Üye Değilsen Şimdi Üyelik Oluştur

Fermantasyon Sanatı

Fermantasyon Sanatı,
Zanaatı,
Zanaatçısı…

Fermantasyon Sanatı

Fermantasyon Sanatı


Doğanın dönüşüm sanatının baş rol oyuncuları micro canlılardır. Fermantasyon sayesinde bu dönüşümü istediğimiz gibi kurgulayabilir ve yönetebiliriz.
Faydalı mikrop ve bakterilerden oluşan micro canlıların fermente edilecek gıdanın içerisinde çalışmaları ve istenilen dönüşümü gerçekleştirebilmeleri için gerekli besin, şart ve koşulların sağlanması gerekir.
Fermente besinlerin yemek tarifi gibi bir tarifi, reçete ya da net ölçüleri olmaz, çünkü sonucu belirleyen her seferinde süreçtir. Süreç planlama, hazırlık, emek, takip ve büyük bir sabır gerektirir.
Kazana sirke anası, organik elma ve içme suyu girer, bakterilerin çalışması için; gıda, ısı, nem ve koşullar hazırdır. Her gün ortamı yeniden bakteriler için doğru şekilde hazırlamak zanaatçının işidir. Su, ana ve elmaların her gün yeniden birbirleriyle teması şarttır, ta ki elmalar dibe çöker. Artık ilk iki hafta geçmiştir. Aylar sürecek fermantasyon sanatının mimarları içeride, zanaatçısı de dışarıda çalışmak zorundadır. Zanaatçının beş duyusunu da kullanması son derece önemlidir.
Sirkenin her gün değişen koku, tat ve durumunu iyi takip etmeli, ihtiyaçlarını gün ve gün geciktirmeden karşılamalıdır. Ne zaman süzeceğini ne zaman şişeleyeceğini anlamak için onu hep dinliyor ve duyuyor, hissediyor olmalıdır.
Dönüşüm sanatı, elmanın metamorfozudur. Elma artık, elma olmaktan çıkıp, yaşayan bir şifa kaynağına dönüşmüştür. Dönüşüm esnasında, ortamda oluşan organik asitler sayesinde, vitaminler sentezlenmiş, pek çok değerli enzim olaya dahil olmuş, faydalı mikrop ve bakteriler ortamda bolca gelişerek besine yaşam katmış, değerli mineral ve besin kaynakları da bu esnada artarak çoğalmışlardır. Artık elde edilen sirke elmadan çok daha değerli bir ürün, bir sanat eseridir…

Fermantasyon sanatı

Fermantasyon Zanaatı


Fermantasyon zanaatçısı, sanatıyla konuşur, onu sever ona bazen şarkı söyler, bazen de derdini dinler çözüm bulur. Yolculuğun başından sonuna kadar, dönüşümün gerçekleştiği aylar boyunca onu hiç yalnız bırakmaz, bebek gibi onun tüm gelişim, değişim ve dönüşüm süreçlerini takip eder.
Böyle bir işi yapmak, sevgi, sabır ve ustalık gerektirir.
Doğada her şey bir şekilde birbirine dönüşür ve her şey aslında zaten bir bütünün parçalarıdır.
İnsan topraktan doğaya yeniden karışır.
Dönüşüm sanatına yakinen şahit olan Fermantasyon zanaatçısı için bu bir iş değil, bir aşktır. Emek verip, anladığınız, anlam verdiğiniz her şeye ilgi duyar ve aşık olursunuz. Aşık olmadan sanatsal bir dönüşümün parçası olunamaz, o sanat eksik kalır, tamamlanamaz.
Bilmek ile beklemek çok farklı şeylerdir.
Aşkla yapılan eserlerin sizi beslediğini bilirsiniz, beslenirseniz, besleyebileceğinizi de. Bunun için bir beklenti duyulmaz, yalnızca bilinir. Bilme hali derin ve manalı bir hissetme halidir aynı zamanda.
Dönüşüm tamamlanınca, eser ortaya çıkar. Her bir dönüşüm, tamamlanmış bir eserdir. Her yeni fermantasyon yeni ve eşsiz bir yolculuktur. Birbirini besler, çoğaltır, büyütür ve yaşatır.

Fermantasyon nedir diyenler için cevabım;
Fermantasyon sanattır.
Tasarlayan sanatçı,
İcra eden Zanaatçıdır.

                                                                                                                                                                                                                                                                      Sevgilerimle
                                                                                                                                                                                                                                                                         Ferda Uslu
                             ferdauslu.net