3 Kasım 2017 Cuma

Fermente Mutfağım İki Yılın Ardından


Bu yazı bir teşekkür, bir sitem, bir serzeniş, bir hesaplaşma, bir uyarı, bir gurur, bir bilgilendirme, ve  pek çok konuda belki de gecikmiş bir yazıdır.

6 Aralık 2015 Pazar günü bu blogu açıp, aşağıdaki yazıyı ilk olarak kaleme almıştım.

"MerhabaBöyle bir blog açma gereği duydum, çünkü artık araştırmalarımı ve ürettiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.Blog yazarlığı aslında çok aşina olduğum bir konu. Başka konular ile alakalı yazdığım  bir web  sitem daha var.  Orada bir süre yazdım, çok güzel geri dönüşler de aldım fakat yazmayı sürdüremedim. Blog da böylece kapanmış oldu.Konu mutfak, yemek, pişirmek, tarif olunca, pek çok site, blog bulmak mümkün. Bir yemek için tarif ararken konuyla alakalı onlarca blog ile karşılaşılıyor çoğu zaman.Bu bloğu yemek tarifi vermek için açmadım.Yani patlıcan musakka, zeytinyağlı pırasa, başamel soslu lazanya tarifi yok. Ama yemek ve gıda, temizlik ve kişisel bakım ile ilgili pek çok tarif var.Nasıl oluyor, hem yemek tarifi yok deyip, hem deyemek vs. tarifi var yazmak diyebilirsiniz.Yemek tarifi var ama klasik yemek değil bunlar. Fermantasyona uğramış gıdalar ve bunlardan yapılan yiyecekler.Peki nedir bu fermantasyon, ve niye fermantasyon?Bu konuya ayrıntılı olarak bir sonraki yazımda yer vermek istiyorum."
Ve bir sonraki yazımda "Fermente Gıdalar, Fermantasyon nedir?" diye başlık atıp yazmaya devam etmiştim.
Fermantasyon kelimesini Türkiye'de duyulmasına
ve yaygınlaşmasına çok büyük katkım olduğunu yıllar sonra geldiğimiz şu noktada çok açık ve net olarak görmekteyim ve doğru yolda olduğumuzu görmek sevindirici.
Bu süreç içerisinde hızla taklitçilerimiz çoğaldı, tariflerimizden ilham alınarak gruplar kuruldu.

Hatta yakın döneme kadar benim de kurucusu olduğum ve . adminliğini yapmış olduğum, benim tariflerimle doğup büyüyen, büyük katılımcı kitlesi olan bir facebook grubundan da bahsetmek isterim. 
Yaklaşık iki yıldır varlığını sosyal medyada sürdüren bu grupta  gelinen son noktada, grubun diğer adminleri tarafından şahsıma ve vermiş olduğum emeğe "ticari kaygı" sebebiyle, büyük bir ihanetle karşılık vermişler, ihanetlerine karşılık olarak ben de gruptan veda ederek ayrılmayı tercih etmiştim. 

Bunun dışında gerek Instagramda gerek facebookta pek çok taklitçimiz türedi, bunları bilmiyor ya da görmüyor değilim. 
İnsanlar fermantasyonu öğrensin, bilgilensin, mutfaklarında üretsin ve bunu her mecrada paylaşsınlar istiyorum bu çok ayrı bir konu, tariflerimi ticari alanda çalarak kullanmak ise apayrı bir konu.
Benim tariflerimi alarak kendi tarifiymiş gibi yayınlayan ve bu tariflerden ürettikleriyle gayri resmi yollardan izinsiz, ruhsatsız ve vergisiz olarak kazanç sağlayan kişilere de üzücü bir haberim olacak.
Bu konunun yaptırımı yalnızca emek hırsızlığı anlamında değildir. Maliye, belediye, İl ve İlçe Gıda Tarım gibi pek çok mecralarca izinsiz merdiven altı üretimin ve satışın geriye dönük cezalarının çok ağır olduğunun bilgisini vermek isterim.
Emek hırsızlığının bir bedeli olduğunu ve bu bedelin çok ağır olduğunu kendilerine hatırlatmak isterim, pek yakında bu konularla da bizzat ilgileneceğimi duyurmak isterim.

Bu gün 3 Kasım 2017 Fermente Mutfağım toplamda 2, firma olarak bir yıldır var. Bir yılın sonunda da "Organik Sertifikalı Müteşebbis Firma" ünvanını almış bulunuyor. 

Bu 2 yılda neler oldu?
İlk bir yılımız evde bu blogla geçti. Uzun uzun araştırmalar, deneyimler, ortaya çıkan tarifler, mutfaktan çıkarttığımız her şeyin yerine doğal olanını nasıl koyarız kaygısıyla yapılan bir sürü çalışma. 
Yeni tarifler için deneme süreçleri ve tarifleri oturtunca blogda paylaşarak sizlere duyurma ile geçen bir süreç.
Bu süreç ilk bir yıl içerisinde çok hızla gelişti ve sizlerden gelen talep doğrultusunda Fermente Mutfağım Firma oldu.
Sizlerden gelen talep kısmını kısacık açacak olursak;
"Ferda Hanım çalışıyorum, vaktim yok, sağlıklı beslenmek istiyorum, siz bizim için de yapar mısınız?" şeklindeydi.
Talepler artarak devam edince bir atölye açmanın zamanı geldi diye düşündük elimizde ne var ne yoksa harcayarak, borçla harçla tüm paramızı yatırarak uygun bir imalat yeri bulup kolları sıvadık.

Dükkanı kiraladıktan sonra üretim için alacağımız ekipmanı "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı" tarafından onaylanan mavi plastiklerle değil, fermantasyon için uygun olan 316 çeliklerle yaptık. Keza diğer tüm mutfak ekipmanını da aynı şekilde alarak mutfağımızı oluşturduk.
Fermente Mutfağım üretim için Gıda Tarım Bakanlığından almış olduğu izne tabi olarak üretime başladı ama üretim kalitesini baştan beri Organik Sertifikalı üretim kalitesinde yaptı.

Organik Sertifikalı üretimdeki esaslar Gıda tarım yönetmeliğinden çok farklı ve ağırdır.
Öncelikle Organik Tarıma uygun ürün üretirken katkı maddesi ve koruyucu kullanılmaz, Organik Sertifikalı Hammadde kullanılır, hammadde işlenirken plastik gibi zararlı malzemede işlenemez ve paketlenmez vs.. 
Zaten yukarıda sayılan şartlar bizim hali hazırda uyguladığımız sistemin en önemli kritikleriydi, geriye yalnızca sertifika almak kalmıştı, son olarak onu da alarak üretimimizi sertifikalandırmış olduk.
Fermente Mutfağım Organik Sertifikalı Müteşebbis Firma olarak "TR-OT-38-İ-0089/34"
numaralı sertifikamız "ORGANİK ÜRÜNLERİN İŞLENMESİ, AMBALAJLANMASI, ETİKETLENMESİ, DEPOLANMASI, TAŞINMASI VE PAZARLANMASI"
için alınmış oldu.

Bundan sonraki hedefimiz henüz tam olarak kıymeti anlaşılmamış ve piyasada muadili olmayan bu güzel ürünlerimizi daha çok insana tanıtmak ve ürünlerimizi anlatmak olacak elbette.

Geçtiğimiz yıl Firma olarak ilk yola çıktığımızda ben hariç bir personelle işe başlamıştık. Şimdi Fermente Mutfağım 5 kişilik bir ekiple  üretim, paketleme ve kargolama yapmaktadır. 
Her bir personeli sigortalı olarak çalışan, mutlu bir aile olarak varlığımız büyüyerek sürmekte.
Bu başarı yalnızca bana ait değil elbette.

Fermente Mutfağım olarak ortaya çıkartmış olduğumuz iş artık bir  ekip işidir. Atölyemizde çalışan tüm personelimiz bu işe gönül vermiş ve  büyük bir özveriyle işini benimsemiş emekçilerimizden oluşmakta. Her birisine bu vesile ile buradan ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu bir yıllık süreç zarfında bize gerek mail, gerek telefon gerekse facebook ve instagram mesajlarıyla ürünlerimiz, paketlememiz, kargolama ya da etiketlerimiz ile alakalı tüm olumlu olumsuz değerlendirmelerini geri dönüş olarak bildiren değerli müşterilerimize de çok şey borçluyuz. Bu sayede pek çok minik hatamızı çok kısa sürede düzeltme imkanı bulduk.

Bunun dışında yine bu süre zarfında Fermente Mutfağımı kendisine rakip olarak görüp, her hafta yeni bir şikayetle İl ve İlçe Gıda Tarım yetkililerini mutfağımıza yönlendiren ilgili kişilere de teşekkür etmek istiyorum. Onlar sayesinde işimizle ilgili teknik detayları ve konuları hızla öğrenip, kendimizi geliştirdik ve bunu onlar yaptığı sürece sanırım geliştirmeye de devam edeceğiz, bu kadar teknik detayı bu şikayetler olmasa bilmemiz çok zordu, çünkü gelen yetkililer bile bilmiyorlar çoğu zaman.

Fermente Mutfağım olarak geçen bu iki yıl içerisinde bu yolda beni hiç yalnız bırakmayan ve desteğini ve taktirini esirgemeyen siz değerli takipçilerimize yürekten bir teşekkür borçluyum.
Blogu açtığım ilk günden bu yana benden desteğini esirgemeyen çok değerli takipçilerim var, özellikle onların ve tabi takip edip destek veren tüm güzel dostlarımızın yüreğinden öpüyorum.
Sevgi ve saygılarımla
Ferda...5 yorum:

 1. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.İzmir'de olsaydınız, size yardıma gelmek isterdim. insanlara yararlı iş yapmak ibadetin ta kendisidir.Hayırlı işlerinizin devamını diliyorum.Lütfen halkınız için sakın pes etmeyin.Sizin sayenizde bağırsaklarımız kendine geldi.

  YanıtlaSil
 2. Ferda hanım size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum, ediyoruz, çalışmalarınızı ilk zamanlardan bu yana takip ettik ediyoruz bir çok dostuma tavsiye ettim, şimdi onların dostları da bilgilerinizden ve ürünlerinizden istifade ediyor. tekrar başarılar bol şanslar.

  YanıtlaSil
 3. Girişiminizi ilgi ile takip ediyoruz. Ürünlerinizi good4trust.org sitesinde bulmak ne hoş olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. tüm ürünlerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
   http://fermentemutfagimdukkan.com/

   Sil
 4. Sağlıklı bir hayata geçmemizde emeğiniz çoktur. Evde gıda ve temizlikte kullandığım çoğu şeyi sizin tariflerinizle yapıyorum. Ilk elma sirkesi ile başladı, tursu, sabun derken devam etti. Ticaretini de yaptığınız ürünleri bu kadar detaylı paylaşmanız takdire şayandır. Sosyal medyada ve etrafımdaki insanları size yönlendiriyorum. Emeğiniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Nice yıllara, başarıyla...

  YanıtlaSil