Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Kahkaha Yogası Nedir?
17.05.2023

Kahkaha Yogası Nedir?

Gülmenin en iyi ilaç olduğu atasözünü hepimiz duyduk ve daha fazla insan bunun gerçekten doğru olabileceğini anlamaya başlıyor. Kahkaha yogası denen bir şey hızla dünya çapında bir fenomen haline geliyor.

1995 yılında Hindistan'ın Bombay kentinde bir aile hekimi olan Dr. Madan Kataria, "Gülme en iyi ilaç" başlıklı bir makale yazdı. Araştırmasının bulgularından etkilenen Dr. Kataria, yerel topluluğunda bir "Kahkaha kulübü" kurmaya karar verdi. Zamanla ve bir Hatha Yoga uygulayıcısı olan eşinin de katkısıyla kahkaha kulübü, kahkaha ve yogik nefes egzersizlerini birleştiren yeni bir yoga biçimine dönüştü: Kahkaha yogası.

Uzun süreli istemli kahkahaların, kendiliğinden kahkahalarla aynı fiziksel ve zihinsel faydaları sağladığına inanılmaktadır. Kahkaha yogası, şakalara veya mizaha ihtiyaç duymadan vücudu gülmeye (ve buna bağlı faydaları elde etmeye) alıştırmak için egzersizleri nefes alma teknikleriyle birleştirir. Buradaki fikir, katılımcıların gülme gerçek olana kadar, bu zorla veya sahte kahkaha olsa bile, sebepsiz yere gülecekleridir.

Fiziksel Sağlığınıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Gülmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini azaltır. Kahkaha, vücudu virüslere, bakterilere ve diğer enfeksiyon risklerine karşı koruyan antikorları artırır. Aynı zamanda vücuda yararlı bir kardiyo egzersizi sağlar sadece 10 dakikalık kahkaha, kürek çekme makinesinde geçirilen 30 dakika ile aynı faydaları sağlar! Gülmek, kan basıncını düşürürken kanın dolaşımını ve iç organlara beslenmesini artırır.

Ayrıca gülmek, akciğer kapasitesini ve kandaki oksijen seviyesini artırarak astımı veya bronşiti kolaylaştırır. Kahkahanın ayrıca alerjiler, artrit ve hatta kanser gibi kronik hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi başka fiziksel rahatsızlığın semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

Kahkaha Yogası Ruh Sağlığınıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kahkaha, vücudun depresyonla savaşmak için çalışan endorfin ve serotonin düzeylerini üretimini artırır. Gülme eyleminin stres ve gerginliği azalttığı da kanıtlanmıştır. Gülen insanlar, gülmeyenlere göre daha az endişelenme eğilimindedir. Ayrıca kaygı, panik atak ve uykusuzluk gibi diğer ruh sağlığı durumları üzerinde de olumlu bir etkisi olmuştur.

Kahkaha yogası yoluyla sosyal bağ kurmanın faydalarının da ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu insandan insana bağlantılar, dahil olma ve ait olma duygularında uzun vadeli gelişmelerle sonuçlanır. Bu, artan güven, benlik saygısı ve genel duygusal esnekliğe yol açabilir.

Gerçek Bir Eğlence: Kahkaha Yogası

Bazı insanlar kahkaha yogasını ilk başta rahatsız edici veya utanç verici bulabilir. Hiç tanışmadığınız insanlara aptalca suratlar yapmak veya kendinizi gerçekten mutlu hissetmiyorsanız veya şakacı bir ruh halindeyken zorla kahkaha atmak garip gelebilir. Ancak etrafınızdaki diğer insanların da kendilerini aptal ve rahatsız hissetmeleri muhtemeldir. Yalnız değilsiniz! Hiç tanımadığınız insanlarla bir sınıfa dalmadan önce küçük bir deneme sürüşüne ihtiyacınız varsa, yakın arkadaşlarınızdan biriyle bir araya gelin ve sahte kahkahalar atmaya başlayın. Sahte kahkahalarınız gerçek kahkahalara dönüşecek ve kısa süre sonra yanlara doğru yuvarlanmaya başlayacaksınız, yanaklarınız kıkırdamaktan acıyor. Küçük bir zorlama kahkaha nöbetinden oraya nasıl geldiğinizi merak edeceksiniz. Bir deneyin ve hoşunuza giderse kahkaha yogasına hazır olabilirsiniz.