sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!

Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Fermantasyon Sanatı

Fermantasyon Sanatı,
Zanaati,
Zanaatçisi…

Fermantasyon Sanatı

Fermantasyon Sanatı


Doğanın dönüşüm sanatının baş rol oyuncuları micro canlılardır. Fermantasyon sayesinde bu dönüşümü istediğimiz gibi kurgulayabilir ve yönetebiliriz.
Faydalı mikrop ve bakterilerden oluşan micro canlıların fermente edilecek gıdanın içerisinde çalışmaları ve istenilen dönüşümü gerçekleştirebilmeleri için gerekli besin, şart ve koşulların sağlanması gerekir.
Fermente besinlerin yemek tarifi gibi bir tarifi, reçete ya da net ölçüleri olmaz, çünkü sonucu belirleyen her seferinde süreçtir. Süreç planlama, hazırlık, emek, takip ve büyük bir sabır gerektirir.
Kazana sirke anası, organik elma ve içme suyu girer, bakterilerin çalışması için; gıda, ısı, nem ve koşullar hazırdır. Her gün ortamı yeniden bakteriler için doğru şekilde hazırlamak zanaatçinin işidir. Su, ana ve elmaların her gün yeniden birbirleriyle teması şarttır, ta ki elmalar dibe çöker. Artık ilk iki hafta geçmiştir. Aylar sürecek fermantasyon sanatının mimarları içeride, zanaatçisi de dışarıda çalışmak zorundadır. Zanaatçinin beş duyusunu da kullanması son derece önemlidir.
Sirkenin her gün değişen koku, tat ve durumunu iyi takip etmeli, ihtiyaçlarını gün ve gün geciktirmeden karşılamalıdır. Ne zaman süzeceğini ne zaman şişeleyeceğini anlamak için onu hep dinliyor ve duyuyor, hissediyor olmalıdır.
Dönüşüm sanatı, elmanın metamorfozudur. Elma artık, elma olmaktan çıkıp, yaşayan bir şifa kaynağına dönüşmüştür. Dönüşüm esnasında, ortamda oluşan organik asitler sayesinde, vitaminler sentezlenmiş, pek çok değerli enzim olaya dahil olmuş, faydalı mikrop ve bakteriler ortamda bolca gelişerek besine yaşam katmış, değerli mineral ve besin kaynakları da bu esnada artarak çoğalmışlardır. Artık elde edilen sirke elmadan çok daha değerli bir ürün, bir sanat eseridir…

Fermantasyon sanatı

Fermantasyon Zanaati


Fermantasyon zanaatçisi, sanatıyla konuşur, onu sever ona bazen şarkı söyler, bazen de derdini dinler çözüm bulur. Yolculuğun başından sonuna kadar, dönüşümün gerçekleştiği aylar boyunca onu hiç yalnız bırakmaz, bebek gibi onun tüm gelişim, değişim ve dönüşüm süreçlerini takip eder.
Böyle bir işi yapmak, sevgi, sabır ve ustalık gerektirir.
Doğada her şey bir şekilde birbirine dönüşür ve her şey aslında zaten bir bütünün parçalarıdır.
İnsan topraktan doğaya yeniden karışır.
Dönüşüm sanatına yakinen şahit olan Fermantasyon zanaatçisi için bu bir iş değil, bir aşktır. Emek verip, anladığınız, anlam verdiğiniz her şeye ilgi duyar ve aşık olursunuz. Aşık olmadan sanatsal bir dönüşümün parçası olunamaz, o sanat eksik kalır, tamamlanamaz.
Bilmek ile beklemek çok farklı şeylerdir.
Aşkla yapılan eserlerin sizi beslediğini bilirsiniz, beslenirseniz, besleyebileceğinizi de. Bunun için bir beklenti duyulmaz, yalnızca bilinir. Bilme hali derin ve manalı bir hissetme halidir aynı zamanda.
Dönüşüm tamamlanınca, eser ortaya çıkar. Her bir dönüşüm, tamamlanmış bir eserdir. Her yeni fermantasyon yeni ve eşsiz bir yolculuktur. Birbirini besler, çoğaltır, büyütür ve yaşatır.

Fermantasyon nedir diyenler için cevabım;
Fermantasyon sanattır.
Tasarlayan sanatçı,
İcra eden Zanaatçidir.

                                                                                                                                                                                                                                                                      Sevgilerimle
                                                                                                                                                                                                                                                                         Ferda Uslu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.