Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Probiyotik Yayık Tereyağı
27.04.2021

Probiyotik Yayık Tereyağı

Probiyotik Yayık Tereyağı

Malzemeler;
5 kilo yağlı süt
1 yemek kaşığı Probiyotik turşu suyu
Önceden biriktirdiğiniz istediğiniz miktarda süt kaymağı, (güvendiğiniz yerden aldığınız katkısız krema da olur)
Yayık makinesi, ya da benzeri çırpmak için bir alet,
Soğuk su ve biraz buz.

Yapılışı
Evde tereyağı yapmak için aşağıdaki iki yöntemden birisini tercih edebilirsiniz.
• 1. Yöntem süt kaymağı biriktirmek.
• 2. Yöntem gerçek süt kreması satın almak.

Süt kaymağını nasıl biriktiririz
Evinizde kefir ve yoğurt için aldığınız çiğ sütü kaynatıp, oda ısısına ulaştıktan sonra ağzı açık olarak buzdolabında 1 gece bekletin. Ertesi gün dikkatlice üzerindeki kaymak tabakasını kapaklı bir saklama kabına alıp buzluğa kaldırın. Bu işlemi eve her alınan süt için yapın. Ta ki tereyağı yapacak miktarda en az 1 kg kaymak biriktirmiş olun. Kaymak mutlaka buzlukta biriktirilmeli, buna dikkat edin yoksa ekşir.

2. yönteme gelecek olursak. Bu yöntemi gerçek katkısız süt kreması bulma imkanı olanlar daha pratik olduğu için tercih edebilir.

Tereyağı için probiyotik yoğurt yapılışı
Probiyotik yoğurt tarifi için bu başlığa tıklayın. Tereyağ için yapacağımız yoğurdun bu probiyotik yoğurttan tek farkı içine daha önce topladığımız ve buzlukta sakladığımız bir gece önceden dolapta erittiğimiz süt kaymaklarını ya da satın aldığımız katkısız süt kremasını atmak. Bu şekilde yapacağınız yoğurdun üzerinde kalınca bir yağ tabakası olacak. Probiyotik yoğurdunuzu mayalayın ve mayalama sonrası bir gece buz dolabında kalsın.
Ertesi gün yoğurdun tamamını yayık makinesine boca edin. Üzerine buz gibi soğuk su ilave edin takribi olarak yoğurt ile aynı miktarlarda.
Yayık makinesinde 25 dk kadar çalkalanması yeterli oluyor. Gerekirse bir miktar daha soğuk su ya da biraz daha buz ilave ederek yağın daha çabuk ayrılmasını sağlayın.

Makineyi kapatıp delikli kevgirle yağı dikkatlice toplayıp derince bir kaba alın, biraz karıştırıp suyunu süzüp yağı soğuması için buz dolabına kaldırın. Yağ iyice soğuyunca güzelce yoğurun ki içinde hiç ayran kalmasın. Ayran kalırsa yağınız acır. Ayrandan tamamen arınan yağı kapalı bir kaba alıp buz dolabına alın. Bir gece dinlenen yağın tadı gerçekten nefis oluyor. Bu aşamadan sonra dilerseniz öğütülmüş kaya tuzu ile tuzlayıp buz dolabında, dilerseniz tuzlamadan buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Tuzlamadan da on gün kadar buz dolabında taze olarak tüketebilirsiniz.

Gelelim yayık makinesinde kalan nefis yayık ayranına.
Hemen bir sürahiye alıp ayran olarak ev halkına sunabilirsiniz. Yağsız da olsa gerçek bir yayık ayranı olan bu ayranın lezzeti, gerçekten müthiş oluyor.
Kalan ayranı bir tencereye alıp kaynatın, altını kapatıp ılınınca suyunu ve içindeki pütürleri ayırıp, bez torbada süzerseniz yoğurt çökeleğiniz olur. Tuzlamayı unutmayın. Çok lezzetlidir, tavsiye edilir.

Afiyet olsun.
Ferda Uslu