Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Manda Kaymağını Kendin Yap
07.06.2021

Manda Kaymağını Kendin Yap

Manda Kaymağını Kendin Yap

Keyifli bir dönüşüme hazırsan tarife geçiyorum. İhtiyacımız olan tek şey yine manda sütü. 5 ya da 10 kg ne kadar istersen o kadar. Ne kadar çok süt, o kadar çok kaymak demektir. Bu tarif o kadar basit ki, basitlikten gelen lezzet ve dönüşüme hayran kalacaksınız.
Sütü kaynatın, kaynayan sütü 5 dk da kısık ateşte kaynatın. (ben yoğurt mayalarken de böyle yapıyorum her zaman)

Tencerenizi mermerin üzerine alıp ağzı açık olarak soğutun.
Soğuyan sütü yine ağzı açık olarak fazla dalgalandırmadan buz dolabına koyun ve unutun sütünüz olduğunu. İki gün sonra hatırlayın “dolapta sütünüz var” hadi çıkartalım dolaptan.
Zırh gibi tutan kaymağa keyifle bakıp önce tadını çıkartın. Sonra ellerinizi uzun uzun sabunlayın. Ben her zaman zeytinyağı ve kombuchanın ellerime verdiği temizliği tercih ediyorum, söylemedi demeyin fermente sabun kullanın. Tertemiz ellerinize ihtiyacınız var hep onları sevin ve iyi bakın onlara :)

İşçilik başlıyor yine elinize temiz bir yorgan iğnesi alın, kaymağı önce iğneyle artı şeklinde kesin. Elinizi süte daldırıp kestiğiniz her parçayı sütün içerisinden alıp ters çevirerek tabağa koyun. Her parçayı bir tabağa alın ki üst üste gelmesin kaymaklar. Sütün içerisinden kendi elinizle aldığınız kaymağınız hazır. En çok bir haftada tüketin ve söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama buzdolabında muhafaza edin. Koyun üzerine balı afiyetle yiyin, sevdiklerinize böbürlenin “bu kaymağı ben yaptım” diye, bunu hak ettiniz. En sevdiğiniz tatlıyı yapın, üzerine kendi yaptığınız kaymağı koyup, geçin en sevdiğiniz köşenize, bir de çay demleyin sıcacık.
Yine mutlu oldun bak, gördün mü? Mutluluk basit şeylerde fark et.


Sevgilerimle
Ferda Uslu