24 Mayıs 2016 Salı

Ekşi Maya Hakkında


Ekşi maya insanoğlu tarafından 5000 yıldır kullanılıyor. 
Hazır mayalarda genellikle tek bir kuvvetli mantar kullanılır. Bu güçlü mantar hamuru çabucak aktive ettiği için zamandan müthiş bir tasarruf sağlar ama maalesef lezzetten ve en mühimi de sağlıktan çalarak.
Ekşi mayada pek çok aktif bakteri mantar kültürleri mevcuttur. Bu yüzden hem  probiyotik, hem prebiyotik yani simbiyotiktir.
Hazır mayalardan farklı olarak ekşi maya hiç bitmez. Un ve su ile beslersiniz çoğalır, çünkü ekşi maya canlı bir organizmadır.
Ekşi mayalı ekmek geç bayatlar. Lezzetlidir.
İçindeki bol çeşitli bakteri ve mantarlar lezzeti arttırır. 
Yıllanmış ekşi mayalar içindeki bakteri ve mantarlar çok daha zengin olduğu için yıllanmış mayanın ekmeği çok daha lezzetlidir. 
Ayrıca yıllanmış mayanın ekmeği de daha uzun zaman taze kalır.
ekşi mayalı ekmek kolay kolay bayatlamaz ve küflenmez. Bunun sebebi yukarı yazdığımız gibi ekşi mayanın içindeki yararlı bakteri ve mantar kültürlerinin varlığı sayesinde patojenlerin hızla gelişememesidir.
Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi kolaydır.
İçindeki bakteri ve mantarlar ekmekteki karbonhidratı önceden sindirir, peroteini parçalar.
Glüten de bir tahıl proteinidir ve ekşi maya ile yapılmış ekmekte
glüten sindirilebilir oranda maya tarafından parçalanmıştır.
Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Az miktarda bir ekşi mayalı ekmek sizi doyurur. Kan şekerinizi hızla yükseltmediği için hızla da düşürmez, uzun süre tok tutar.
Besleyicidir B vitamininden zengindir. Ekşi mayalı ekmek tüketmek vücudunuzdaki B12 vitaminini arttırır. 
Ekşi maya, ekmekte oluşan beta glukan'ın pişirilirken parçalanmasını engeller. Beta Glukan ise, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanseri önlemede yardımcıdır.
Maya alerjileri olanlar bile ekşi mayalı ekmeği güvenle tüketebilir. Ekşi maya doğal probiyotik bakterilerden meydana geldiği için alerji yapmaz.
Ekşi maya, ekmeği zararlı küf ve mantarlara karşı korur.
Ekşi hamur fermantasyonu sırasında, gıdadaki besleyici özelliği olmayan maddeler uzaklaştırılmış olur. Örneğin fitik asit, insan beslenmesinde mineral emilimini engellemekle kalmaz, proteinlerin emilmesini de olumsuz etkiler. Ekşi hamurla hazırlanmış bir ekmekte fitik asit oranı çok düşer.
Fırıncı mayası bir pro-candida canlısıdır. Oysa doğal mayalamanın ürünü olan dost bakterilerle candida albicans kontrol altına alınır.
Fermente mutfağımda sadece ekşi maya ve gerçek un kullanılır.
Sipariş
Sipariş vermek için;
FermnetemutfagımDukkan başlıgına tıklayınız.

2 yorum:

  1. Gluten de yokmus. Seker hastalari da tuketebilir mi? Gluten intoleransi olanlar?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Azar azar başlayıp vücudunuzun verdiği tepkiye göre beslenmenize dahil edebilirsiniz.

      Sil