sadsad x
asdasd

YAŞAYAN MUTFAĞIMIZA HOŞ GELDİNİZ!Doğal yaşamda, gözle görülmeyen mikroorganizmalarla birlikte var oluruz. Eğer gerekli koşulları sağlarsak, besinlerimizin içindeki dost bakterileri mutfağımızda da üretebiliriz.

Biz, yararlı mikroorganizmalarla fermente edilmiş probiyotik ve prebiyotik besinlerle, insanlığın binlerce yıllık geleneksel deneyimleriyle bağışıklığımızı güçlendirici, yararları görülmüş usullerle hazırlanmış besinlerin oluştuğu "Yaşayan Mutfak"ların ülkemizde yaygınlaşmasını misyon edinmiş bir kuruluşuz.

Ancak "Yaşayan Mutfak" oluşturmak yoğun emek ve zaman ister. Bu da modern yaşamın içinde bulunanlarımız için oldukça zahmetlidir. En başlarda sadece kendimiz için veya sevdiklerimiz için hevesle başlayan bu "yaşayan mutfağı kurma yolculuğu", modern yaşamı tatmış insanlar olarak bizleri zamanla yorabilmekte ve bir süre sonra tekrar eski "aşırı katkı maddeli, biyolojik olarak can çekişen" ürünleri tüketmek zorunluluğunda kaldığımız hüzünlü durumda kendimizi bulabilmekteyiz.

Evet "kemik suyu sağlıklıdır" ancak mutfağınızın ve hatta evinize ağır koku ile dolmasına da yaz-kış çözüm bulmak gerekir.

Evet, "Lahana turşusu" sağlıklıdır ve hatta "Organik lahana turşusu" çok sağlıklıdır. O turşu kavanozunun içi bizler için dost bakterilerle dolu, yaşayan küçük bir dünyadır. Ancak marketten diri lahanaları bulup, hiç gecikmeden, doğru, geleneksel üretim tekniklerini uygulayarak turşuyu yapmak için herkesin zamanı ve enerjisi olamayabilir. Hele organik tarladan yetişen lahanayı bulup evimize getirmek çoğumuz için imkansızdır.

Biz FERMENTE MUTFAĞIM ailesi olarak, zamanı ve enerjisi olan herkese, kendi emekleriyle oluşturdukları "Yaşayan Mutfaklarını" yapmalarını gönülden öneriyoruz. Bu kapsamda da kurucumuz Sn. Ferda Uslu’nun sosyal medyadaki yazılı ve görsel tariflerini sunuyoruz.

Sağlıklı Besinden Sağlıklı İnsana ulaşmaya, Sağlıklı İnsandan Sağlıklı Dünya'ya ulaşmaya bir yol olduğuna inanıyoruz. Mutfakta başlayan yolculuğumuz, cildimizden ve nefesimizden dokularımıza, dolaşım sistemlerimize ulaşan zararlı kimyasallara karşı, hücrelerimizi besleyecek "Yenilebilir Kozmetik" ve "Fermente Temizlik" ürünlerimizi üretmemizle ilerledi. "Fonksiyonel Ürünlerimiz" ve besleyici, derinlemesine temizleyici, nemlendirici geleneksel "Artisan Sabunlarımızla" çok geniş bir ürün yelpazesine ulaştık.

Diğer yandan da modern yaşamdan çok uzaklaşmadan "Yaşayan Mutfak" ürünlerimize ulaşmak isteyenlere ve "aslında ne kadar çok fermente ve doğal geleneksel ürün varmış, bunların hangi birini mutfağımda yapabilirim?" diyenlere, "FERMENTE MUTFAĞIM" ailesi olarak "FABRİKA BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ VE KADIN ELİ YÖNETİMİNDEKİ MUTFAĞIMIZDAN" sevgimizi de doldurduğumuz besinlerimizi, kozmetik ve temizlik ürünlerimizi sizlere ulaştırıyoruz.

Sağlık, Sevgi ve Mutluluk dileklerimizle,

FERMENTE MUTFAĞIM AİLESİ

Siyez Ekşi Maya 150gr

Stok Kodu 152.02.012
75,00 TL
2.png (937 b)
3.png (1 KB)
koruyucuicermez1.png (6 KB)
Yerli-Üretim-Logosu_60x60-px_png.png (1 KB)
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar
 • Ödeme Seçenekleri
 • Hızlı Mesaj
 • Siyez Ekşi Maya 150 gr

  Siyez Ekşi Maya
  %100 Siyez unundan üretilmiş, uzun yıllar süren fermantasyonla güçlendirilmiş ekşi mayadır. Yaşlı bir ekşi maya içinde, çok çeşitli bakteri ve mantar olan simbiyotik doğal bir mayadır ve genç mayaya oranla ekmeği hem daha lezzetli olur hem de daha geç bayatlar. Bu yüzden ekşi mayalı ekmek yapımında yaşlı maya kullanmak sonucu direkt etkileyen önemli bir detaydır.

  Siyez Ekşi Maya ile Yapılan Ekmeğin Özellikleri
  • Kolay kolay bayatlamaz ve çok lezzetli olur...
  • Sindirimi son derece kolaydır.
  • Siyez ununda bulunan az miktardaki gluten ekşi maya tarafından parçalanarak, ekmekte sindirilebilir hale dönüşmüştür.
  • Glisemik indeksi oldukça düşüktür.
  • Az miktarda bir ekşi mayalı ekmek bile doyurur ve uzun süre tok tutar.
  • Siyez ekşi mayalı ekmek kan şekerini hızla yükseltmediği için hızla da düşürmez.
  • Besleyicidir B12 vitamini açısından son derece zengindir.
  • Maya alerjileri olanlar bile ekşi mayalı ekmeği güvenle tüketebilirler.
  • Siyez ekşi maya doğal probiyotik bakterilerden meydana geldiği için alerji yapmaz.
  • Siyez ekşi maya, ekmeği zararlı küf ve mantarlara karşı korur.

  Kastamonu Siyez Unu
  Tam tane öğütülmüş, kepeği alınmamış.
  Başlangıçta yabani olan, daha sonra ekilerek yetişen ilk buğday, tüm buğdayların atası olarak da bilinen en eski buğdaydır ve yalnızca 14 kromozom içerir. Modern buğdayın ise 42 kromozomu vardır. Gluten oranı modern buğdaya oranla son derece düşük olan Siyez buğday unu Siyez ekşi mayası ile fermente edilerek kullanıldığında gluten tamamen parçalanarak sindirilebilir hale dönüşür.

  *İçindekiler
  Siyez buğday unu, içme suyu.

  İçermez
  Koruyucu ve katkı maddesi, süt ürünü içermez.

  Gramaj ve Muhafaza
  150 gr. cam kavanozda. Buzdolabında ağzı kapalı olarak bekler. Düzenli beslendiğinde çok uzun yıllar nesilden nesile yaşayabilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler- Uyarılar
  Beslemek ve muhafaza etmek için mutlaka çelik kaşık ve cam kavanoz kullanın (asla tahta kaşık kullanmayın, maya küflenir). Kullanılacak ekipmanı, öncesinde kaynar suyla dezenfekte edin. Yalnızca Siyez unuyla besleyin.

  Mayanın Beslenmesi
  Ekşi mayanız canlıdır ve onun da besine ihtiyacı vardır. Onun besini Siyez unu ve içme suyudur. Düzenli olarak mayanızı ekmek yapmasanız da hafta bir-iki kez beslemeniz gerekir. Daha fazla beslemenin hiçbir sakıncası yoktur. Mayanız beslendikçe çoğalarak artar.
  2 dolu yemek kaşığı Siyez unu ve 3 yemek kaşığı içme suyu Siyez ekşi mayasının üzerine eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Kavanozun kapağını maya hava alacak şekilde kapatıp kapağı sıkıştırılmadan bırakılır. Ilık bir ortamda mayanın kabarması beklenir. Ortam ısı ve nemine bağlı olarak mayanın kabarma süresi 2-4 ile 12 saate kadar sürebilir. Soğuk kış günlerinde bu süre biraz daha uzayabilir. Göz göz olan maya, kabarmış ve kullanıma hazırdır. Artık yarısını alarak ekmek yapabilir, diğer yarısını dinlenmesi için birkaç gün buzdolabına kaldırabilirsiniz.
  Bundan sonra mayanızı kendi kıvamını bozmadan haftada bir ya da iki kez bu şekilde besleyerek ister bir kısmıyla ekmek yapabilir, isterseniz yapmadan dolaba tekrar kaldırabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlar mayanız buzdolabında 1 hafta beslenmeden dayanabilir.


  Alerjen Uyarısı
  Gluten içerir.

  Ekşi Maya Hakkında Detaylı öğrenmek için blog yazımıza göz atın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.