Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı
27.04.2021

Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı

Evde Sade Yağ-Ghee Yapımı

Malzemeler
İstediğiniz kadar ev yapımı yayık tereyağı,
Tabanı kalın bir tencere,
Cam kavanoz.
Delikli kevgir.

Yapılışı
Ev yapımı yayık tereyağını tabanı kalın bir tencereye alıp kısık ateşte arada bir karıştırarak tamamen eritin.
Yağ eridikten sonra kaynamaya başlayacaktır. Buradaki en önemli püf noktası yağın asla yanmaması gerektiği, bu yüzden kısık ateşte hazırlamak ve başından hiç ayrılmamak çok önemli.
Yağ kaynamaya başladıktan sonra yağın miktarına göre kaynama süresi de değişiyor. Bu aşamada üzerine biriken köpükler bir kevgirle alın. Yağ altın sarısı bir renk aldığında ve tencerenin dibi görünmeye başladığında ghee olmuş demektir. Zamanlamadan çok bu kıstaslara dikkat etmeniz önerilir.
Gheenin hazır olduğunu gösteren en önemli belirti, yağın bulanık görüntüden kurtulup şeffaf bir görünüm kazanmış olmasıdır.
Bu aşamada artık ocağın altını kapatıp, cam bir kavanoza süzgecin üzerine temiz bir tülbent serilerek yağı süzerek doldurun.

Oda sıcaklığında direk ısı ve güneşe maruz bırakmadan muhafaza edilir. Buz dolabına almanıza gerek yoktur.
Üzerinden aldığınız köpükleri yemek yaparken ilave edip tüketebilirsiniz. Tencerenin dibinde kalan tortuları ise atınız.

Sade yağ (ghee) hazır.
Fotoğrafların hepsi kavanozlar yeni dolduğunda ghee sıcakken çekilmiştir. bir kaç gün bekleyen ghee içinde kısmi donmalar olur ve kristalleşen donuk kısımlar yağın alt kısmında daha açık renkli bir görüntü oluşturur bu tamamen olması gereken normal bir görüntüdür.

Afiyet olsun.
Ferda Uslu