Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Karabiberin Karaciğer ve Kanserle Mücadelede Faydaları
25.05.2023

Karabiberin Karaciğer ve Kanserle Mücadelede Faydaları

Şu anda mutfağınızda bulunan bir öğenin en etkileyici sağlık yararları listelerinden birine sahip olabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Öğütücünüzde masumca duran karabiber, hastaları iyileştirmek için binlerce yıldır kullanılan inanılmaz derecede güçlü küçük bir baharattır.

Karabiber yiyebilir misin? Açıkçası, cevap evet. Onu yemeli misin? Kesinlikle!

Resmi olarak Piper nigrum olarak bilinen bu, binlerce yıldır Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) ve Ayurveda tıbbının bir ilkesi olmuştur. Araştırmalar bu iyi bilinen faydaları yakalarken, karabiberin tüm bunları hak ettiğini ortaya çıkardı.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Bilimsel kanıtların gözden geçirilmesine göre, karabiberin sağlık yararları, ana antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerden antitoksik yeteneğe (kolonda), tümör öldürmeye, tiroid desteğine, soğuk algınlığının tedavisine, ateşin azaltılmasına ve daha fazlasına kadar uzanıyor.

Karabiber tüm bunları nasıl başarıyor? Sorumlu etken madde piperindir. Karabiber, özellikle oksidatif stresi azaltmak için güçlü bir bitki oluşturan uçucu bileşikler, oleoresinler ve alkaloitler içerir. Güçlü faydalarının bir başka incelemesi, "temel alkaloid bileşenleri, yani piperin, bilişsel beyin işleyişine yardımcı olur, besinin emilimini artırır ve gastrointestinal işlevselliği geliştirir."

En etkileyici karabiber sağlık yararlarından bazılarına bakalım ve neden daha fazla kullanmanız gerektiğini görmenize yardımcı olalım. Ama bundan önce tüm sağlık faydalarından faydalanmak için organik tane karabiberi her kullanım öncesi taze taze öğüterek kullanmanız gerektiğinin altını çizelim.

Kanserle Savaşmaya veya Önlemeye Yardımcı Olabilir

Geleneksel tıp sistemlerinde karabiberin önemli bir kanser karşıtı bileşen olduğu düşünülüyor ve bunun muhtemelen doğru olduğu görülüyor. Piper nigrum, kansere karşı potansiyel olarak çok güçlü kılan anti-tümör ve bağışıklık sistemi eylemlerine sahiptir.

Bir laboratuvar çalışmasında karabiberli zerdeçal meme kanseri hücrelerine karşı test edilmiştir. Zerdeçal ve karabiberdeki etken madde olan kurkumin, hem birlikte hem de ayrı ayrı malign hücreleri öldürmede etkili olduğu gösterilmiştir.

Hem karabiber hem de kurkumin yan etkileri, mutasyona uğramış hücreleri öldürme yeteneğine sahip olmalarına rağmen ihmal edilebilir düzeydedir. Onları kemoterapi gibi yaygın kanser tedavilerinden ayıran şey budur. Karabiber özü/piperinin tümör öldürücü aktivitesi ile bile sağlıklı hücreler güvenlidir.

Birçok zerdeçal/curcumin takviyesi, aktif bileşenlerin etkinliğini ve emilebilirliğini artırmak için karabiber içerir, ancak aşağıda buna daha fazla değineceğim.

Karaciğeri Korur

Bir başka Ayurveda karabiber kullanımı karaciğerin korunması içindir. 1993 yılında yapılan bir laboratuvar çalışması, karaciğeri oksidatif maddelerin neden olduğu hasarlardan koruduğunu ve karaciğer hücrelerinin, genellikle karaciğer fonksiyonuna verilen zararla tükenen önemli bir antioksidan olan glutatyon (GSH) seviyesini korumasına yardımcı olduğunu buldu.

Antioksidan, Antienflamatuar ve Antibakteriyel

Uzun süreli sağlıkta en önemli faktörlerden biri, çoğu hastalığın kökeninde yatan kronik inflamasyondur. Standart diyetler, iltihabı harekete geçiren alışkanlıklar etrafında toplanmıştır, bu nedenle anti-inflamatuar diyet, hastalıkları önlemek için önemlidir.

Benzer şekilde, vücuttaki oksidatif stres ve bakteri üremesi kontrolden çıkabilir ve birtakım sağlıksız koşullara yol açabilir. Bu süreçlerin üçünün de vücutta gerçekleşmesi gerekiyor, ancak etkileri görülmeden önce yalnızca belirli derecelerde.

Karabiber ve aktif bileşiği piperin, iltihabı azaltmaya, oksidatif stresle savaşmaya, vücuttaki antioksidan konsantrasyonlarını artırmaya ve hastalığa yol açabilecek birçok farklı bakteri türünü öldürmeye yardımcı olabilir.

Bilhassa karabiber diş eti iltihabı, ağız pamukçuk ve çürükler (diş çürüğü) gibi durumlara yol açan ağızdan bakterilerilerine karşı etkili olabilir.

Depresyonla Savaşabilir

Birçok ilaç depresyonla savaşırken, antidepresanların yan etkileri ve bunlarla ilgili yoksunluk semptomları onları doğal sağlık dünyasındaki birçok kişi için çekici kılmamasına neden olur. İyi haber şu ki, depresyonu büyük ölçüde etkileyebilecek birçok diyet ve takviye seçeneği var.

karabiber faydaları

Bugüne kadar sadece hayvan araştırmalarında kanıtlanmış olmasına rağmen, karabiber doğru kullanıldığında depresyon için doğal bir ilaç görevi görebilir. Bu etki zerdeçal ile birlikte kullanıldığında artırılabilir.

Epilepsi Diyetinin Bir Parçası

Epilepsi'nin doğal olarak diyetle tedavi edilebileceğini biliyor muydunuz? Geleneksel Çin Tıbbına göre karabiber epilepsi diyetinin bir parçasıdır.

bağırak

Bağırsak Sağlığında Önemli

Antik tıp, belirli sindirim sorunları durumunda karabiberi de gerektirir. Biberlerdeki baharatlı bileşik olan kapsaisin, bağırsakları koruyan başka bir bileşendir. Hem kapsaisin hem de piperin bağırsaktaki TRPV1 reseptörünü etkiler, bu da ağrıya karşı koymak ve sindirimi iyileştirmek için beyinde ve vücutta kimyasalların üretimine işaret eder.

Kapsaisin bağırsağınız için harikadır, ancak TRPV1 reseptörleriniz sonunda baharattan kaynaklanan ağrıya ve bağırsak süreçleriniz üzerindeki etkisine karşı duyarsızlaşır. Daha fazla karabiber tanıtmak, reseptörleri yeniden duyarlı hale getirmeye ve baharatın etkisini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

Karabiber yüksek tansiyona iyi gelir mi? Piperin yediğinizde, aksi takdirde kan basıncını artıracak ve sonunda kalp hastalığına yol açabilecek diğer faktörlere karşı koymaya yardımcı olabilir.

Sadece küçük bir parça karabiberde çok fazla besin var! Bir çay kaşığı karabiber, yaklaşık 2,3 gram, şunları içerir:

5,8 kalori

0,1 gram yağ

0,5 miligram sodyum

1,5 gram karbonhidrat

0,6 gram lif

0,2 gram protein

0,3 miligram manganez

3,8 mikrogram K vitamini

0,03 gram bakır

Geleneksel Çin Tıbbı Uygulayıcıları karabiber kullanır:

Mideyi ısıtın: Mideyi "ısıtmak" için bu ısı elementini kullanarak hazımsızlık, karın ağrısı, iştahsızlık ve ishali tedavi ettiği düşünülmektedir.

Soğuktan at: Karabiber, vücudu soğuk algınlığından ve buna bağlı ateşten kurtarmak için önemli bir baharattır.

Ağrıyı azaltın: Karabiber kontrolden çıkan qi'yi azalttığında, kabızlığı, gıda durgunluğunu (şişkinliğe neden olur), mide bulantısını ve krampları tedavi ettiği düşünülmektedir.

Sıtma ile mücadele: TCM uygulayıcıları sıtmayı tedavi etmek için karabiber kullanır.

karabiber yararları

Ayurveda Tıbbı

Ayurveda veya Ayurveda tıbbı Hindistan'da yaygın olarak uygulanmaktadır. Yine, bu gelenek bir denge teorisine dayanmaktadır. Ayurveda'nın üç doshası (enerji türü) vata, pitta ve kapha'yı içerir. Her insanın baskın doshalara sahip olduğu düşünülmektedir ve bu uygulamada reçeteler dengeye ulaşmak için doshaları dengelemenin yollarını içerir.

Hintçe Piper nigrum veya karabiber farklı şifa türleri için çok önemli bir baharattır. Sonuçta, trikatu'nun birleşik güçlerini oluşturur! Ayurveda'daki diğer bitkilerin aksine, bu ısınma baharatının zayıf etkileşimleri olmayan diğer baharatların ve otların çoğuyla kolayca konduğu kabul edilir. Bu uygulama açısından karabiber, "sindirim ateşini agni'yi yakmaya" yardımcı olur.

Ayurveda formülasyonunda karabiber reçete edilebilir:

Temizleyin ve detoksifiye edin: Karabiberin toksinleri kandan atmak için ek terlemeye ve idrara çıkmaya neden olduğuna inanılıyor.

Sindirimi iyileştirin: Sindirim sularının salgılanmasını desteklemeye yardımcı olduğu için karabiber sindirimi iyileştirebilir, iştahı artırabilir ve bağırsakları temizleyebilir.

Besinleri taşıyın: Ayurveda'daki karabiber, besin emilimini/biyoyararlanımı artırmaya yardımcı olarak bitkisel faydaları vücuda "taşır".

Beyne oksijen akışını iyileştirir: Karabiber vücudu detoksifiye ederken, oksijenin beyne daha verimli bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Solunum sağlığını destekleyin: Karabiber, solunum sistemini tıkanıklığı ve kuru mukoza zarlarını temizlemeye teşvik eden bir ısı elementidir.

Eklem sağlığını onarın ve sürdürün: Bazı Ayurveda kaynakları karabiberin eklemi destekleyen bir baharat olduğunu iddia ediyor.

Parazitleri öldürün: Karabiber gibi ısınma baharatları midedeki parazitlere karşı anti-paraziter olarak kabul edilir. Ayrıca sıtma ile de savaşabilir.

Karabiber Nerede Bulunur ve Nasıl Büyür?

Karabiber alırken, her zaman organik satın alma eğilimindeyim çünkü organik olmayan biber bitkilerinin sahip olabileceği toksine maruz kalma riskinin çok daha düşük olduğundan emin olabilirim.

Karabiber bitkisi Hindistan'ın güney bölgesine özgüdür ve yalnızca sıcaklığın asla yaklaşık 60 derecenin altına düşmediği yüksek neme sahip tropikal ortamlarda yetiştirilebilir. Nemi tutabilen bir miktar kil ile verimli topraklarda büyür. Bu asma bitkisi kalp şeklinde yapraklarla büyür ve yetiştirmek istediğiniz meyveyi vermeden önce "spike benzeri beyaz çiçekler" üretir.

Karabiberin Tarihi

Karabiber nereden geliyor? Bu hikaye, Arap tüccarların bu karlı baharatı tekelleştirdiği Yunan ve Roma tarihi belgelerindeki referanslardan MÖ 1000'e kadar başlıyor. O günlerde karabiber ekimi yerli bölgesiyle sınırlıydı: güneybatı Hindistan'daki Kerala.

Karabiber, 4.000 millik İpek Yolu güzergahında sevk edilen ortaçağ Avrupa'sında pahalı bir lükstü. Tüccarlar genellikle karabiber fiyatlarını o kadar yüksek belirlerler ki, "biber pahalı" ifadesi Hollandaca'da inanılmaz derecede yüksek fiyatlı bir ürünü tanımlamak için yaygın olarak kullanılır.

Kaşiflerin çağı patladığında, Kristof Kolomb gemisini karabiber olduğunu düşündüğü şeyle stokladıktan sonra zengin olduğuna inanıyordu, ancak İspanya'ya döndükten sonra sadece esasen değersiz olan acı biber taşıdığını öğrendi.

Ticaret yolları genişledi ve karabiber sonunda yaygın olarak kullanılabilir hale geldi. Bazı raporlar, bir noktada dünyadaki baharat ticaretinin yüzde 70'ini oluşturduğunu tespit ediyor.

fermente karabiber

Fermente Mutfağım Organik Tane Karabiberi incelemek için tıklayınız.