sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Manda Kaymağını Kendin Yap

07 Haziran 2021
Manda Kaymağını Kendin Yap

Manda Kaymağını Kendin Yap

Keyifli bir dönüşüme hazırsan tarife geçiyorum. İhtiyacımız olan tek şey yine manda sütü. 5 ya da 10 kg ne kadar istersen o kadar. Ne kadar çok süt, o kadar çok kaymak demektir. Bu tarif o kadar basit ki, basitlikten gelen lezzet ve dönüşüme hayran kalacaksınız.
Sütü kaynatın, kaynayan sütü 5 dk da kısık ateşte kaynatın. (ben yoğurt mayalarken de böyle yapıyorum her zaman)

Tencerenizi mermerin üzerine alıp ağzı açık olarak soğutun.
Soğuyan sütü yine ağzı açık olarak fazla dalgalandırmadan buz dolabına koyun ve unutun sütünüz olduğunu. İki gün sonra hatırlayın “dolapta sütünüz var” hadi çıkartalım dolaptan.
Zırh gibi tutan kaymağa keyifle bakıp önce tadını çıkartın. Sonra ellerinizi uzun uzun sabunlayın. Ben her zaman zeytinyağı ve kombuchanın ellerime verdiği temizliği tercih ediyorum, söylemedi demeyin fermente sabun kullanın. Tertemiz ellerinize ihtiyacınız var hep onları sevin ve iyi bakın onlara :)

İşçilik başlıyor yine elinize temiz bir yorgan iğnesi alın, kaymağı önce iğneyle artı şeklinde kesin. Elinizi süte daldırıp kestiğiniz her parçayı sütün içerisinden alıp ters çevirerek tabağa koyun. Her parçayı bir tabağa alın ki üst üste gelmesin kaymaklar. Sütün içerisinden kendi elinizle aldığınız kaymağınız hazır. En çok bir haftada tüketin ve söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama buzdolabında muhafaza edin. Koyun üzerine balı afiyetle yiyin, sevdiklerinize böbürlenin “bu kaymağı ben yaptım” diye, bunu hak ettiniz. En sevdiğiniz tatlıyı yapın, üzerine kendi yaptığınız kaymağı koyup, geçin en sevdiğiniz köşenize, bir de çay demleyin sıcacık.
Yine mutlu oldun bak, gördün mü? Mutluluk basit şeylerde fark et.


Sevgilerimle
Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.