Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Evde Sürdürülebilir Kefir Tarifi
27.08.2021

Evde Sürdürülebilir Kefir Tarifi

Mayalanarak yapılan fermente besinlerden en basit ve sürdürülebilir olanlarındandır kefir.
İhtiyacınız olan iki temel malzeme vardır, süt ve canlı daneli kefir. Süt tamam da canlı hem de daneli kefir nerden bulunur diyenlere;
Daneli doğal fermantasyonla bildiğimiz kafkas kefiri satan markalar oluşmaya başladı ülkemizde ve ulusal marketlerden bazılarında satılıyor, temin edilebilir. Maya için kullanacağımız kefirin nitelikleri şöyle olmalı;

Pastörize edilmemiş,
endüstriyel olarak üretilmemiş,
içinde canlı kefir daneleri olan,
fermantasyonu durdurulmamış (bunu anlamanın en iyi yolu da bizim kombuchalarımız gibi orjinal kefirin de şişede duramaması gaz oluşturması)
Toz, yani ölü ne olduğu belli olmayan mayaları asla kullanmıyoruz.

Bu kefiri bir şişe alıp, onu maya olarak kullanıp, sonsuza kadar evde kefirinizi üretebilirsiniz.
Vee asıl büyük olaylardan bir tanesi ve en mühimi bu tarifte;
-dane ayırmak,
dane süzmek,
-dane beslemek
YOK...
Yani ne zaman kefir mayalamaya kalksak bu işi sürdürülemez hale sokan tüm o sevimsiz işleri çıkartınca kefir mayalamak dünyanın sanırım en kolay işi oluyor. Evinizin rahatlığı ve temziliğinde içinize sinecek kefir yaparak, onu tüm sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebileceksiniz.


Malzemeler
1 LT süt (günlük, ya da kaynayıp soğuyup oda ısısına gelmiş süt)
Canlı Daneli kefir- 1 çay bardağı

Hazırlama süresi: 2 DK
Fermantasyon süresi: süresi 24 Saat

Yapılışı
Oda ısısındaki sütü uygun bir kaba alın(plastik kullanmıyoruz) içine 1 çay bardağı canlı daneli kefirden ekleyin, karıştırın kapağını kapatın, mutfağınızda uygun bir yere alın ve unutun.
24 saat sonra fermantasyon tamamlanmıştır güzelce karıştırın, uygun bir cam şişeye tamamını alıp buzdolabına kaldırmadan önce, bir çay bardağı daneli kefirinizden maya olarak kapaklı cam bir kavanozda ayırın. Ayırdığınız bu kefirle en geç bir haftta en geç 10 gün içinde mayalama yapabilirsiniz. Zaten siz sürekli yapıp içeceğiniz için o kadar bekletmeyeceksiniz, sorun yok. Haftada birkaç kez bu şekilde kefir mayaladığınızda buzdolabınızda içinmeye hazır gerçek ekşi ve muhteşem tadıyla kefiriniz olacak.
İçinde bolca canlı probiyotikler laktobasiller, vitamin, mineral ve bilumum vücudun ihtiyacı olan besinlerin bulunduğu içimi gayet lezzetli fermente içeceğinizi beslenmenizden eksik etmeyin.
İçmeden önce şişeyi güzelce çalkalayın, köpük köpük daneli kefiriniz yayık ayranı kıvamı ve tadında içime hazır. Daneleri mutlaka yutun, onlar çok çok faydalı unutmayın.
İster sade, ister meyveli, ister ayran ya da cacıkla, isterseniz dondurmasını yapın, artık gerisi damak tadınıza ve sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Sevgiler
Ferda Uslu