekten çekinmeyin.

Her saba uyanınca 1 bardak oda ısısında içme suyunun içerisine 2 yemek kaşığı kadar doğal fermente organik elma sirkemizden ilave ederek için. Sonra bir porsiyon Sabah Detoksunu ılık olarak içerek günün ilk detoks içecekleriyle harika bir güne başlayın. Detoks içeceği ile kahvaltınız arasında mümkünse bir saat zaman aralığı bırakın. Bu esnada egzersiz, yürüyüş ya da meditasyon yaparak yeni güne fiziksel, zihinsel ve ruhsal bütünlükle hazırlanabilirsiniz.

21 Günlük Detoksta Kahvaltı

Mevsimiyse domates, biber, salatalık. Değilse turp ve mevsim yeşillikleri, lor peyniri, biraz zeytin, biraz ceviz ya da fındık içi ve dilerseniz biraz meyve ve yine her gün olmamakla birlikte 1 yumurtadan omlet ya da haşlanmış olarak yumurtayı tüketebilirsiniz. Kahvaltınızın yanında kombucha çayı ya da şekersiz bitki ya da siyah çayı tercih edebilirsiniz.

Günlük kahvaltınızda her gün yumurta yemek yerine, lor ve yumurtayı değişimli tüketebilirsiniz. Detoks süresince mayalı ve ağır peynirlerden ve diğer süt ürünlerinden uzak durun. Diğer zamanlarda diyetinize ev yapımı yoğurt ve kefiri arasıra ekleyebilirsiniz.

Öğün aralarında bol bol su ve sirkeli su içmeye dikkat edin. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda kombu çayı ya da bitki çayları da içebilirsiniz. Öğün aralarında her türlü atıştırmadan uzak kalarak mümkün olduğunca açlık saatleri uygulamanızda fayda olacaktır.

Detoks süresi boyunca kahvaltınızı çok erken saatlerde yapmayarak 2 öğün beslenme alışkanlığı edinmeniz bedeninizin dinlenmesi açısından önemlidir.

İkinci öğününüz akşam saatlerine kalmadan ikindi saatlerinde olursa, akşam başlayıp sabaha kadar sürecek açlık süreniz için etkili olacaktır. En son yemek yiyebileceğiniz en geç saat 18 olmalı ve tercihen daha erken saatlerde yemek yemeyi bitirip açlık saatlerine başlamalısınız.

21 Günlük Detoksta Günün İkinci Öğünü

Sebze ya da bakliyat yemeklerini bu öğünde tercih edebilirsiniz. Detoks süresince et ve süt ürünlerinden uzak durmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra istediğiniz kadar sebze yemeği, bol salata ve güzel ve lezzetli bakliyat yemekleriyle hem doyup hem sağlı beslenerek enerjinizi yükseltmeniz mümkün. Bu öğünde masanıza 1 porsiyon da probiyotik turşu eklemeyi unutmayın.

Öğün araları dediğimiz açlık saatlerinizde mutlaka bol su içtiğinizden emin olun ve yemeklerden yarım saat önce su içmeyi bırakın. Yemek yedikten yaklaşık iki saat sonra yeniden su içmeye başlayabilirsiniz. Bu sindiriminizi sekteye uğratmamak için önemlidir.

İkinci öğünden sonra meyve ve kuru yemiş de dahil olmak üzere yemek yemeyi tamamen bırakmalı, vücudu gece bakım ve onarımına hazırlamak için yalnızca su ve sıvı alımını yatana kadar sürdürmelisiniz. Bunu yapmayı kolaylaştıran ir yöntem de 2. Öğünden sonra dişlerinizi Bentonit killi Diş macunu ile fırçalayarak beslenme için ağzı sırlamak ve sıvı alımıyla günün sonuna doğru ilerlemektir. Unutmayın niyetler her zaman eylemleri ve sonuçlarını belirler. Her adımda niyetinizi kendinize hatırlatarak, kolaylıkla bu programı uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yatmadan önce 1 bardak suyunuzu içerek çok geç saatlere kalmadan uyku evresine geçebilirsiniz. Gece boyunca bedeniniz salgıladığı pek çok yararlı hormon ile vücudunuzu ve organlarınızı yenileyip, onaracak bu enerjiyi de depolanmış yağlarınızdan alacaktır. Sabah uykunuzu almış, dinlenmiş, enerjik ve zinde olarak güne başlayacaksınız.

21 gün boyunca sağlıklı, lifli, probiyotik, bitkisel besinlerle beslenerek bedeninizin enerjisini artırırken, vücudunuzdan birikmiş toksinleri atarak iltihaplanmayı azaltıp hem bedensel hem de zihinsel sağlığınıza dönmek için sisteminizi sıfırlamaya yardımcı olabilirsiniz. Bu süre zarfında uyku, yemek yeme, beslenme, egzersiz, su içme, atıştırmaktan uzaklaşma, sağlıksız gıdaları hayatınızdan çıkartma, sağlıklı besinlerle beslenme gibi pek çok alışkanlığınızı da dönüştürerek bedensel ve zihinsel sağlığınızı destekleyebilir ve kendinizi çok daha mutlu ve enerjik hissedebilirsiniz.

21 gün boyunca uyguladığınız detoks programında kullandığınız her şey, kullanmadıklarınız kadar önem taşır. Dolayısıyla tuzun da önemine değinmeden geçmek olmaz. Yemeklerimize eklediğimiz tuzun mutlaka kaya tuzu olması son derece önemlidir. Zaten atıştırmaları ve işlenmiş gıdayı bu süre zarfında hayatımızdan çıkarttığımız için işlenmiş gıdalara eklenen zararlı tuzlardan da uzak kalmış ve vücudumuza doğru tuzu da almış oluruz. Kaya tuzunun detoksa etkisi çok büyüktür. Konunun önemini anlamak için Kaya tuzu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

21 günlük detoks paketi

21 Günlük İçten Dışa Detoks Paketi'ni incelemek ve satın almak için tıklayın.