Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Kombu Çayı (Kombucha Çayı) Nedir, Faydaları Nelerdir?
17.04.2023

Kombu Çayı (Kombucha Çayı) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çinliler tarafından "Ölümsüz Sağlık İksiri" olarak bilinen ve yaklaşık 2000 yıl önce Uzakdoğu'da ortaya çıkan kombucha, kalbinize, beyninize ve (özellikle) bağırsağınıza uzanan muazzam sağlık faydaları olan bir içecektir.

Bu eski içecek vücudunuzda nasıl bu kadar büyük bir fark yaratıyor?

Kombu çayı yapımında yer alan fermantasyon süreci nedeniyle, probiyotikler olarak bilinen çok sayıda canlı sağlıklı bakteri içerir. Bu bakteriler sindirim sisteminizi hizalar ve besinleri emip enfeksiyon ve hastalıklarla savaşırken bağışıklık sisteminizi destekler.

Bağışıklık sisteminizin yüzde 80'i bağırsaklarınızda yer aldığından ve sindirim sistemi nörolojik sisteminizin en büyük ikinci parçası olduğundan, bağırsağın "ikinci beyin" olarak kabul edilmesi şaşırtıcı değildir.

Halihazırda tam gıda bazlı bir diyet yiyorsanız, düzenli olarak kombu çayı içmek, genel sağlığınız için etkileyici sayıda faydaya dönüşen en yüksek bağışıklık sağlığını korumanıza yardımcı olabilecek harika bir ektir.

Kombu Çayı Nedir?

Kombucha, fonksiyonel, probiyotik bir gıda olarak kullanılan, siyah çay ve şekerden (şeker kamışı, meyveden elde edilen organik şekerler veya bal dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan) oluşan fermente bir içecektir.

Şekerle birleştiğinde fermantasyon sürecini başlatmaktan sorumlu olan bir bakteri ve maya kolonisi içerir.

Fermentasyonun ardından kombu çayı karbonatlaşır ve, B vitaminleri, enzimler, probiyotikler ve yüksek konsantrasyonda asitler içerir.

Şeker-çay çözeltisi, "bakteri ve mayadan oluşan simbiyotik kültür" anlamına gelen SCOBY olarak bilinen bakteri ve maya tarafından fermente edilir. Yaygın iddiaların aksine, SCOBY mantar değil, bir çeşit anadır. Yani sirke anası gibi Kombu çayının da anası vardır.

Kombucha genellikle siyah çayla yapılsa da yeşil çaylarla veya her ikisiyle de yapılabilir. Kökeni, “Ölümsüzlük Çayı” olarak bilinen eski Çin'e kadar uzanır. Ayrıca birkaç yüz yıldır Rusya, Japonya ve Avrupa'da da tıbbi özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır.

Bu sağlık iksiri aşağıdaki probiyotik içeriğe sahiptir:

 • Gluconacetobacter (çoğu örnekte % 85)
 • Asetobakter (yüzde %2)
 • Lactobacillus (bazı örneklerde % 30'a kadar)
 • Zygosaccharomyces (% 95)


Kombu çayının tadı gazlı, ekşi ve hafif tatlıdır.

Gazlı içecekler için daha sağlıklı bir alternatif arayanlar için, bu arayışı sonlandırmaya yardımcı olur. Şeker alımınızı azaltırken fayda açısından zengin probiyotik tüketiminizi artırmak için harika bir seçenektir.

Kombu Çayı İçerek Kilo Verilir Mi?

Soda veya diğer şekerli tatlandırılmış içecekler ile değiştirerek, kilo kaybına yol açabilecek kalori tüketiminizi hızla azaltabilirsiniz.

Kombucha’nın  Sağlığa Faydaları

kombu çayı faydaları

Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Letonya Üniversitesi tarafından yayınlanan bir incelemeye göre, kombu çayı içmek "dört ana özelliğinden dolayı birçok enfeksiyon ve hastalık için faydalı olabilir: detoksifikasyon, anti-oksidasyon, enerji verme güçleri, depresif ruh halini düzeltme ve bağışıklığı destekleme."

Kombu çayı, vücudu detoksifiye etmeye ve hastalığa karşı korumaya yardımcı olabilecek bir dizi güçlü antioksidan içerir.

Bu antioksidanlar, diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi birçok kronik duruma karşı korunmaya yardımcı olabilecek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Normal siyah çay antioksidanlar içermesine rağmen, araştırmalar kombu çayının fermantasyon sürecinin siyah çayda doğal olarak bulunmayan, glukarik asit olarak da bilinen D-sakkarik asit de dahil olmak üzere antioksidanlar oluşturduğunu göstermektedir.

Bağırsak Sağlığını Destekler

Doğal olarak, bu antik çayın antioksidan gücü, sindirim sisteminde kargaşa yaratan serbest radikallere karşı koyar.

Ancak kombuchanın sindirimi desteklemesinin en büyük sebebi faydalı asit, probiyotikler, amino asitler ve enzimleri yüksek oranda içermesidir.

Bakteri içermesine rağmen, bunlar zararlı patojenik bakteri türleri değildir. Bunun yerine, bağışıklık işlevinden zihinsel sağlık ve besin emilimine kadar her şeyde yer alan probiyotikler olarak bilinen faydalı bir bakteri türüdür.

Ayrıca, kandida mayasını dışarıda tutarken bağırsağın iyi bakterilerle yeniden dolmasına yardımcı olan canlı probiyotik kültürlerle, sindirim sistemindeki dengeyi yeniden sağlayarak kandidanın bağırsakta aşırı çoğalmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Zihinsel İşlevi İyileştirebilir

Sindirimi artırmanın yanı sıra, kombu çayı zihninizi de koruyabilir.

Bu kısmen, enerji seviyelerini yükselttiği ve genel zihinsel sağlığı iyileştirdiği bilinen B vitaminleri içeriğinden kaynaklanmaktadır. Yüksek B12 vitamini içeriği, takviyelerin bazen kuru kombucha ürünleri içermesinin bir nedenidir.

Ayrıca, zihinsel sağlıkta bütünleyici bir rol oynadığı düşünülen yararlı bakterilerin bir türü olan probiyotikler açısından da zengindir.

Bazı çalışmalar, probiyotiklerin depresyon, anksiyete, otizm spektrum bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi durumların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Akciğer Sağlığını Teşvik Eder

Kombu çayının beklenmedik bir faydası, silis parçacıklarına tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu bir akciğer hastalığı olan silikoz için potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır.

Bakterilerle Savaşır

Sezgilere aykırı görünse de, kombu çayındaki canlı kültürleri içmek aslında enfeksiyonlardan sorumlu birçok kötü bakteri türünü yok edebilir.

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

Bazı uygulayıcılar şeker hastaları için kombuchaya karşı uyarıda bulunsalar da, bazı araştırmaların sadece düşük şekerli çeşitlerini tüketmenin aslında faydalı olabileceğini öne sürdüğü görülüyor.

Ayrıca, diyabet hastaları için genellikle zayıf olan karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını desteklemeye de yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Bu alandaki araştırma çabaları az olmasına rağmen, Kombucha'nın bir süredir kalbe faydalı olduğu düşünülüyor.

Karaciğer Fonksiyonunu Korur

Karaciğer, zararlı bileşikleri filtrelemek ve atmak için çok çalışır, bu nedenle sindirim ve genel sağlık için hayati bir bileşendir.

kambucha çayı faydaları

Kombu Çayının Besin Değerleri Nedir?

Beslenme gerçekleri markalar ve yapılış şekilleri arasında farklılık gösterir. Doğru hammadde ve fermantasyon ile yapılmış bir kombu çayının kalorisi  düşüktür, folat, riboflavin, B6 vitamini ve tiamin gibi B vitaminleri açısından zengindir.

Kombu Çayı Alkollü Mü?

Çoğu ürünün alkol içeriği yüzde 0,5'ten azdır, yani genellikle "Alkolsüz" olarak etiketlenir. Alkol analizi olanları tercih edebilirsiniz.

Bir başka yaygın soru da şudur: Kombucha'da kafein var mı? Az miktarda kafein içermesine rağmen, içerisinde bulunan kafein oranı, onu üretmek için yapılan çaydan önemli ölçüde daha düşüktür.

Ortalama 500 mm bir şişe pastörize edilmemiş, organik kombu çayı içeceği aşağıdaki besinleri içerir:

 • 60 kalori
 • 14 gram karbonhidrat
 • 4 gram şeker
 • 20 miligram sodyum
 • 100 mikrogram folat
 • 0,34 gram riboflavin/B2 vitamini
 • 0,4 miligram B6 vitamini (günlük değerin yüzde 20'si)
 • 0,3 miligram tiamin/B1 vitamini
 • 4 miligram niasin/B3 vitamini
 • 1,2 mikrogram B12 vitamini

fermantasyon kombu çayı

Fermente Mutfağım Organik sertifikalı, rafine şeker içermeyen, El Yapımı Doğal Fermantasyon Kombu Çayı'nı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.