sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Probiyotik Yayık Tereyağı

27 Nisan 2021
Probiyotik Yayık Tereyağı

Probiyotik Yayık Tereyağı

Malzemeler;
5 kilo yağlı süt
1 yemek kaşığı Probiyotik turşu suyu
Önceden biriktirdiğiniz istediğiniz miktarda süt kaymağı, (güvendiğiniz yerden aldığınız katkısız krema da olur)
Yayık makinesi, ya da benzeri çırpmak için bir alet,
Soğuk su ve biraz buz.

Yapılışı
Evde tereyağı yapmak için aşağıdaki iki yöntemden birisini tercih edebilirsiniz.
• 1. Yöntem süt kaymağı biriktirmek.
• 2. Yöntem gerçek süt kreması satın almak.

Süt kaymağını nasıl biriktiririz
Evinizde kefir ve yoğurt için aldığınız çiğ sütü kaynatıp, oda ısısına ulaştıktan sonra ağzı açık olarak buzdolabında 1 gece bekletin. Ertesi gün dikkatlice üzerindeki kaymak tabakasını kapaklı bir saklama kabına alıp buzluğa kaldırın. Bu işlemi eve her alınan süt için yapın. Ta ki tereyağı yapacak miktarda en az 1 kg kaymak biriktirmiş olun. Kaymak mutlaka buzlukta biriktirilmeli, buna dikkat edin yoksa ekşir.

2. yönteme gelecek olursak. Bu yöntemi gerçek katkısız süt kreması bulma imkanı olanlar daha pratik olduğu için tercih edebilir.

Tereyağı için probiyotik yoğurt yapılışı
Probiyotik yoğurt tarifi için bu başlığa tıklayın. Tereyağ için yapacağımız yoğurdun bu probiyotik yoğurttan tek farkı içine daha önce topladığımız ve buzlukta sakladığımız bir gece önceden dolapta erittiğimiz süt kaymaklarını ya da satın aldığımız katkısız süt kremasını atmak. Bu şekilde yapacağınız yoğurdun üzerinde kalınca bir yağ tabakası olacak. Probiyotik yoğurdunuzu mayalayın ve mayalama sonrası bir gece buz dolabında kalsın.
Ertesi gün yoğurdun tamamını yayık makinesine boca edin. Üzerine buz gibi soğuk su ilave edin takribi olarak yoğurt ile aynı miktarlarda.
Yayık makinesinde 25 dk kadar çalkalanması yeterli oluyor. Gerekirse bir miktar daha soğuk su ya da biraz daha buz ilave ederek yağın daha çabuk ayrılmasını sağlayın.

Makineyi kapatıp delikli kevgirle yağı dikkatlice toplayıp derince bir kaba alın, biraz karıştırıp suyunu süzüp yağı soğuması için buz dolabına kaldırın. Yağ iyice soğuyunca güzelce yoğurun ki içinde hiç ayran kalmasın. Ayran kalırsa yağınız acır. Ayrandan tamamen arınan yağı kapalı bir kaba alıp buz dolabına alın. Bir gece dinlenen yağın tadı gerçekten nefis oluyor. Bu aşamadan sonra dilerseniz öğütülmüş kaya tuzu ile tuzlayıp buz dolabında, dilerseniz tuzlamadan buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Tuzlamadan da on gün kadar buz dolabında taze olarak tüketebilirsiniz.

Gelelim yayık makinesinde kalan nefis yayık ayranına.
Hemen bir sürahiye alıp ayran olarak ev halkına sunabilirsiniz. Yağsız da olsa gerçek bir yayık ayranı olan bu ayranın lezzeti, gerçekten müthiş oluyor.
Kalan ayranı bir tencereye alıp kaynatın, altını kapatıp ılınınca suyunu ve içindeki pütürleri ayırıp, bez torbada süzerseniz yoğurt çökeleğiniz olur. Tuzlamayı unutmayın. Çok lezzetlidir, tavsiye edilir.

Afiyet olsun.
Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.