3 Ocak 2016 Pazar

Evde Pizza Yapılışı( Ekşi mayalı ve karnıbahar pizzası bir arada)


Aslında bu tarifin başlığı şöyle olmalıydı "ekşi mayalı hamur ile evde yapılan malzemelerle ev pizzası ve evde yapılan malzemelerle karnı bahar pizzası" 

Aynı malzemelerle hem ekşi mayalı hamurdan hem de karnı bahardan pizza yaptım. İkisini birlikte yaptım o yüzden tariflerini de birlikte vereceğim.

Pizzaların üst malzemeleri olan sucuk, mozzarella ve zeytin de kendi yaptığım ürünlerdi. Bu pizza tam bir ev pizzası oldu.

Ev Yapımı Nutella


Marketten pakete girmiş ürünleri almayı bırakınca, evde de çocuklar varsa biraz yaratıcı ve becerikli olmak zorunda kaldım. Ben çikolata sevmem ve zaten yemesem de aramam, kaldı ki tatlı ve şekerli olan her şey şu an uzak durduğum türden gıdalar. Bal, pekmez ve hatta yüksek früktoz içeriği sebebiyle meyve de şu an uzak durduğum yiyecekler arasında yer alıyor.

Evde çocuklar olunca kendiniz yemeseniz de bazı gıdaları almak ya da yapmak zorundasınız. Artık bizim eve paketli gıda girmediği için çocuklar da uzun süredir nutella yiyemedi. Özellikle kızımın ısrarcı nutella istekleri üzerine, bir zamanlar bizim evin demir başı ve kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı olan nutelladan kaçış yolu kalmadı. Markette kaç kez kavanozu elime alıp alıp bıraktım. Her seferinde eve dönünce bir bahane buldum ama yeni bir yöntem bulma zamanı geldi.

Evde nutella tarifi aramaya başladım. Malum şeker yerine de bal ya da pekmez kullanınca, işler daha da zorlaşıyor.