Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur
Bağırsak ve Beyin İlişkisi
30.05.2023

Bağırsak ve Beyin İlişkisi

Muhtemelen şu ifadeleri kullanmışsınızdır; "Midemde kelebekler var" "Bu konuda içimde bir his var" veya "midemde bir boşluk var." Bu hislerin çoğunun neden beynimizi değil de midemizi içerdiğini hiç merak ettiniz mi? Cevap bağırsak-beyin bağlantısıdır.

Görünüşe göre insan bağırsağı veya bağırsak mikrobiyomumuz hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, bunun gerçekten "ikinci beynimiz" olduğu o kadar açıkça anlamış oluruz.

Sızdıran bağırsak sendromunun ciddi durumlar ve hastalıklarla bağlantılı olduğunun muhtemelen zaten farkındasınızdır. Görünüşe göre bilim, bağırsaklarımız ve duygularımız arasındaki bağlantının da bir o kadar güçlü olduğunu keşfediyor.

Bağırsak-Beyin Bağlantısı Nedir?

Bağırsaktaki mikroplar insan vücudunun işlevinde önemli bir rol oynar. Bağırsak mikrobiyomu, sindirim ve besin emilimi de dahil olmak üzere günlük işlevlerden sorumludur.

Bağırsak ve beyin "iki yönlü" çalışır, bu da bağırsak sağlığının stresi, kaygıyı, depresyonu ve bilişi etkileyebileceği anlamına gelir.

Bilimsel çalışmalar bağırsağın enterik sinir sistemine (ENS) ev sahipliği ettiğini göstermektedir. Merkezi sinir sisteminden ayrı olarak ENS, içinde 100 milyondan fazla sinir hücresi bulunan iki ince katmandan oluşur.

Bu hücreler gastrointestinal sistemi hizalayarak gastrointestinal sistemin yiyecekleri sindirmesine yardımcı olmak için kan akışını ve salgıları kontrol eder. Ayrıca, bu ikinci beyin gıda sindirim mekaniğinin arkasında olduğundan, bağırsakların içinde neler olup bittiğini "hissetmemize" yardımcı oluyorlar.

İkinci beyin ile ilgili çalışmalar bağırsakların davranışları kendi başına kontrol ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar bunun sindirimi vücutta daha verimli hale getirmek için ortaya çıktığına inanıyor. Sindirimi omurilikten beyne ve arkaya "yönlendirmek" zorunda kalmak yerine, kaynağa daha yakın şeyleri halledebilecek yerinde bir beyin geliştirdik.

Bu ikinci beyin çok karmaşık olduğu için, bilim adamları bunun sindirime yardımcı olmanın bir yolu olarak tasarlandığına ikna olmadılar. Bu nedenle, düşünce yeteneğine sahip olmasa da, bağırsaklarımız beynimizle bir çek şekilde "konuşuyor".

bağırsak beyin ilişkisi

Bağırsağın Depresyon Üzerindeki Etkisi

Bağırsak mikrobiyomu depresyonda rol oynuyor gibi görünüyor. Mikrofloranın GI sistemlerimizdeki mikrobiyom içeriğini geliştirerek ruh sağlığına fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Araştırmacılar, sağlıklı bağırsak mikroflorasının beyin nöronu oluşumunda ve davranışsal kontrolde rol oynayan yollar aracılığıyla beyin sinyallerini ilettiğini öğrendiler. Ayrıca iltihabın beyni ve birinin nasıl düşündüğünü etkilediğini kanıtladılar, bu da enflamatuar bağırsak hastalığı hastalarının yüzde 20'sinden fazlasının neden depresif davranışlar sergilediğini açıklıyor.

Bir çalışma, probiyotiklerin irritabl barsak sendromu ve depresyon hastaları üzerindeki etkilerini inceleyerek bağırsağın ve beynin nasıl bağlantılı olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, plasebo alan diğer hastalara kıyasla iki kat daha fazla hastanın probiyotik aldıklarında depresyondan iyileşmeler gördüğünü buldular.

Yine, bağırsağının iyileşmesiyle birlikte zihinsel refahta bir iyileşme oluştu.

Araştırmalar, enflamatuar hastalıkları olan hastaların depresyona yatkın olduğunu gösteriyor. Teori, bağırsak-beyin ekseninde yer alan yolların düzensizliğinin bu fenomenden sorumlu olduğudur. Araştırmalar, iltihabın depresyona yol açtığını ve depresyonun sitokin tepkilerini kötüleştirdiğini gösteriyor, bu yüzden bu gerçekten sadece bir kısır döngü.

depresyon

Bağırsakların Anksiyete Üzerindeki Etkisi

Araştırmalar, stresinbağırsaklarımıza yakından bağlı olduğunu ve böylece bağırsak-beyin bağlantısını kanıtladığını gösteriyor. Bağırsak sağlığının anksiyeteyi ve vücudun beyin-bağırsak bağlantısının bir parçası olarak strese tepkisini etkilediğini biliyoruz.

Vücudumuz strese, kortizol seviyemizle ilgili ve hipotalamik-hipofiz-adrenal eksen tarafından yönetildiğini bildiğimiz bir "savaş ya da kaç sistemi" ile yanıt verir. Korkutucu veya endişe verici bir şey olduğunda, beklenmedik bir şekilde önünüze atladığı gibi, fiziksel bir tepki alırsınız. Avuçlarınız terleyebilir ve kalp atışlarınızın hızlandığını hissedebilirsiniz.

Tipik olarak stresli durumunun daha sonra dağıldığında, vücudunuz normale döner. Ancak, sürekli stresliyseniz, vücudunuz uzun bir süre boyunca bu “savaş ya da kaç” aşamasında sıkışıp kalır.

Kritik olan kısım, bedenlerimizin fiziksel ve zihinsel stresi ayırt edememesidir. Böylece vücudunuz, ormanda karşınıza kocaman bir ayı ortaya çıkarsa, işinizden nefret ettiğinizi fark ettiğinizde yaşadığını streste olduğu gibi, aynı tepkiyi vermeye çalışır.

Bu sürekli stres durumu kronik iltihaplanmaya neden olur. Vücut strese bir tür enfeksiyon olarak tepki verir ve üstesinden gelmeye çalışır.

Enflamasyon birçok hastalığın kökeninde olduğundan, uzun süreli strese maruz kalmanın sağlığınız için yüksek tansiyondan otoimmün bozukluklara kadar ciddi sonuçları olabilir. Bağırsakta bulunan bakteri türleri "iyi bakteriler" bağışıklık tepkilerimizin nasıl düzenlendiği konusunda rol oynar.

Bağırsak-Beyin Bağlantınızı İyileştirmenin Doğal Yolları

Bağırsakların gizemi ve etkilediği her şey hakkında hala ortaya çıkaracak çok şey olsa da bağırsak-beyin bağlantınızı geliştirmek için yapmanız gereken birkaç şeyden eminiz.

Yasaklı Bölge: İşlenmiş Gıdalar

Kötü haber, beyaz ekmek, cips ve atıştırmalık kekler gibi ultra işlenmiş yiyecekler, günümüzde ortalama bir insanın diyetinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor.

Genellikle farklı yapay tatlandırıcılar kılığına girmiş bu gıdalarda bulunan ilave şeker, obeziteden tip 2 diyabete ve migrene kadar çeşitli sağlık koşullarından sorumludur.

Probiyotik Beslenme

Kombucha ve lahana turşusu gibi probiyotik açısından zengin yiyecekler yemek de bağırsaklarınızın ve ruh halinizin gelişmesine neden olabilir. Probiyotikler öncelikle bağırsaklarınızı hizalayan ve besin emilimi ve bağışıklık sisteminizi desteklemekten sorumlu olan iyi bakterilerdir.

Glutensiz bir Hayat

Birçok insan için glüteni sınırlamanın bağırsak mikrobiyomları üzerinde de olumlu etkisi olacaktır. Tahılları sindirilebilir ve besleyici hale getirmek için ıslatmanın, filizlendirmenin ve fermente etmenin geleneksel yöntemleri, hızlı ve kullanışlı bir gıda üretme yöntemi için terk edilmiştir. Geleneksel beslenmeye dönmek için bu tekniklerle gıdalarını hazırlayın ya da böyle gıdaları alarak beslenin.

Sağlıklı Yağlar

Sağlıklı yağlar beyin gelişimi için gereklidir. Örneğin zeytinyağı, hücrelerinizi hasardan koruyan yüksek miktarda antioksidan içerir. Aynı zamanda hafızayı ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olur ve bir anti-inflamatuar olarak çalışır.

Avokado faydaları, kalbinizi korumaktan sindirime yardımcı olmaya kadar uzanır, ancak aynı zamanda ruh halinizi iyileştirmek için harika bir seçimdir.

Fındık ve Ceviz

Badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, ceviz gibi çiğ kuru yemişleri günde bir avuç yiyin. Neden mi? Araştırmalar, depresyonda olduğunuzda yetersiz olan  ve sizi iyi hissettiren bir kimyasal olan serotoninin kabuklu kuru yemişlerde bol bol olduklarını gösteriyor.

Susam ve Tahin

Susam, dolayısıyla tahinin faydaları, beynin dopamin seviyelerini artıran bir amino asit olan tirozinden kaynaklanır. Diğerlerini dengelerken iyi hissettiren hormonu yüksek vitese takıyor.

Henüz bağırsak-ruh hali bağlantısındaki tüm cevaplara sahip değiliz, ancak kesin olan bir şey var: Bedenlerimiz ve zihinlerimiz inandığınızdan çok daha bağlantılı. Bir parçayla ilgilenmek geri kalanınız için fayda sağlayacaktır.

- Bağırsaktaki mikroplar insan vücudunun işlevinde önemli bir rol oynar. Sindirim ve besin emilimi de dahil olmak üzere günlük işlevlerden sorumludurlar ve bağırsak sağlığının ruh sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu, bağırsak-beyin bağlantısı olarak bilinir.

- Araştırmalar, bağırsak mikrobiyotası ile depresyon ve kronik anksiyete veya stres gibi zihinsel sağlık bozuklukları arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

- Anahtar, bağırsak-beyin bağlantısı sayesinde sistemik iltihabı azaltacak ve ruh sağlığını iyileştirecek bağırsak sağlığını iyileştirmektir.