sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!

Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

%14 indirim

Siyez Ekşi Mayalı Ekmek Paketi

Stok Kodu 152.50.048
140,00 TL
120,00 TL
2.png (937 b)
koruyucuicermez1.png (6 KB)
yenilebiliricerik1.png (6 KB)
Yerli-Üretim-Logosu_60x60-px_png.png (1 KB)
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hızlı Mesaj
 • Siyez Ekşi Mayalı Ekmek Paketi

  Paket İçeriği

  Kastamonu Siyez Unu
  Tam tane öğütülmüş, kepeği alınmamış. Başlangıçta yabani olan, daha sonra ekilerek yetişen ilk buğday, tüm buğdayların atası olarak bilinen en eski buğdaydır ve yalnızca 14 kromozom içerir. Modern buğdayınsa 42 kromozomu vardır. Gluten oranı modern buğdaya oranla son derece düşük olan Siyez buğday unu Siyez ekşi mayası ile fermente edilerek kullanıldığında gluten tamamen parçalanarak sindirilebilir bir hale dönüşür.

  Gramaj ve Muhafaza
  750 gr. kraft ambalajda. Serin kuru bir yerde, doğrudan ısı ve ışığa maruz kalmadan 1 yıl muhafaza edilir.

  Siyez Ekşi Maya
  %100 Siyez unundan üretilmiş, uzun yıllar süren fermantasyonla güçlendirilmiş ekşi mayadır. Yaşlı bir ekşi maya içinde bolca ve çeşitli bakteriler ve mantarlar olan simbiyotik doğal bir mayadır ve genç mayaya oranla ekmeği hem daha lezzetli olur hem de daha geç bayatlar. Bu yüzden ekşi mayalı ekmek yapımında yaşlı maya kullanmak sonucu direkt etkileyen önemli bir detaydır.

  Gramaj ve Muhafaza
  150 gr. cam kavanozda. Buzdolabında ağzı kapalı olarak muhafaza edilir. Düzenli beslendiğinde çok uzun yıllar nesilden nesile yaşayabilir.

  Öğütülmüş Kaya Tuzu
  Çankırı yöresine ait rafine edilmemiş ve hiçbir işlem görmemiş kaya tuzunun öğütülmüş halidir.

  Gramaj ve Muhafaza
  400 gr. cam kavanozda. Serin ve kuru bir yerde, doğrudan ısı ve ışığa maruz bırakmadan 2 yıl muhafaza edilir.

  Mayanın Beslenmesi
  2 dolu yemek kaşığı Siyez unu ve 3 yemek kaşığı içme suyu ekleyerek homojen bir şekilde karıştırılır. Kavanozun kapağını maya hava alacak şekilde kapatıp ılık bir ortamda mayanın kabarması için bırakılır. Beklenir. Ortam ısı ve nemine bağlı olarak mayanın kabarma süresi 3 ile 12 saate kadar sürebilir. Göz göz olan maya kabarmış ve kullanıma hazırdır. Artık yarısını alarak ekmek yapabilir, diğer yarısını dinlenmesi için bir kaç gün buzdolabına kaldırabilirsiniz.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler-Uyarılar
  Beslemek ve muhafaza etmek için mutlaka çelik kaşık ve cam kavanoz kullanın (asla tahta kaşık kullanmayın, maya küflenir). Kullanılacak ekipmanı, öncesinde kaynar suyla dezenfekte edin. Yalnızca Siyez unuyla besleyin.

  Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Tarifi

  Malzemeler
  * 500 gr. Fermente Mutfağım Kastamonu Siyez Unu
  * 150 gr. Fermente Mutfağım Siyez Ekşi Mayası
  * 10 gr. Fermente Mutfağım Öğütülmüş Kaya Tuzu
  * Aldığı kadar içme suyu

  Hazırlama
  İçme suyunu ve ekşi mayanızı bir yoğurma kabına alın, mayayı çözün. Mayalı suya, elinizde bulunan “Fermente Mutfağım” Kastamonu Siyez Unundan biraz ekleyerek boza kıvamında otoliz ismi verilen ön hamuru hazırlayın. Otoliz ılık bir ortamda göz göz olunca, elinizde kalan unu ve kaya tuzunu suyu da yeterli miktarda ilave ederek yumuşak bir hamur yoğurun. Buzdolabında 24-48 saat bekleterek soğuk mayalama yapabilirsiniz. Hamuru baton kek kalıbına alıp şekillendirin, tepsi mayası için oda ısısında tekrar kabarana kadar bekletin.

  Pişirme
  Mayalanmış hamurun üzerine hafifçe su serperek, önceden ısıtılmış 220 derece fırında kontrollü olarak 45-50 dk. pişirin. Son 15 dakikada fırın ısısını 180 dereceye alarak ekmeğin içinin de pişmesini sağlayın. Bu süre fırından fırına değişeceği için ekmeğinizi kontrollü olarak fırından çıkartınız. Fırından çıkan ekmeğinizi 2-3 saat kadar pamuklu bir beze sararak dinlendiriniz. Sağlıkla tüketin.

  Siyez Ekşi Maya ile Yapılan Ekmeğin Özellikleri
  • Kolay kolay bayatlamaz ve çok lezzetli olur...
  • Sindirimi son derece kolaydır.
  • Siyez ununda bulunan az miktardaki gluten ekşi maya tarafından parçalanarak, ekmekte sindirilebilir hale dönüşmüştür.
  • Glisemik indeksi oldukça düşüktür.
  • Az miktarda bir ekşi mayalı ekmek bile doyurur ve uzun süre tok tutar.
  • Siyez ekşi mayalı ekmek kan şekerini hızla yükseltmediği için hızla da düşürmez.
  • Besleyicidir B12 vitamini açısından son derece zengindir.
  • Maya alerjileri olanlar bile ekşi mayalı ekmeği güvenle tüketebilir.
  • Siyez ekşi maya doğal probiyotik bakterilerden meydana geldiği için alerji yapmaz.
  • Siyez ekşi maya, ekmeği zararlı küf ve mantarlara karşı korur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.