Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Probiyotik Lahana Turşusu Faydaları Nelerdir
05.05.2023

Probiyotik Lahana Turşusu Faydaları Nelerdir

Bir tür fermente gıda olan lahana turşusu, yüzlerce yıldır Orta Avrupa'da popüler olmuştur. Lahana turşusu, var olan en sağlıklı yiyeceklerden biri olan lahana ile şimdiye kadar kullanılan en faydalı ve eskiye dayanan gıda hazırlama yöntemlerinden biri olan fermantasyonun sonucudur.

Doğal Fermente Lahana Turşusu (Sauerkraut)

Fermente sebze ve gıdaları bu kadar özel yapan nedir? Fermantasyon, gıdaların kimyasını doğal olarak değiştiren eski bir teknik ve perseverasyon yöntemini ifade eder. Yoğurt ve kefir gibi kültürlü süt ürünlerine benzer şekilde, lahana turşusunun fermantasyon süreci, bağışıklık, bilişsel, sindirim ve endokrin fonksiyondaki gelişmelerle bağlantılı olan faydalı probiyotikler üretir.

İnsanlar, modern buzdolapları, derin dondurucular veya konserve makineleri kullanılmadan, değerli sebzeleri ve diğer çabuk bozulan gıdaları uzun süre korumak için fermantasyonu kullanıyorlar. Fermantasyon, şekerler gibi karbonhidratları alkollere, karbondioksite veya organik asitlere dönüştürmenin metabolik sürecidir. Fermantasyon, bir karbonhidrat kaynağının, (şeker molekülleri içeren süt veya sebzeler gibi) maya, bakteri veya her ikisinin varlığını gerektirir. Maya ve bakteri mikroorganizmaları, glikozu (şekeri) bağırsak ortamınızı dolduran ve birçok vücut fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olan sağlıklı bakteri suşlarına dönüştürmekten sorumludur.

Mikrobiyal fermantasyon, bakteri veya maya organizmaları oksijenden yoksun bırakıldığında meydana gelir (bu nedenle fermantasyon, sürecin arkasındaki bilimi keşfeden ilk Fransız mikrobiyologları tarafından ilk olarak "havasız solunum" olarak tanımlanmıştır). Çoğu gıdayı “probiyotik” (yararlı bakteriler açısından zengin) yapan fermantasyon türüne laktik asit fermantasyonu denir. Laktik asit, zararlı bakteri gelişimini engelleyen doğal bir koruyucudur.

probiyotik-lahana-tursusu

Lahana Turşusu Probiyotiklerinin Faydaları

Her şeyden önce, lahana turşusunun canlı ve aktif probiyotikleri, sindirim sisteminizin ve dolayısıyla vücudunuzun geri kalanının sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahiptir. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminizin çok büyük bir bölümünün aslında bağırsağınızda yaşaması ve bağırsak floranızda yaşayan "bağırsak böcekleriniz" olarak düşünebileceğiniz bakteriyel organizmalar tarafından yönetilmesidir. Mikrobiyal dengesizlikler, çeşitli hastalıkların artan riskleri ile ilişkilendirilmiştir, ancak neyse ki, probiyotik gıdalardan faydalı mikroorganizmalar elde etmek, klinik ortamlarda sağlık yararlarını defalarca göstermiştir.

Probiyotik sağlayan lahana turşusu gibi yiyecekleri yedikten sonra, bu bağırsak böcekleri, vagus siniri aracılığıyla beyninizle iletişim kurdukları bağırsak duvarlarınızın astarına ve kıvrımlarına yerleşirler. Ayrıca vücudunuza giren çeşitli zararlı bakteri veya toksinlere karşı ilk savunma hattınız gibi davranırlar. Lahana turşusunda bulunan bazı yararlı probiyotik bakteriler, uzun süreli koloniler oluşturdukları için az çok kalıcı yerleşiktirler. Diğerleri daha hızlı gelir ve gider, ancak yine de önemli anti-inflamatuar etkileri vardır.

Mikrobiyal dengeyi yeniden kurmak ve hastalığı önlemek için çok çekici bir seçenek olabilir.

- Azaltılmış genel inflamasyon,

- Sızdıran bağırsak sendromu,

- Ülseratif kolit, IBS ve poşit gibi sindirim bozukluklarının iyileştirilmesi,

- Geliştirilmiş bağışıklık,

- Daha iyi besin emilimi,

- İshalin önlenmesi ve tedavisi,

- Laktoz intoleransı, süt proteini alerjisi ve diğerleri dahil olmak üzere gıda alerjilerinin önlenmesi ve semptomlarının azaltılması,

- Yüksek tansiyonun iyileştirilmesi,

- Azaltılmış kanser riski,

- Artrit iltihabının hafifletilmesi (romatoid artrit ve kronik jüvenil artrit),

- Egzama semptomlarının azaltılması,

- Düşük kolesterol,

- HIV/AIDS hastalarında daha iyi bağışıklık tepkisi,

- Geliştirilmiş vajinal sağlık ve İYE'ler ve bakteriyel vajinoz gibi bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi,

Bunun nedeni, probiyotiklerin çeşitli organlar ve sistemler, özellikle de vücudunuzun iltihaplanma ve hormon üretimini kontrol etme hızı üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bağırsaklarınızda yaşayan "iyi bakteriler" ve diğer organizmalar kendi başlarına bir organ olarak kabul edilebilir, çünkü bunlar beyninizin, hormonlarınızın, kalbinizin, akciğerlerinizin, karaciğerinizin ve sindirim organlarınızın (ve sonuçta, bağışıklık sisteminizin) çoğunu içerir.

Lahana turşusu, çok düşük kalorilidir, ancak gördüğünüz gibi iltihap önleyici bir besindir ve pek çok faydayla doludur. Lahana turşusu, sunabileceği probiyotiklere sahip olmasının yanı sıra, ana maddesi olan lahana sayesinde iyi bir antioksidan ve diyet lifi kaynağıdır.

Günde az miktarda yemek bile (sadece birkaç yemek kaşığı) K vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve fosfor ve tabii ki probiyotikler dahil olmak üzere harika bir besin kaynağı sağlar. Ek bir avantaj olarak, fermente sebzelerde mikroorganizmaların çoğalması, bunların sindirilebilirliğini artırır ve çeşitli besin maddelerinin emilimini artırır.

Yarım fincanlık probiyotik lahana turşusu porsiyonu (yaklaşık 75 gram) yaklaşık olarak şunları içerir:

- 14 kalori

- 0 gram yağ

- 4 gram lif

- 3 gram karbonhidrat

- 1 gram şeker

- 1 gram protein

- 496 miligram sodyum

- 11 miligram C vitamini (Günlük değerin yüzde 17'si)

- 10 mikrogram K vitamini (Günlük değerin yüzde 8'i)

- 1 miligram demir

- 1 miligram manganez

- 1 miligram B6 vitamini (Günlük değerin yüzde 6'sı)

- 17 mikrogram folat (Günlük değerin yüzde 5'i)

probiyotik lahana turşusu faydaları

Sağlık Yararları

Sindirimi İyileştirmeye Yardımcı Olan Probiyotikler Sağlar

Lactobacillus bakteri cinsi de dahil olmak üzere lahana turşusunda bulunan mikroorganizmalar, esasen bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri "besler" ve bu da sindirim sağlığını iyileştirir.

Sindirim sisteminizde yaşayan toksinlerin, iltihapların ve kötü bakterilerin varlığını azaltmaya yardımcı olabildikleri için probiyotik bakteriler, hassas bağırsak sendromu (IBS), kabızlık (evet, kaka yapmanıza yardımcı olurlar!), ishal, şişkinlik gibi semptomları azaltmak için faydalıdır. Gıda hassasiyetleri ve sindirim bozukluklarını iyileştirebilirler.

Probiyotik yoğurdun daha iyi sindirim ve hastalıkları önlemek için yenebilecek en iyi yiyeceklerden biri olduğunu sık sık duyuyoruz, ancak lahana turşusu gibi süt ürünü olmayan fermente yiyecekler de aynı etkilere sahip.

Bu süreçte lahana turşusu ve diğer fermente gıdalar, hormonlar üzerindeki etkileri sayesinde yediğiniz gıdadaki besinleri daha iyi emmenize, düzenli olarak tuvalete gitmenize ve hatta iştahınızı yönetmenize yardımcı olur.

Bağışıklık Fonksiyonunu İyileştirir

Çoğu insan farkında olmasa da, bağışıklık sisteminizin çoğunu içeren organ olan bağırsak ve lahana turşusunun probiyotikleri, bağırsak sağlığının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Yararlı bakteriler bağışıklık sistemini eğitebilir, etkinleştirebilir ve destekleyebilir.

Enflamasyonu ve Alerjileri Azaltır

Enflamasyonun temel nedenlerinden biri olan otoimmünite, ister hassas veya alerjiniz olan bir gıda, ister toksinler olsun, dışarıdan bir "istilacı" tarafından zarar gördüğünden şüphelendiği için vücudun kendi dokularına saldırdığı bir durumdur. Ev temizliği ve güzellik ürünleri, kalitesiz hava, su vb.

Sauerkraut'ın yararlı probiyotikleri, vücudun iltihaplanma yollarını kontrol eden ve enfeksiyonlara veya gıda alerjisi reaksiyonlarına karşı harekete geçen "doğal öldürücü hücreler" olarak adlandırılan NK hücrelerinin artmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da, kalp hastalığından kansere kadar var olan hemen hemen her kronik hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir.

Bilişsel Sağlığı ve Ruh Halini Destekler

Beynimizin ve sindirim sistemlerimizin nasıl birbirine bağlı olduğunu hayal etmek zor değil en son ne zaman "midenizin bulandığını" veya gergin olduğunuzdan karnınızda kelebeklerin uçuştuğunu düşünün. Araştırmacılar, bağırsaklarınız ve beyniniz arasındaki büyüleyici ve yakın ilişkiyi, özellikle de bu ilişkinin gerçekte nasıl "iki yönlü bir yol" olduğunu hâlâ öğreniyorlar.

Sadece ruh haliniz sindiriminizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizin sağlığının sinir sisteminizi, beyin fonksiyonunuzu ve ruh halinizi de etkileyebileceği ortaya çıktı!

Tüm bunlar, bağırsak sinir sisteminizdeki sinir hücreleri ile beyninizdeki merkezi sinir sisteminiz arasındaki birincil bilgi kanalını oluşturmaya yardımcı olan 12 kranial sinirden biri olan vagus siniri sayesinde mümkündür. Vagus siniri yoluyla iletişim, bağırsaklarınızdaki çeşitli bakteri popülasyonlarından etkilenir. Bağırsaklarınızda farklı oranlarda ne tür bakterilerin bulunduğuna bağlı olarak, öğrenme, hatırlama ve bilgileri sıralama yeteneğinizi etkileyen farklı kimyasal mesajlar tetiklenebilir.

Probiyotikler, depresyon gibi duygu durum bozukluğu için doğal ilaçlardan biridir. Birden fazla insan denemesinde, lahana turşusu gibi probiyotik gıdalarla takviye yapmak, ruh halinde iyileşmeye ve depresyon semptomlarının azalmasına yol açarak, onu depresyon için değerli bir yardımcı (ek) terapi haline getirdi.

Hayvanlarda, lahana turşusu gibi probiyotiklerin bazı kaygı semptomlarını azalttığı ve otizm belirtilerini iyileştirdiği bile bulunmuştur.

Kanserle Savaşan Antioksidanlar Sağlar

Lahana turşusunun probiyotiklerinin sunduğu sayısız faydanın yanı sıra, ana maddesi olan lahananın da pek çok faydası vardır. Lahana başlı başına hastalıklarla savaşan bir sebzedir. Lahana, kanserle savaşan güçlü besinler olarak bilinen yüksek antioksidan gıdalar ve turpgiller grubu sebzeler arasında yer alır.

Lahana ve diğer turpgillerden besinlerin koruyucu etkilerinin bir nedeni, çeşitli antioksidanlar ve diyet lifi sağlamalarıdır. Lahana, izotiyosiyanatlar ve indoller dahil olmak üzere bitkisel besinler içerir. 

Lahana turşusu, Doğu Avrupa'ya, özellikle de lahananın temel bir malzeme, hatta "süper sebze" olarak kabul edildiği Almanya, Polonya ve Rusya gibi yerlere özgüdür. Almanca "ekşi lahana" anlamına gelen lahana turşusu, ilk olarak 1700'lerde Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştı.   Bu dönemde gemilerle Amerika'ya gelen göçmenlerin uzun yolculuklarında yanlarında lahana turşusu taşıdıkları, çünkü fermantasyon işleminin bol miktarda hasat edilmiş lahanayı koruyabildiği ve aynı zamanda önemli besinler sağladığı söyleniyor.

Fermantasyon karmaşık bir süreç gibi görünse de, aslında Dünya üzerindeki hemen hemen her antik popülasyonda binlerce yıldır bir başka biçimde uygulanan bir şeydir. Gıdaları fermente etmek hızlı bozulmalarını engeller, bu nedenle dünya çapında binlerce yıldır mevcut sebzeleri, meyveleri, tahılları ve baklagilleri tüketmek için denenmiş ve doğru bir yöntem olmuştur.

organik lahana turşusu

Fermente Mutfağım Organik sertifikalı Lakto fermente probiyotik lahana turşusunu incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.