Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Zencefilin Vücut ve Beyin için Faydaları
15.05.2023

Zencefilin Vücut ve Beyin için Faydaları

Zencefilli, biberli aroması ve kapsamlı sağlık yararları ile eşit derecede lezzetli ve besleyicidir. Bugün dünyada en çok kullanılan diyet çeşnilerinden biridir, çok yönlüdür, tariflere eklenmesi kolaydır. Sadece beden için değil beyin fonksiyonlarına da son derece etkilidir.

Zencefilin sağlığa faydaları büyük ölçüde antioksidanları, antienflamatuar özellikleri ve gingerol, shogaol, paradol ve zingerone gibi terapötik bileşiklerin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Aslında, zencefilden yaklaşık 100'den fazla bileşik olduğu bildirilmiştir. Sadece antioksidanlar değil, aynı zamanda antikanser, nöroprotektif ve kardiyovasküler koruyucu özellikleri de vardır.

Taze, kurutulmuş, öğütülmüş, kapsül ve meyve suyu formunda bulunan bu baharatın diyetinize eklenmesi kolaydır ve insan vücudundaki hemen hemen her sistem üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir.

Zencefil Nedir?

Zingiber officinale olarak da bilinen zencefil, zerdeçal ve kakule ile yakından ilişkili çiçekli bir bitkidir. Zencefil bitkisinin yeraltı gövdesi veya rizom, genellikle zencefil kökü olarak tıbbi özellikleriyle bilinir.

Zencefil, tıbbi özellikleri nedeniyle dünya çapında binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Aslında, eski Çin, Roma, Yunan, Arapça ve Sanskritçe metinlerin tümü, bu baharatın genel sağlık ve esenliği iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanıldığını belgelemiştir.

Enfeksiyonlarla savaşmaktan kolesterolü düşürmeye ve kilo vermeyi artırmaya kadar, diyetinize zencefil kökü eklemenin sağlık üzerinde güçlü bir etkisi olabileceği açıktır.

Zencefilin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bu baharat, araştırmaların güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteren, zencefilol gibi çok çeşitli önemli bileşikler, vitaminler ve mineraller içerir .

İşte bu yaygın baharatın sindirim sağlığını ve ötesini nasıl geliştirebileceği hakkında daha fazla bilgi:

Bulantı ve Sabah Bulantısını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Tarihsel olarak deniz tutması ve sabah bulantısı için doğal bir çare olarak kullanılan zencefil, belki de en çok mide bulantısı ve kusmayı tedavi etme yeteneği ile bilinir.

Mantar Enfeksiyonlarıyla Savaşır

Mantar enfeksiyonları, maya enfeksiyonlarından sporcu kaşıntısına ve sporcu ayağına kadar çok çeşitli koşullara neden olur. Neyse ki zencefil, güçlü antifungal özellikleri nedeniyle hastalığa neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur.

Mide Ülserlerine Karşı Korur

Birçok çalışma, zencefilin midenin iç yüzeyinde oluşan ve hazımsızlık, yorgunluk, mide ekşimesi ve karın rahatsızlığı gibi semptomlara neden olan ağrılı yaralar olan mide ülserlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Adet Ağrılarını Hafifletir

Ne yazık ki, ağrı, adet krampları (dismenore) ve baş ağrıları gibi semptomlar, birçok kadın için genellikle menstrüasyonla ilişkilendirilir. Bazıları semptomları hafifletmek için reçetesiz satılan ilaçlara yönelirken, zencefil gibi doğal tedaviler adet ağrısını hafifletmede aynı derecede yararlı olabilir.

zencefil

Kanser Büyümesini Engelleyebilir

Zencefilin en etkileyici etkilerinden biri, 6-gingerol adı verilen güçlü bir bileşiğin varlığı sayesinde kanser önleyici özelliğidir. 2018'de yapılan bir araştırma, zencefilin ilgili antiproliferatif, antitümör, invaziv ve antiinflamatuar aktiviteler sergilediğini buldu. Kanserle savaşan besinler listenize ekleyin.

Test tüpü çalışmaları, bu baharatın bileşenlerinin, yumurtalık, pankreas ve prostat kanseri için kanser hücresi büyümesini ve gelişimini bloke etmede etkili olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kanseri ne kadar iyi engelleyebileceğini ve insanlara nasıl bulaşabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kan Şekerini Düzenlemeye ve Obeziteyle Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, zencefilin normal kan şekerini yükseltmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu, sık idrara çıkma, baş ağrıları (migren dahil) ve artan susama gibi yüksek kan şekeri seviyeleri ile ilişkili negatif semptomları azaltmak için yararlı olabileceği anlamına gelir.

Metabolik sağlığa müdahale eden oksidatif stres ve iltihaplanma ile savaşma kabiliyetinden dolayı bu etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Eklem ve Kas Ağrılarını Giderir

İltihabı azaltma kabiliyeti nedeniyle, diyetinize zencefil eklemek hem kas ağrısını hem de osteoartrit dahil artritle ilişkili eklem ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışma, günlük tüketimin, egzersize bağlı kas yaralanmasının neden olduğu kas ağrısında orta ila büyük ölçüde azalmaya neden olduğunu gösterdi. Başka bir çalışma, zencefil özünün osteoartritli bireylerde diz ağrısını ve ağrı kesici ilaç ihtiyacını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kolesterol Düzeylerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Safra üretiminden hormon üretimine kadar, kolesterol genel sağlık için çok önemlidir. Bununla birlikte, kanda yüksek seviyelerde kolesterol birikerek tıkanıklıklara neden olabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Zencefilin en büyük faydalarından biri, kalp problemleri riskinizi azaltmak için kolesterol seviyelerini ve trigliseritleri doğal olarak düşürme yeteneğidir.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Zencefil beyin için harika bir besindir. Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi nörodejeneratif durumlar, beyinde oksidatif stres ve kronik iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir. Zengin antioksidanları ve güçlü anti-inflamatuar özellikleri ile zencefilin beyninizin sağlığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyonlarla Savaşmaya Yardımcı Olur

Zencefil, antifungal özelliklerine ek olarak, idrar yolu enfeksiyonları, zatürre ve bronşit gibi bakteriyel enfeksiyonlarla da savaşma yeteneğine sahiptir.

Enflamasyonu Kolaylaştırır

Enflamasyon, yaralanma ve enfeksiyona karşı normal, sağlıklı bir bağışıklık tepkisi olabilse de, kronik enflamasyonun kalp hastalığı, obezite, diyabet ve kanser gibi durumlara önemli bir katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Uygun Sindirimi Teşvik Eder

Zencefilin en güçlü faydalarından biri, sindirim sağlığını destekleme ve ağrı, mide ekşimesi, dolgunluk ve rahatsızlık gibi semptomlarla karakterize edilen yaygın bir sindirim bozukluğu durumu olan dispepsi gibi sorunları önleme yeteneğidir.

Zencefil İçeriği

Yukarıda bahsedildiği gibi, zencefil koruyucu bileşiklerle doludur, özellikle de zencefilol, ama aynı zamanda:

- Şogaol

- Paradol

- Zingeron

- Terpenler

- Polisakkaritler

- Lipidler

- Organik asitler

- Ham lifler

 

Her 100 gram çiğ zencefil yaklaşık olarak şunları içerir

- 80 kalori

- 17,8 gram karbonhidrat

- 1,8 gram protein

- 0.7 gram yağ

-2 gram diyet lifi

- 415 miligram  potasyum  

- 0,2 miligram bakır

- 0,2 miligram manganez

- 43 miligram magnezyum

- 5 miligram C vitamini

- 0,2 miligram B6 vitamini

- 0,7 miligram niasin

- 34 miligram fosfor

- 0,6 miligram demir

Zencefil, yukarıda sıralanan besinlerin yanı sıra az miktarda kalsiyum, çinko, pantotenik asit, riboflavin ve tiamin içerir.

Bununla birlikte, çoğu insanın zencefilin çok küçük bir kısmını tükettiğini unutmayın, bu nedenle mikro besin ihtiyaçlarınızı karşılamak için diğer çeşitli besleyici yoğun gıdalarla birleştirilmelidir.

zencefil nasıl kullanılır

Zencefil Nasıl kullanılır?

Zencefili çeşitli formlarda bulabilir ve her gün günlük rutininize kolayca dahil edebilirsiniz.

Taze zencefil satın alırken tırnağınızla kolayca kazınabilecek ince, parlak kabuğa sahip kökler arayın. Kök ayrıca keskin, biberli ve keskin bir aromaya sahip olmalıdır.

Bozulmuş zencefil ise yumuşak beneklere ve nemli bir dokuya sahip olurken, kesilmiş zencefilin kenarları kararmaya başlar.

Zencefil kökü taze yenebilir, öğütülebilir, suyu sıkılabilir veya en sevdiğiniz içeceklere katılabilir.

Kuru zencefili toz halinde alarak tüm yemek, içecek, smoothieler ve hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Toz zencefil alırken mutlaka organik sertifikalı ve ışınlanmamış olmasına dikkat edin.

Bu baharatı ev yapımı bir öksürük şurubu yapmak için de kullanabilir, rahatlatıcı bir sıcak banyoya birkaç yemek kaşığı ekleyebilir veya rahatlatıcı bir ayak banyosuna karıştırabilirsiniz.

organik zencefil

Fermente Mutfağım organik sertifikalı ışınlanmamış toz zencefili incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.


Bu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?