sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı

27 Nisan 2021
Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı

Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı

Malzemeler
İstediğiniz kadar ev yapımı yayık tereyağı,
Tabanı kalın bir tencere,
Cam kavanoz.
Delikli kevgir.

Yapılışı
Ev yapımı yayık tereyağını tabanı kalın bir tencereye alıp kısık ateşte arada bir karıştırarak tamamen eritin.
Yağ eridikten sonra kaynamaya başlayacaktır. Buradaki en önemli püf noktası yağın asla yanmaması gerektiği, bu yüzden kısık ateşte hazırlamak ve başından hiç ayrılmamak çok önemli.
Yağ kaynamaya başladıktan sonra yağın miktarına göre kaynama süresi de değişiyor. Bu aşamada üzerine biriken köpükler bir kevgirle alın. Yağ altın sarısı bir renk aldığında ve tencerenin dibi görünmeye başladığında ghee olmuş demektir. Zamanlamadan çok bu kıstaslara dikkat etmeniz önerilir.
Gheenin hazır olduğunu gösteren en önemli belirti, yağın bulanık görüntüden kurtulup şeffaf bir görünüm kazanmış olmasıdır.
Bu aşamada artık ocağın altını kapatıp, cam bir kavanoza süzgecin üzerine temiz bir tülbent serilerek yağı süzerek doldurun.

Oda sıcaklığında direk ısı ve güneşe maruz bırakmadan muhafaza edilir. Buz dolabına almanıza gerek yoktur.
Üzerinden aldığınız köpükleri yemek yaparken ilave edip tüketebilirsiniz. Tencerenin dibinde kalan tortuları ise atınız.

Sade yağ (ghee) hazır.
Fotoğrafların hepsi kavanozlar yeni dolduğunda ghee sıcakken çekilmiştir. bir kaç gün bekleyen ghee içinde kısmi donmalar olur ve kristalleşen donuk kısımlar yağın alt kısmında daha açık renkli bir görüntü oluşturur bu tamamen olması gereken normal bir görüntüdür.

Afiyet olsun.
Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.