sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!

Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Siyez Unu 750 gr

Stok Kodu 152.02.038
35,00 TL
2.png (937 b)
koruyucuicermez1.png (6 KB)
Yerli-Üretim-Logosu_60x60-px_png.png (1 KB)
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hızlı Mesaj
 • Siyez Unu

  Kastamonu Siyez Unu
  Tam tane öğütülmüş, kepeği alınmamış. Başlangıçta yabani olan, sonrasında ekilerek yetişen ilk buğdaydır. Tüm buğdayların atası olarak bilinir, en eski buğday olmasının yanında yalnızca 14 kromozom içerir. Modern buğdayın ise 42 kromozomu vardır. Gluten miktarı modern buğdaya oranla son derece düşük olan Siyez buğday unu Siyez ekşi mayası ile fermente edilerek kullanıldığında gluten tamamen parçalanarak sindirilebilir bir hale dönüşür.

  Özellikleri
  • Genetiği değişmemiş buğdaydır.
  • Modern buğday gibi gluten içerir ancak içerdiği gluten miktarı daha az ve daha kalitelidir.
  • Sindirimi daha kolaydır.
  • Besin değerleri diğer buğdaylara oranla son derece yüksektir.

  Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Tarifi
  Malzemeler
  * 500 gr. Fermente Mutfağım Kastamonu Siyez Unu
  * 150 gr. Fermente Mutfağım Siyez Ekşi Mayası
  * 10 gr. Fermente Mutfağım Öğütülmüş Kaya Tuzu
  * Aldığı kadar içme suyu

  Hazırlama
  İçme suyunu ve ekşi mayayı bir yoğurma kabına alın, mayayı çözün. Mayalı suya, elinizde bulunan “Fermente Mutfağım” Kastamonu Siyez unundan biraz ekleyerek boza kıvamındaki (otoliz ismi verilen) ön hamuru hazırlayın.
  Otoliz ılık bir ortamda göz göz olunca, elinizde kalan unu ve kaya tuzunu yeterli miktarda su ilave ederek yumuşak bir hamur haline gelene kadar yoğurun. Buzdolabında 24-48 saat bekleterek soğuk mayalama yapabilirsiniz. Hamuru baton kek kalıbına alıp şekillendirin, tepsi mayası için oda ısısında tekrar kabarana kadar bekletin.

  Pişirme
  Mayalanmış hamurun üzerine hafifçe su serperek, önceden ısıtılmış 220 derece fırında kontrollü olarak 45-50 dk. pişirin. Son 15 dakikada fırın ısısını 180 dereceye alarak ekmeğin içinin de pişmesini sağlayın. Bu süre her fırında değişiklik göstereceği için ekmeğinizi fırından kontrollü olarak çıkarın. Fırından çıkan ekmeğinizi 2-3 saat kadar pamuklu bir beze sararak dinlendirin.
  Sağlıkla tüketin.

  *İçindekiler
  Siyez Buğday Unu.

  Alerjen Uyarısı
  Gluten içerir.

  İçermez
  Koruyucu, katkı maddesi ve süt ürünü içermez.

  Gramaj ve Muhafaza
  750 gr. kraft ambalajda. Serin kuru bir yerde, doğrudan ısı ve ışığa maruz kalmadan 1 yıl muhafaza edilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.