sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Şirden Mayalı Peynir

27 Nisan 2021
Şirden Mayalı Peynir

Şirden Mayalı Peynir

Malzemeler
5 lt çiğ süt,(inek, keçi, manda sütü karışık da olabilir. Ya da hangisine ulaşıyorsanız sadece onu da kullanabilirsiniz.
yarım kapak şirden mayası,
Gıda termometresi,
yarım su bardağı ev yoğurdundan yapılmış koyu ayran.
1 kavanoz öğütülmüş kaya tuzu.

Yapılışı
Peynir yapımına sütümüzü pastörize ederek başlıyoruz. Sütü bir tencereye boşaltıp, daha büyük bir tencereye de biraz su koyarak, su dolu tencereye, süt tenceresini oturtup ocağa koyun.
Benmari usulüyle ısınmaya başlayan sütü termometreyle kontrollü olarak 75 dereceye gelene kadar ısıtın. Bu ısıda 15 saniye tutmamız pastörize olması için yeterli. Ardından sütü 10-15 dakikada hızlıca soğutmanız gerekiyor. Bunun için, içini buz aküleri ile doldurduğunuz lavaboya tencereyi alıp, musluğu açarak soğuk suyla tenceredeki sütü hızla soğutun. Soğuk su musluktan dolarken, tencereye değerek ılıyan su da lavabonun deliğinden boşaldığı için, devir daim sistemiyle süt kısa sürede soğuyacak. Soğutma esnasında tencerenin ağzı kapalı olmalı. Arada bir musluğu kapatıp, termometreyle sütün sıcaklığını ölçün. Sütü peynir mayalama sıcaklığı olan 33 ya da 34 derece ısıya düşürün.
Mayalama ısısına gelen süte şirden maya ve ayranı ekleyip, hafif hareketlerle karışmasını sağlayın. Bu aşamada sütü çok dalgalandırmayın. Kaşığı tencerenin içerisinde birkaç küçük hareketle gezdirip çıkartmanız yeterli olacaktır.
Tencerenin kapağını kapatıp, yoğurt mayalar gibi sarıp, 1.5 saat kadar bu şekilde mayalanması için bırakın.
Mayalanan peyniri açtığınızda sütün pıhtı haline geldiğini göreceksiniz. Bıçakla pıhtıyı 2 cm aralıklarla kesip, küçük kareler elde edin. Tencereyi şöyle bir sallayıp pıhtıyı biraz hareket ettirip, ağzını tekrar kapatarak yarım saat daha bekletin. Yarım saatin sonunda pıhtı dibe çökmüş peynirin yeşil suyu üste çıkmış olarak görünecek.
Artık telemeyi süzme zamanı geldi. Büyük bir tencerenin üzerine bir kevgir süzgeci oturtup, içine peynir süzmeye uygun bir bez kese koyun ve telemeyi buraya yavaş yavaş dökerek aktarın. Suyu iyice süzülene kadar keseyi süzgecin üzerinde bekletin.
Yaklaşık yarım saat sonra teleme biraz süzülmüş olacak. Artık peynirin üzerine ağırlık koyarak ya da iki kesme tahtasının arasında, cendereyle sıkıştırarak telemenin sudan tamamen ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

Peynirin süzülüp, suyunu bırakması 3-4 saat sürüyor, sonra peyniri dilimleyin. Bu aşamada taze peynirin tadına bakabilirsiniz. Sütü pastörize ederek yaptığımız için tazeyken de tüketilmesinde bir sakınca yoktur.
5 litre inek sütünden 4 litre peynir altı suyu (whey), keçi, koyun ya da manda sütünden se daha çok peynir daha az su çıkacaktır. Peynir altı suyunuzu dolapta bir hafta 10 gibi bir süre muhafaza edip, bu süre zarfında tüketmelisiniz. Peynir altı suyu, lor peynir yapımında ya da ekşi mayalı ekmek yapımında kullanabileceğiniz protein ve besin değeri çok yüksek bir üründür. Dilerseniz henüz sıcakken bir bardağa koyup içebilirsiniz de, son drece lezizidir.

Salamura Yapmak
Dilimlere ayırdığımız peynirlerin her tarafını bolca öğütülmüş kaya tuzuna bulayıp, uygun boydaki cam kavanoza doldurun. Buz dolabında bu şeklide 2 -3 gün bekletip, içindeki peynir altı suyunun çıkıp, peynirin sertleşmesini bekleyin. Bundan sonra peynirinizi hemen tüketmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın salamurada ne kadar beklerse peynirin lezzeti artacaktır.

Tarifimize ait videolu anlatım için tıklayınız.

Afiyet olsun.
Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.